Бившият премиер министър на Великобритания Тони Блеър в бъдеще ще работи като стратегически съветник по политическите въпроси в американската инвестиционна банка JP Morgan, научаваме от Times Online.

Новият работодател на Блеър поддържа операции в 50 държави, активите му са 1.5 трилиона долара. Снощи е станало известно, че Блеър ще съветва банката по глобални политически въпроси. Заплатата му не е известна още, но най-вероятно ще е над 500 000 паунда.

Главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън е казал, че г-н Блеър ще е изключително ценен за компанията. „Малцина са хората в света, които имат познанията и връзките, които той има".

Блеър е казал, че ще се съгласи на още „малко на брой" сходни назначения в други компании от различни сектори. Счита се, че Блеър е провеждал разговори и с други  банки като HSBC и Citigroup за заемането на подобен пост. В края на миналата година се спекулираше, че той ще влезе в Credit Suisse.

Блеър е казал пред Financial Times: "Винаги съм се интересувал от търговската дейност и влиянието на глобализацията. В днешни дни взаимовръзката между политика и икономика в различни части на света, включително нововъзникващите пазари, е много силна".

Посредник на Блеър по назначението в JPMorgan Chase е адвокатът от Вашингтон Робърт Барнет, който е договорил и 5 млн. паунда в аванс за мемоарите на Блеър, които трябва да излязат през 2009.

Даймън е един от водещите Демократи на Уол Стрийт. Той се е свързал лично с Тони Блеър. За двамата мъже било много важно „да направят света по-добро място и да се позабавляват малко, докато го правят".

Блеър ще добави тази работа на непълно работно време към длъжността посланик в Близкия Изток и говорител на международно турне лекции, което му носи по 100 000 паунда на всяка изнесена реч.

Новото назначение на г-н Блеър трябва да бъде одобрено от Надзорната комисия по Бизнес назначенията, която преценява всички длъжности, заемани от бивши министри.

Това далеч не е единственият случай, в който британски топ политик след излизането си от политиката отива в икономиката. Джон Мейджър отиде в Carlyle, Маргарет Тачър съветваше тютюневия концерн Philip Morris.