"Борисов оряза 70% от съдебната реформа, но отчете 100% успех" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Само три предложения за промени в конституцията имат шанс да минат през парламента. Това стана ясно след среща между премиера Бойко Борисов и лидера на АБВ Георги Първанов. Орязването бе отчетено като голям успех от управляващите, тъй като досега коалиционният партньор беше изобщо против да се пипа основният закон. Така реално съдебната реформа, за която от месеци правителството обяснява, че е невъзможна без поправки в конституцията, се сви до 30% от първоначалния проект. Числото беше потвърдено от Първанов, който съобщи след срещата: "На практика аз виждам стремеж да се редуцира конституционното предложение с 2/3".
От срещата на Борисов и Първанов се разбра, че отбоят от редица, прокламирани като ключови, изменения няма да засегне само три разпоредби - разделянето на Висшия съдебен съвет (ВСС) на две камари, пряк избор на част от членовете му от всички магистрати, а не от техни делегати, и засилена роля на инспектората
Прочети още от статията на в. "Сега"
„Цветан Василев разклати властта и във втора държава - Сърбия", пише в. „24 часа"
След като вече втора година България се тресе заради Цветан Василев и фалита на КТБ, бившият мажоритарен собственик на източената банка разклати и съседна Сърбия.
Заради дълг от 20 млн. евро на завода на Василев за стъкло в Парачин сръбският премиер Александър Вучич буквално избухна срещу българина в неделя, който чака в Белград решението на съда за екстрадицията му у нас. (През март т. г. Апелативният съд в Белград отхвърли решението на Висшия съд Василев да бъде екстрадиран в България. Така делото се върна на първа инстанция и още се чака решение - б.р.)
Премиерът Вучич предупреди Василев, че ако някой му разреши да не плати дълговете си към Сърбия, това означава, че някой му позволява да бъде богат, успешен и арогантен, а всички други са глупаци.
Сръбските издания твърдят, че отношенията между премиера и президента на Сърбия Александър Вучич и Томислав Николич са обтегнати именно заради случая с Цветан Василев.
Прочети още от статията на в. „24 часа"
"ИПИ: Населението намалява, но не и общинската администрация", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Въпреки че населението намалява в почти всички райони на България, броят на служителите в общинската администрация далеч не следва демографските тенденции. От 2010 до 2014 г. населението на страната е намаляло с 4%, докато броят на общинските служители едва с 0.1%. Това означава, че има ръст на общинските служители на 1000 души от населението: от 2.9 през 2010 г. до 3.02 през 2014 г. Областите, където има най-много чиновници спрямо местното население, са Видин, Добрич (без град Добрич), Кърджали, Смолян и Ямбол. Това показва кратък анализ на Георги Вулджев от Института по пазарна икономика (ИПИ) въз основа на данни на НСИ и официални отчети на общинските администрации.
Прочети още от в " Капитал Daily"
"До 2023 година: 105 млн. пътници ще превозва метрото" е заглавиe от в. "Труд"
С европари ще се прави лот 3 на "Струма"
Допустимата максимална скорост на влаковете трябва да нарасне от 94,8 км/ч на 137,3 км/ч, предвижда програма "Транспорт"
Столичното метро ще превозва по 105 милиона пътници на година до 2023 г. Целта е заложена в насоките за кандидатстване по оперативна програма "Транспорт", публикувани на правителствения портал за еврофондовете www.eufunds.bg. Според документа през 2013 година подземната железница е превозила 80 млн. пътници.
За да се постигне целта, през следващите 7 години се залага разширяване на софийското метро чрез изграждане на трети метродиаметър бул. "Ботевградско шосе" - бул. "Владимир Вазов" - център - жк "Овча купел". Планирано е и разширение на втория метродиаметър от метростанция "Джеймс Баучер" до кръстовището на бул. "Черни връх" с бул. "Хенрик Ибсен" и ул. "Сребърна". Средствата за метрото са предвидени в мярката "Инфраструктура за екологосъобразен градски транспорт", в която са заделени общо 341,3 млн. лева.
Прочети още от в. "Труд"
"Стигнеш ли до пенсия, могат веднага да те уволнят" четем на първа страница във в. "Монитор"
Работодателите вече могат да прекратяват трудовия договор на служители в пенсионна възраст. От тази седмица фирмите имат възможността да освободят старите си работници, при условие че те са навършили нужните години и стаж за пенсия. За целта началниците трябва да уведомят подчинения си месец по-рано. Така нареченото принудително пенсиониране беше отменено през 2011 г., а в началото на тази година от БСП поискаха то да бъде възобновено. Разчетите на червените депутати показваха, че мярката ще засегне около 220 000 работещи хора над 60 г. Според зам.-председателя на социалната комисия в парламента Светлана Ангелова от ГЕРБ промяната ще засегне значително по-малко хора. Когато един работодател е доволен от служителя си, той
няма основание да прекрати договора му обясни пред „Монитор" Ангелова. Промените в Кодекса на труда дават повече преимущества и на служителите, придобили право за пенсия. От вчера те могат да напускат работа без задължителното досега едномесечно предизвестие.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Да оценим шефовете на БНБ по успехите", пише в. "Стандарт"
Спорът за високите постове в БНБ продължава. Предстои гласуването на тримата подуправители, които новият гуверньор Димитър Радев избра. Те са Димитър Костов, Калин Христов и Нина Стоянова. Пред БНБ стои и предизвикателството за предстоящите стрес тестове и проверки на активите на банките. Помолихме за коментар Петър Андронов, председател на Асоциацията на банките в България и главен изпълнителен директор на СИБАНК. Той е работил 10 г. в "Банков надзор" на БНБ.
- Г-н Андронов, как си обяснявате броженията в парламента срещу избора, който новият управител Димитър Радев направи - за членове за УС на БНБ да останат Димитър Костов и Калин Христов?
- Нормално е, аз съм склонен да разбера политиците, те имат право да реагират по този начин. Те възприемат Централната банка като единен организъм, който решава всички въпроси заедно и е отговорен за резултатите. Този начин на мислене има основание. Но на мен все пак ми е позволено да имам различно мнение, защото познавам БНБ отвътре и в контекста на закона, по който тя работи. На мен ми е ясно как са разпределени ролите в ръководството и кой какъв принос има в развитието на институцията и в ежедневните процеси. Законът е написан така, че подуправителите, които ръководят съответните управления, имат изключително сериозна роля.
Прочети още от в. "Стандарт"
„Енергетика: Лицето на кризата", пише в. "Капитал Daily"
Ако през 2013 г. белезите на задълбочаващата се криза в енергетиката можеха съвсем ясно да се разпознаят във финансовите отчети на дружествата, резултатите от 2014 категорично сочат, че секторът е изпаднал в колапс. Това се отнася най-вече за държавните енергийни компании, някои от които отбелязват значителни загуби, а други имат съществено свиване на приходите и печалбите си. Като цяло кризата засяга и частните дружества в сектора, които почти без изключение показват по-лоши резултати от 2013 г.
Прочети още от в " Капитал Daily"
„И Пуерто Рико може да бъде пример за Гърция", пише в. "Сега"
Пуерто Рико е американската версия на Гърция. Островната държава продължава да трупа задължения, а държавният й дълг възлиза вече на 72 млрд. долара, но голяма част от парите са от частни хедж фондове. Безработицата и пенсиите растат едновременно. Увеличава се броят на хората, които работят в сивия сектор, за да не плащат данъци. Не се изгражда съвременна инфраструктура. Износът е малък за икономика като тази на Пуерто Рико. Много от най-добрите и най-умните жители на страната емигрират в търсене на по-добри възможности. Тези проблеми се трупат от дълго време, а решаването им ще отнеме години.
Така че Пуерто Рико в буквалния смисъл е като Гърция, но по малко по-различен начин. Икономиките и на двете страни са в рецесия. Дълговете на Пуерто Рико представляват 69% от БВП, а на Гърция са 172%. БВП на човек от населението в Пуерто Рико е 28 900 долара годишно, а в Гърция - 21 300 долара.
Прочети още от в. "Сега"
"България отново на първо място в света по производство на лавандулово масло" пише в. „Труд"
България отново зае първо място в света по производство на лавандулово масло, измествайки Франция от дългогодишната лидерска позиция на пазара. Жътвата на лавандула у нас в момента е в разгара си, посочва Нова телевизия.
Дестилериите за преработка на лавандулово масло в Карловска област работят на пълна пара. Вече е факт и първото количество лавандулово масло. Тази година се наблюдава истински бум в отглеждането на лавандула. Много стопани засяха цели плантации и причината е в парите, които се печелят. На декар се изкарват по 300 лева.
Прочети още от в. „Труд"
"Небостъргачът в София с първи купувачи „на зелено"", четем във в. "Монитор"
Баровци от Турция и Персийския залив са първите купувачи „на зелено" на петзвездните апартаменти, които са част от небостъргача в столичния квартал „Младост 3". Самата реализация на проекта за изграждането на Трите кули ще започне през есента. Това съобщиха за „Монитор" столични имотни брокери.
Според тях в следващите 6-7 седмици на терена ще бъде завършено събарянето на стария соцмагазин „Деница" и ще тръгне подготовката за нулевия цикъл на изграждането. Вероятно инвеститорите от турската фирма „Гаранти Коза" ще вземат разрешение за строеж наесен, смятат брокерите.
По думите на Тихомир Цаков от агенция „Аристо" продажбите „на зелено" вървят, като основно сделките са с граждани от съседна Турция. Милен Денев от „Сандрамакс" казва, че има интерес от страни от Персийския залив и други държави от Близкия изток. „Сключват се предварителни договори за всички видове апартаменти в бъдещия комплекс", уточнява той. Цените, на които се предлагат апартаментите, са
от 1540 до 1780 евро за квадратен метър. Брокери смятат, че те са 20-30% над пазарните за района и за това интересът засега е основно от чужденци.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
„Гърция - трудното тепърва предстои", пише в. „24 часа"
През изминалата седмица гръцкият парламент одобри първите изисквани реформи, с което страната успя да убеди кредиторите, че този път е сериозна в намеренията си за сключване на споразумение. На тази основа германският парламент, както и няколко други одобриха започването на преговори с Гърция за ново 3-годишно споразумение.
Беше одобрено и краткосрочно финансиране от 7 милиарда евро, което ще покрие минимума финансови нужди на страната до август.
Някои наивно смятаха, че след решението на лидерите на еврозоната всичко е свършило.
Този път обаче няма да стане толкова лесно. Недоверието към Гърция е толкова голямо, че еврозоната изиска от Гърция не просто да обещае, че ще прави реформи в бъдеще, а да приеме няколко закона още преди да започнат преговорите.
Прочети още от в. „24 часа"
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=4879457
"В Гърция: Не казвайте на готвача, че сме германци!", пише в. "Стандарт"
Отношенията между гръцките и германските политици може и да са обтегнати заради икономическата криза, но съпричастност лесно може да бъде открита по улиците на двете страни. В кафене пред древния дворец в Кносос на о-в Крит семейство германски туристи се притеснява да разкрие откъде идва. Според легендата Тезей е убил Минотавъра насред руините, намиращи се в съседство и сега, ако истината за националността на семейство Байер се разкрие, те се притесняват, че може да ги споходи същата съдба. "Може би трябваше да кажем, че сме от Испания", казва Канди Байер, признавайки пред гръцкия сервитьор, че са от Германия. "О, не се притеснявайте!", смее се Алекс. "Политиката не е за нас. Това е все едно да имам проблем с бащата на някого и да упреквам за това неговите деца", допълва той. Въпреки това Байер не оставят нищо на случайността. "Не казвайте на готвача, че сме германци", със сериозно изражение допълва Канди, който е онлайн търговец.
На политическо ниво отношенията между германци и гърци са обтегнати. Германия е възприемана от мнозина като главния мъчител на Гърция, най-голямото препятствие пред облекчаването на дълга. А министърът на финансите Волфганг Шойбле е особено ненавиждана личност.
Прочети още от в. "Стандарт"