В събота премиерът на Великобритания Тони Блеър по време на речта си на срещата в Давос е заявил, че нагласите към промяната в климата в САЩ са в процес на „количествено изменение" и светът  е на границата на пробив в (положително) отношение към проблема, пише The Financial Times.

Блеър е повторил, че има „силни доводи" за сливането на Международния валутен фонд и Световната банка и е призовал към промяна на правото в Европейския съюз.

Оптимизмът на Блеър бе повторен в речта и на следващия, говорил след британския политик - Джон МакКейн, сенатор от Аризона и вероятно кандидат за президентския пост в САЩ. „Мисля, че Конгресът на САЩ скоро ще се задейства по този проблем, както и администрацията".

"Опасявам се, че твърде късно", е казал МакКейн, но е отхвърлил обвиненията срещу САЩ, че страната не е поела ролята на лидер в опазването на климата и не се е присъединила към многостранните споразумения - по същия начин САЩ не са доволни, че страните по света не са се присъединили към военните действия срещу талибаните в Афганистан.

Първият избор на Америка е винаги да има съюз" - добавил МакКейн.

В речта на Блеър за форума в Давос се изтъкват наболелите световни проблеми като промяната в климата, Африка и постигането на споразумение за СТО, но едновременно с това се посочва липсата на институции, които да направят многостранното действие ефективно.

Блеър е посочил, че Съветът за сигурност към ООН ще загуби легитимност без членове като Германия, Япония, Бразилия и Индия, а силният натиск отвъд Атлантика за реформиране на структурата му „отдавна е закъснял".

Тони Блеър, който ще напусне поста си през тази година, е говорил в „прощален" тон, изтъквайки уроците, които е научил по време на 10 години в най-високите ешалони на властта. Той е защитил своят принцип за интервенция, което заради войната в Ирак е един от противоречивите моменти в неговата външна политика.