„Дават футбола на Дянков", четем от първа страница на „Стандарт"
Симеон Дянков да поеме футбола и вкара в пътя националите. Това е най-новият апел в интернет, който набира фенове. Резилът на родните ритнитопковци вбеси народа и измести като тема изборите. Дори Бойко Борисов призна, че с румънския му колега са умували защо на футбол двете съседни държави са пълни дупки.
Ако Дянков поеме националите, той със сигурност ще затегне коланите им, както направи и с народа. На първо място, вицепремиерът да махне 1000-те евро за повиквателна, която взима всеки поканен в първия тим, настояват в нета. Пари ще се дават само при класиране за европейско или световно първенство. В противен случай нищо чудно вицето да накара играчите да си плащат, че са национали, или да ги одруса с данък "некадърност". Все пак Дянков е жалостив към пенсионерите и сигурно ще отпусне коледни бонуси на ветераните в тима - капитанът Стилиян Петров и Мартин Петров, предполагат зевзеците.
Още по темата от „Стандарт"
„Брюксел прецаква България и с европарите за земеделие", разкрива от първата си страница „Сега"
ЕК предприема спорни реформи в земеделския сектор, които сериозно ще накърнят интересите на българските фермери. Планът на Брюксел предвижда след 2013 г. да има таван на субсидиите за обработвана земя - до 300 000 евро на стопанство, европомощи да получават само т. нар. "активни" фермери, а земеделците в новите държави членки да продължават да получават по-ниски дотации от колегите си в Западна Европа до 2016 г. Освен това по-новите агрофирми в България и в другите страни от ЕС ще бъдат отрязани от субсидии за площи.
Това стана ясно вчера по време на представянето на проектопредложенията за реформа на Общата селскостопанска политика, които трябва да бъдат окончателно одобрени до март 2013 г.
При директните плащания (субсидиите за обработване на земя) от 2014 г. ще действа ново правило - те няма да се отпускат на предприятия, създадени и получавали помощи след 2011 г. Това е съчетано с другото нововъведение - европомощта за площ за една ферма да не превишава 300 000 евро годишно. Идеята е да се прекрати практиката с евросубсидии да се създават агромилионери и да се гарантира, че парите ще стигат до повече земеделци. Ограничението обаче лесно може да се заобиколи - като големите агрофирми се разделят на по-малки. Затова се въвежда още една преграда - новите земеделци (започнали след 2011 г.) да нямат право на европарите за ниви. Това обясни Анса Палмър, експерт от дирекция "Земеделие" на ЕК, на конференция в София.
Още от статията на „Сега"
„Пълна промяна в агроцелите на ЕС", обобщава от първата си страница „Дневник"
Основната част от общите субсидии за земеделие в ЕС - директните плащания към фермерите, ще бъдат изравнени за отделните държави членки, като се премахне т.нар. исторически подход, осигуряващ до момента по-голям бюджет на старите страни членки. Това ще облагодетелства новите членки, сред които е и България, предвиждат новите цели в общата селскостопанска политика за 2014 - 2020 г., представена от ЕК днес
Бюджетът на ЕС за селско стопанство ще продължи да е около 55 млрд. евро годишно, но те ще се разпределят по по-различен начин. Подпомагане на малки фирми, млади фермери, иновативни, научни и екологични проекти ще са основен приоритет за развитие на селските райони в отделните страни. Във фокуса на новото финансиране попадат още схемите за застраховане и организациите и сдружения на производителите.
Брюксел планира кризисен резерв от 3.5 млрд. евро и механизъм за бърза реакция на ниво ЕС при резки и тежки смущения на агропазара. Сред новите мерки е и опростяване на контролните системи в отделните държави. Зелени сдружения, сред които и "Приятели на земята" (на снимката), обаче настояват за повече средства, отделяни за екологични цели в новата селскостопанска политика.
Още по темата от „Дневник"
„Брюксел реже с 6% парите за земеделие, слага 300 000 евро таван на субсидиите", обобщава от първата си страница „Класа"
За периода от 2014 до 2020 г. Брюксел ще отдели общо 435,5 млрд. евро за финансиране на Общата селскостопанска политика (ОСП), като предвижда 6% намаление на субсидиите за държавите - членки на ЕС. ОСП се запазва като политиката с най-голям бюджет, малко повече от този на Структурните фондове. През 2013 г. обаче средствата за ОСП в бюджета на ЕС са 39%, а през 2020 г. ще станат 33% от общия бюджет, тъй като инфлацията не е взета предвид. За 2014 г. и 2015 г. разходите ще са по-малко, защото в България и Румъния има национални доплащания, а след това разходите стават еднакви. Но средствата за ОСП не са задължително гарантирани и вече финансовите министри на страните членки ще поемат контрола върху агропарите. Това съобщи вчера Марио Милушев, директор в Главна дирекция „Земеделие" на ЕК, по време на едновременното представяне в 27-те страни - членки на ЕС, на стратегията за земеделие през следващия програмен период.
Най-съществените реформи предвиждат част от помощите да се обвържат с опазване на околната среда, стимулиране на младите фермери, определяне тавани за субсидиите до 300 хил. евро на година и опростяване на правилата за дребните стопани.
През 2014 г. европейските земеделски стопани ще имат достъп до задължителни и доброволни схеми. Задължителните схеми са три вида - схема за основно плащане, екологично плащане, схема за млади земеделски стопани. Доброволните са по избор на държавите членки и са за обвързано с производството подпомагане, подкрепа в районите с природни ограничения. Всички земеделски стопани ще имат достъп до система за консултации в селското стопанство.
Европейската комисия предлага ново партньорство между Европа и селскостопанските производители, за да се справим с предизвикателствата на продоволствената сигурност, устойчивото използване на природните ресурси и растежа. Следващите десетилетия ще бъдат решаващи за полагането на основите на стабилно селско стопанство, способно да устои на изменението на климата и международната конкуренция, като в същото време отговаря на очакванията на хората", заяви Дачиан Чолош, еврокомисар за селското стопанство, в съобщение на ЕК, изпратено до БТА.
Още от статията на „Класа"
„Всеки пети на помощи мами държавата", разкрива „Монитор"
От началото на годината досега 7800 човека са опитали да измамят държавата, като са се записали за социално слаби, а в същото време са заработвали на черно. Общо помощ от хазната според Закона за социално подпомагане получават 46 238 безработни в трудоспособна възраст, но близо една пета от тях са отказали т.нар. общественополезен труд, без който помощите се губят.
Това поне показва статистиката на Агенцията за социално подпомагане. Според шефа є Ивайло Иванов социалните не могат да засекат къде точно се трудят хитреците, но са сигурни, че го правят и заради това не успяват да покрият задължителните часове работа. От началото на годината досега общо 1750 човека са отказали за втори път да се трудят за обществото и така са се лишили от възможност да вземат помощи през следващите две години. Това е прекалено висока цена и едва ли е от мързел, а очевидно става дума за работа в сивия сектор, коментира Иванов. На останалите 6126 засечени това е първи опит и заради това те ще прескочат помощите само за два месеца. С приетата през миналата година поправка в Закона за социално подпомагане хората, които кандидатстват за подкрепа от държавата и не са включени в субсидирана заетост, трябва да работят по 4 часа в продължение на две седмици всеки месец, за да имат право на нея. Обикновено от услугите им се възползват общините, които с тяхна помощ през зимата разчистват пътища и улици от сняг, през останалото време поддържат градинки или обществени места. Едва 740 от безработните са отказали работа по медицински показания.
Това е само един от начините, въведени чрез законодателни промени през 2010 г., хората да бъдат стимулирани да търсят по-активно работа с помощта на социалните добавки, коментират от Агенцията за социално подпомагане.
Още от статията на „Монитор"
„Половин България не е готова за снега", предупреждава „Труд"
Половин България може да остане блокирана под преспи още при първия сняг. Поради лоша организация или липса на пари и тази година зимата е на път да изненада доста от кметствата. Тежък сезон заплашва областния град Видин поради огромни дългове на общината. Концесионерът по чистотата не може да купи необходимите материали и да подготви техниката, тъй като кметството му дължи 1 млн. лева.
Подобна е ситуацията и в пловдивската община Родопи, която дължи на концесионера по чистотата 1,250 млн. лева.
В Смолян общината се кара с пътното управление кой и срещу каква сума ще чисти републиканските пътища. Русенски кметове все още чакат пари от държавата за почистване на шосетата.
Първият сняг падна по високите части на планините, а след като замириса на студ, кметствата започнаха да мислят какво ще правят през зимата. Според прогнозите на синоптиците сняг в градовете ще завали през ноември. Но проверка на "Труд" в цялата страна показа, че както всяка година, и тази зимата ще изненада голяма част от кметствата.
Още повече че голяма част от управниците са в отпуск, тъй като са кандидати за местните избори.
Проверка на "Труд" показа, че за пореден път на много места организацията е лоша и има проблеми с липсата на пари за зимно чистене. В голяма част от кметствата обаче стягат снегорини, камиони, багери. Тази година в голяма степен няма да бъдат изпълнени изискванията на ЕС за намаляване на запрашеността и срещу ледовете ще се използват пак пясъчни смески.
Тежка зима заплашва областния град Видин, ако не бъде разрешен огромният проблем с натрупаните общински дългове от 22 мнл. лв. От фирмата по чистотата"Титан Ас" съобщиха, че техниката от 6 снегопочистващи машини е в готовност да посрещне зимата. Но дълговете на общината към фирмата продължават да се трупат и са около 1 млн. лв., съобщи управителят на дружеството Красимир Попов. Затова то не може да купи нужните 2000 т сол. Необходимите средства от 250 000 лв. дори не са заложени в план-сметката за почистване, каза Попов. Все още не е ясно и кой ще почиства от снега четвъртокласната пътна мрежа. Подготвят се документи за тръжна процедура. М. г. от Агенция "Пътна инфраструктура" са отпуснати 45 000 лв. за тази дейност. Подобна сума се чака и за т. г.
Още от статията на „Труд"
„Министър качва дървата на борсата", съобщава „24 часа"
"Искам да направя дървесината борсова стока, като 50 % от количествата ще са там и ще има цена без посредници. 25% ще остават при местните фирми, а другите ще са дърва за огрев и на склад", заяви вчера в Разлог на среща с представители на бранша и горски служители земеделският министър Мирослав Найденов. Той припомни, че големите ползватели получавали дървесината на половин цена, а разликата, както сами признавали, отивала в партийните каси.Според него затова преди време ДПС и БСП се бяха хванали гуша за гуша кой да дръпне горите.
Още от статията на „24 часа"
„70 000 евро за фирма на село", съобщава „Стандарт"
70 000 евро ще могат да вземат предприемачите, които решат да правят бизнес на село. Това е едно от предложенията за промяна на Общата селскостопанска политика на Европейския съюз за периода 2014-2020 г., които бяха представени пред Европарламента. Сумата ще бъде "стартов комплект" за предприемачите и ще се отпуска за период от 5 години. Целта е да се насърчи развитието на бизнеса в малките населени места, обясниха от Европейската комисия. От там предвиждат допълнителна помощ за фермери под 40-годишна възраст с цел подмладяване на селата. Брюксел ще настоява и за таван на помощите, които може да получи една ферма за година. Той е определен на максимум 300 000 евро, като сумата ще зависи не само от производството, но и от броя на откритите работни места. Помощи ще се дават само на действащи фермери, а не просто за притежаване на земя.
Още от статията на „Стандарт"
„Едва 1/3 от българите работят според образованието си", информира от първата си страница „Сега"
Едва 30% от работещите в България са на позиции, които отговарят на тяхното образование, компетенции и умения. Това показва проучване на БСК сред 1500 фирми, направено в рамките на проекта им за изграждане на система за компетенциите на работното място, финансирана с европари. Тези хора са най-добрите служители, тъй като хем се справят с работата си, хем има накъде да се развиват.
Още толкова от работната сила у нас няма подходящо образование, нужния образователен ценз или пък компетенции за работното си място. Ако работодателите разчитат тези хора да им работят достатъчно и качествено, ще трябва да влагат много повече средства за квалификация и обучение.
Най-често обаче - при 38%, хората са на позиция, за която са свръхквалифицирани. Това е делът на работещите, които са прекалено образовани или притежават по-големи умения и компетенции от изискванията на работодателите. Тези служители обаче също не са добър вариант за мениджърите, тъй като те са недоволни от реализацията си, от заплащането и не са мотивирани да работят добре, твърдят експерти. "Проблемът е, че няма план как да се използват тези допълнителни квалификации и умения на хората как да се развиват те", обясни Томчо Томов, ръководител на центъра за оценка на компетенциите към БСК.
От проучването става ясно, че вече действащ модел за оценка на компетенциите има в 36.4% от участвалите в проучването организации и в 17% предстои да се разработи.
Още от статията на „Сега"
"Свитото потребление свали инфлацията до 3.3%", обобщава „Дневник"
Поскъпването на живота се забавя и през септември, отчете Националният статистически институт. По последните данни на месечна база инфлацията е 0%, а на годишна (спрямо миналия септември) покачването на потребителските цени е 3.3%. Така за първи път инфлацията се вмества в правителствените прогнози, като заложеното в бюджета за тази година поскъпване на стоки и услуги е 3.7%.
В началото на годината имаше опасения, че инфлацията ще ги надхвърли, което при замразени доходи в публичната сфера и в голяма част от частния сектор означава обедняване. Първи през април от Международния валутен фонд прогнозираха, че ръстът на цените ще се успокои, като тази тенденция се наблюдава от началото на лятото.
В предишни години инфлацията започваше да расте след евтините летни месеци. Този път обаче тя е изненадващо ниска и това накара анализаторите да допуснат, че цените не се повишават заради свитото потребление. НСИ отчете, че през август продажбите на дребно са имали растеж само при стоки, които са от първа необходимост - храни и лекарства, докато всички останали, които сочат усещане за сигурност, се продават по-слабо спрямо миналия август.
"Отслабеното търсене определено може да е сред факторите, потискащи ръста на цените. Другият фактор са материалите и суровините, които спряха да поскъпват и в глобален мащаб. Намаленията на цените са в категориите облекло и обувки, което наистина говори за спад на потреблението. Нетипично е слабото поскъпване на храните, което означава или добра реколта, или търсенето от страна на домакинствата е предпазливо", коментира Георги Ганев, макроикономист от "Център за либерални стратегии".
Още от статията на „Дневник"
"ЕК отделя 9,1 млрд. евро за подобряване на енергийната инфраструктура", информира „Класа"
Европейската комисия смята да отдели 9,1 млрд. евро за енергийни проекти за периода 2014-2020 г., съобщи агенция Ройтерс, позовавайки се на проектодокумент, който предстои да бъде разгледан от Брюксел. Според него ЕК иска да получи и още правомощия, които да позволят на комисията да отхвърля възражения и да ускорява енергийни проекти, които са стратегически за общността. Средствата са по-малко от 1% от европейския бюджет за периода, но за първи път се включват разходите и за енергийната инфраструктура. При определени условия е възможно да се пренебрегнат и публичните възражения срещу проектите, ако те са достатъчно важни, е записано още в документа. За такъв проект в момента се приема, че е газопроводът „Набуко", който се очаква да намали зависимостта на Европа от доставяния руски газ. Затова и част от мерките са насочени точно към подобряване на газовата инфраструктура на страните и свързване на отделните мрежи. Стимулите на ЕС ще отидат и за обща офшорна електрическа мрежа в Северно море и Балтийския регион.
В документа се предвижда ЕК да създаде нова длъжност в структурата си - европейски координатор на енергийните проекти от особена важност за общността. От документа не става ясно по какъв начин европейският координатор ще отговаря за проектите пред еврокомисаря по енергетика Гюнтер Йотингер. Очаква се новите мерки да станат средство за привличане на средства от частния сектор за изграждане на електрическа и газова инфраструктура, отбелязва още Ройтерс.
Още от статията на „Класа"
„БДЖ загробена от Мутафчиев и сие", разкрива „Монитор"
Най-бруталното ощетяване и разграбване на БДЖ се е случило по време на бившия транспортен министър Петър Мутафчиев. Това съобщиха за „Монитор" източници от дружеството, които познават в детайли проверките, извършвани в компанията, за да стане ясно в кой период от нейната експлоатация какво е било ограбено. В списъка на безобразията е кражбата на 1000 вагона, както и трагедията с изгорелия спален вагон от влака Кардам - София, в която на въглен станаха 9 пътници. Те не можаха да избягат от горящия влак, защото вратите на вагона се оказаха заключени с вериги. Тогава своята оставка не подадоха нито транспортният министър, нито шефът на БДЖ по онова време Христо Монов.
След множество финансови проверки и след усилената работа и на Криминална полиция вече е установено, че с покровителството на Мутафчиев е допуснато безконтролно вземане на вътрешни и международни заеми, включително за изплащане на заплати. Сключвани са неизгодни договори за железницата, хаотично са закупувани резервни части. Освен това е допуснато некачествено поддържане на подвижния състав; раздуване на административните щатове за сметка на железничарите; използване на нови влакове като гаранция срещу заеми, или с две думи - пълна безстопанственост.
Преди ден финансовият министър Симеон Дянков заяви, че докладът на Криминална полиция е категоричен, че от БДЖ са се изпарили 1000 товарни вагона. Все още не може да бъде остойностено каква е загубата за дружеството, защото не е ясно в какво техническо състояние са били тези вагони. За 609 от тях е сигурно, че са били в движение и според качеството цената им варира от 50 хил. лв. до 100 хил. лв. Така в най-добрия случай са откраднати над 30 млн. лв., но тази загуба може да бъде и тройно по-голяма. По думите на Дянков тези вагони са били загубени при безстопанственото ръководство на транспортната дейност от страна на Петър Мутафчиев.
Още от статията на „Монитор"