„Дизелът по-скъп", четем от първата страница на „Стандарт"
Дизелът става по-скъп от Нова година. Причината е скокът на акцизите, заложен в проектозакон на финансовото министерство. Според него налогът за нафтата ще се вдигне от 615 на 630 лв. за 1000 литра. Със също толкова ще се увеличи ставката за керосина.

Промяната е заради поетите към Брюксел ангажименти. В момента цената на дизела е около 2,41 лв. за литър.

От януари само от акциза тя ще се вдигне с 2 стотинки. Сурвачка очаква и шофьорите на таксита, които карат на метан. Природният газ за първи път ще се облага с акциз от 1,70 лв. за гигаджаул. За отопление пък налогът ще се повиши на 20 стотинки. Така килограм метан ще струва със 7 стотинки по-скъпо.
Още по темата от „Стандарт"

„Българите още повече затягат семейните бюджети", разкрива от първата си страница „Сега"
Българите продължават да затягат коланите и да пестят за черни дни. Това показват данните на Националния статистически институт. Като цяло продажбите на дребно в България за година са се свили с 3%. Това е най-ясният показател дали сме излезли от кризата или не. Не е чудно, че дори вечният оптимист вицепремиерът Симеон Дянков вече престана да коментира този въпрос и набляга на другата си любима тема - колко е добре България по бюджетна дисциплина.

За година продажбите на мебели, домакинска техника и битови стоки са се свили с близо 6%, на автогорива и масла с над 5%, а при обувките и дрехите - с 9%. Дали защото българинът вече се грижи повече за здравето си, или защото боледува повече, по-големи обороти отчитат само аптеките и дрогериите. От август 2010 до август т.г продажбите на лекарства, медицински стоки и козметика са скочили с близо 7% според данните на НСИ. В групата "храни, напитки и цигари" няма промяна спрямо 2010 г.

На фона на горните данни БНБ продължава да регистрира ръст на спестяванията - към края на август в банките има над 30 млрд. лева на граждани. Двете противоречащи си на пръв поглед тенденции имат логични обяснения. Несъмнена и основна причина за все по-слабото потребление са растящата безработица и обедняването. От друга страна, дори добре печелещите предпочитат да спестяват, вместо да купуват телевизори, да сменят спални или да ремонтират дома си. Режимът на икономии, който и заможните хора сами си налагат, се обяснява със сгъстяващите се облаци над европейската и световната икономика. Всички коментатори признават, че това е разумно поведение - когато бъдещето е неясно, по-добре е да имаш "бели пари за черни дни".
Още от статията на „Сега"

„Търговци надуват цените на стоките до 113%", съобщава от първата си страница „Класа"
За редица продукти цената от производителя до потребителя нараства от 30% до 113%, което е в резултат на действията на търговците. Това заяви Славчо Петров, председател на Федерацията на независимите синдикати в хранително-вкусовата промишленост, по време на пресконференция на тема „На кого плаща българският потребител?". Той посочи като пример цената на малотраен колбас, чиято продажна цена в магазина е 6,25 лв. за кг (без ДДС), докато производителят е получил едва 3,47 лв. Същевременно търговските вериги, супермаркети и магазини така разпределят добавената стойност на продуктите, че тя е изцяло в тяхна полза, докато българският бизнес е поставен до стената, коментира Евгени Иванов, председател на инициативния комитет за честна търговия, обединяващ производители от всички браншове на хранително-вкусовата промишленост, с близо 1400 предприятия и над 240 хил. работници. По думите му България е единствената европейска държава, членка на общността, която няма адекватен закон за защита от натиска и диктата на големите търговски вериги, чието влияние все повече се разраства.

Според българските производители резултат на този натиск е появата на пазара на продукти с ниско качество, което е във вреда на потребителите. От инициативния комитет заявиха, че стоките, които отделните вериги пускат като собствени марки, или т. нар. бели стоки, са „голям удар срещу производителите". Те предложиха контролните органи от Агенцията по безопасност на храните да проверяват какво има и по щандовете в магазините, а не само в производствените фирми.

Забавените до 2- 3 месеца плащания към доставчиците на практика са безлихвен кредит към чуждите търговци, а парите на българския потребител се насочват не в националния бюджет, а в чужди икономики, коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България. По думите й търговските вериги притежават огромна пазарна сила, злоупотребяват с нея и изземват по-голямата част от печалбите на предприятията, като ги обричат на мизерно съществуване. В резултат на това заетостта и възнагражденията не растат, а инвестициите и потреблението спадат. Търговските вериги убиха малкия и средния бизнес чрез картелни споразумения и монополизация на пазара, категорична е Кукушева.
Още от статията на „Класа"

"1400 фирми скачат срещу веригите", информира „Стандарт"
Битката за мястото на стоките върху щандовете между българските производители и търговските вериги навлезе във втори рунд. Производителите искат до пласират стоките си чрез щандовете на търговските вериги, но протестират срещу поставяните от тях условия. Първият рунд на битката започна преди близо година, когато 14 бранша се обявиха срещу практиката на големите търговци да събират огромни такси и да определят еднолично правилата за достъп на стоките до крайните клиенти. Тогава държавата обеща да направи всичко възможно, за да помири производителите, доставчиците и веригите, и започна да пише правила, които да регулират отношенията между тях. Но производителите са крайно недоволни от решенията, които им се предлагат, и това доведе до втория рунд на схватката с веригите. Производителите отхвърлят варианта отношенията им с търговците да се регулират в Закона за защита на конкуренцията и настояват това да стане с нов закон. България е единствената страна от ЕС, която няма закон за защита от натиска на големите търговски вериги, чието влияние все повече се разраства, заявиха от Инициативния комитет за честна търговия. Той обединява 1400 предприятия.
Още от статията на „Стандарт"

„Банка пише на БДЖ, търси купувач на 25 мотриси", разкрива „24 часа"
Банката за развитие на Германия KfW се е изнервила. БДЖ не плащат главница по заема за 25 дизелови мотриси "Сименс" от една година, призна шефът на холдинга Йордан Недев.

"Като се бръкна в джобовете, там не намирам милиони, с които да плащам лихви и главници. Новите влакчета са ни като камък на шията. Те са гаранция по кредита", казва още той.

Справка във финансовия отчет на холдинг БДЖ в търговския регистър показва обаче, че обезпечение на кредит от KfW за 156 475 952,24 евро са 4 почивни станции и хале във Варна. Заемът е за 25 електрически влака и инвестиция за изграждане на халето за поддържането им в морската ни столица. Договорът е сключен на 11 юни 2005 г., срокът за погасяване е 5 години. За 2010 г. компанията е трябвало да плати 33 млн. лв., а от финансовия отчет се вижда, че това не енаправено.

Заемите към немската банка са два, обяснява Недев. Дължимите суми към 31 август по първия, който е дългосрочен, са 245 млн. лв. и 70 млн. лв. по краткосрочния.

Банката е изпратила преди месец писмо до БДЖ, с което ги уведомява, че търси купувач на мотрисите. Железницата вдига рамене. А нейните шефове под път и над път обясняват, че компанията е в технически фалит. И препращат към министъра на транспорта Ивайло Московски и най-вече към финансовия министър Симеон Дянков.
Още от статията на „24 часа"

Европа губи време в борбата с кризата", предупреждава от първата си страница „Дневник"
Лидерите на еврозоната имат само няколко седмици, за да избегнат икономическата катастрофа. Затова трябва да извадят "голямата базука" и да разрешат проблемите на дълговата криза. Това предупреди в интервю за "Файненшъл таймс" премиерът на Великобритания Дейвид Камерън.

Той призова лидерите на Франция и Германия да преодолеят различията си и до края на годината да приемат решителен план с мерки за отстраняване на несигурността, която по думите му има смразяващ ефект върху световната икономика.

Мерките според него трябва да включват бързо решение за дълга на Гърция, увеличаване на спасителния фонд над 440 млрд. евро, по-активна роля на МВФ, реформа на единния пазар и подобряване на управлението на еврозоната. "Файненшъл таймс" припомня, че за цялостен план, определян като базука, агитираше и бившият американски министър на финансите Хенри Поулсън.

Вместо да се активизират, лидерите на ЕС вчера отложиха с една седмица срещата си на върха, която трябваше да се състои на 17 и 18 октомври. На нея ще се обсъждат мерките срещу дълговата криза и проблемите на Гърция. Според източници на "Ройтерс" сред причините за отлагането е, че инспекторите от т.нар. тройка (ЕС, Европейската централна банка и МВФ) все още не са представили доклада си за ефективността на мерките, приети от Гърция.
Още от статията на „Дневник"

„Пълна промяна за столичния център" е едно от заглавията на първа страница на „Монитор"
Пълна промяна на столичния център от 2014 г. подготвя с европейска подкрепа кметът в отпуск Йорданка Фандъкова. Проектът включва нов асфалт по шосетата, подмяна на плочките по тротоарите, нови градинки, площадки и подлези в ринга между булевардите „България", „Сливница", „Васил Левски" и ул. „Опълченска". Чертежите ще бъдат подадени за кандидатстване за финансиране от ЕК през следващия програмен период, а идеята получи положителна оценка от еврокомисаря по регионално развитие Йоханес Хан още вчера. Със среща с него кандидатът за втори мандат Йорданка Фандъкова започна посещението си Брюксел, по време на което ще търси европейска подкрепа за развитието на столицата. „Подготвяме проекта още сега, за да можем да го подадем за финансиране от регионалния фонд в началото на следващия програмен период през 2014 г. Все още не е ясно колко средства ще бъдат необходими, но ще се направи пълна модернизация на централното градско пространство.

Вчера Фандъкова е поискала подкрепа за основни проекти, които ще се подадат за финансиране през следващия период. Сред тях са двете скоростни тангенти, които ще опашат столицата, както и прокарването на третия метродиаметър.  Според кандидата на ГЕРБ за втори мандат средствата за саниране на сгради в София трябва да са повече след 2014 г. В момента за цялата страна се отпускат 60 млн. лв.

Проектът за изграждане на модерен технологичен парк в столицата също ще бъде подаден за финансиране през следващия програмен период, обяви още Фандъкова след срещата. Идеята, за която „Монитор" вече писа, е на терен на БАН до гара „Искър" да се изгради модерен комплекс.  „София е визитната картичка на България за европроекти. Силата ви е, че вашите проекти са за гражданите", казал Йоханес Хан.
Още от статията на „Монитор"

„Гражданите на ЕС ще могат да връщат стоки от интернет до 14 дни", информира „Сега"
Гражданите на ЕС ще могат да връщат стоки, закупени от интернет или получени при друга форма на дистанционни продажби, до 14 работни дни от получаването на стоката. Потребителите могат да се възползват от това си право, без да дават обяснения за решението си и да заплащат каквито и да било суми за това, че са ползвали стоката. Това предвижда нова директива за защита на потребителите за продажби, при които купувачите нямат пряк контакт със стоката или продавача. Документът бе приет вчера от Съвета на Европейския съюз.

Наред с интернет търговията, новите разпоредби засягат и стоки, получени от граждани след поръчка по пощата или от реклама с талон в пресата, а също и избор на стоки от каталог, поръчване на продукти по телефон. Правилата важат и за покупки, стимулирани от реклама по радиото и телевизията, при която на зрителите се обявява, че ако поръчат в следващите 10 минути, ще получат например 5% отстъпка от цената.

И в сега действащият Закон за защита на потребителите има подобен срок за връщане на стоките или отказване от договор, но той е двойно по-кратък. "В момента в нашия закон е разписано, че потребителят може да се откаже писмено от сключен извън търговския обект договор, без да дължи обезщетение или неустойки, ако уведоми търговеца за отказа си от договор в срок от 7 работни дни. Срокът обаче започва да тече от момента, когато търговецът писмено му е изпратил информация, че има правото да прекрати договора и му е написал подробно името и седалището на фирмата. Ако търговецът не е изпратил тази информация, потребителят може да се откаже от такъв договор в рамките на 3 месеца, като не плаща никакви неустойки за това, че е ползвал стоката", коментираха пред "Сега" експерти от Комисията за защита на потребителите.
Още от статията на „Сега"

„Българите не познават здравноосигурителните си права", информира „Класа"
Българите слабо познават здравноосигурителните си права, а жените са много по-склонни да се борят за правата си, отколкото мъжете. Това съобщи вчера д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита правата в здравеопазването(ЦЗПЗ). Извода за неосведомеността на хората налагали резултатите от анкета, направена сред 241 граждани в няколко български селища. От 16 основни и три допълнителни въпроса, включени в допитването, най-много верни отговори анкетираните дали на въпроса, свързан с размера на потребителската такса, която се плаща при посещение при лекар. Над 15 на сто били убедени, че могат да получат безплатна медицинска помощ дори и да не са здравно осигурени, а около 35 на сто от участниците смятали, че бременна жена, която не е осигурена, не може да получи безплатна родилна помощ. Повече от половината участници в проучването не знаели какво включва платената от здравната каса зъболекарска помощ. Над 99 на сто от тях пък дали грешен отговор на въпрос за броя на направленията за консултации, които може да получи пациент за една година от личния си лекар. Всеки трети отговорил, че рядко са му правени профилактични прегледи, а 1,7 на сто не знаели дали въобще са им правени такива. 71,4 на сто от запитаните не били осведомени кой контролира спазването на правата на пациентите и почти половината от тях смятали за незащитени правата на пациентите в България. Д-р Стойчо Кацаров съобщи още, че сред жалбите, приемани в ЦЗПЗ, най-много били оплакванията на пациенти от услугите, предлагани в болниците. Те свидетелствали за лошо отношение към пациентите, ниско качество на оказаната медицинска помощ, липса на лекарства и отказана медицинска помощ.
Още от статията на „Класа"

"КРС подготвя търгове за нов мобилен оператор и за широколентов интернет", съобщава „Дневник"
Конкурси за нов мобилен оператор, както и за разрешение за ползване на радиочестотен спектър за широколентов интернет планира да обяви Комисията за регулиране на съобщенията (КРС).

От регулаторния орган обявиха, че събират заявки от компании, които се интересуват от ползването на ресурс, който може да се ползва както за GSM мрежа, така и за нови поколения мобилни мрежи за интернет. Заявки ще се набират и за ресурс за широколентов интернет.

В края на септември КРС обяви конкурс за четвърти мобилен оператор с начална цена 49.5 млн. лв. Той беше провокиран от заявление на компанията "4ДЖИ КОМ" от началото на юли за ползването на свободен ресурс за изграждане на UMTS мрежа.

По същата схема сега КРС обявява намерението си да открие конкурс за ползване на радиочестотен спектър в обхват 1800 MHz. Той може да се използва за изграждане на GSM, UMTS, LTE и WiMAX мобилни наземни мрежи, пише в съобщението на КРС.

Фирмата, която спечели бъдещия конкурс, ще може да избере за какво да ползва ресурса. Конкурсът ще бъде открит заради подадени заявления за ползване на ресурс в този обхват от "Булсатком" и "Макс телеком". Потърсени от "Капитал", от "Булсатком" вчера не коментираха искането за ползване на честотите, а от "Макс телеком" не дадоха подробности за какво биха ги използвали.

Преди време обаче пред "Дневник" от компанията казаха, че искат да развиват LTE мрежа, чрез която се осигурява по-бързо мобилен интернет, и дори казаха, че това ще е възможно още през 2012 г.
Още от статията на „Дневник"

"Пет пъти повече топлинни счетоводители на пазара", съобщава „Монитор"
Близо пет пъти е скочил броят на фирмите, които извършват топлинно счетоводство на българския пазар. Преди десет години, когато първите сгради започнаха да въвеждат топлинното счетоводство, фирмите на пазара бяха едва 7-8. Днес те вече наброяват 35, показва справка в официалния регистър на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. От там става ясно още, че последните регистрации на фирми за дялово разпределение са от юли и август 2011 г., като една от тях е на „Топлофикация София".

Заради наближаващата повсеместна смяна на топломерите много е вероятно до края на тази година, както и през следващата да станем свидетели на появата на още нови фирми за дялово разпределение, коментират специалистите в бранша. И припомнят, че става въпрос за пазар от порядъка на 50 млн. лв.

Сумата обаче може да се окаже и по-голяма. Причината е, че общо в цялата страна трябва да бъдат сменени около 1,5 млн. броя разпределители. Този път обаче те ще вървят в комплект с водомери, и то скъпи, тъй като голямата офанзива на фирмите за дялово разпределение е подмяната на старите уреди да става с такива с възможност за дистанционно отчитане. Така ако клиентите изберат уредите с дистанционно отчитане, за да не влизат инкасатори в дома им, задължително трябва да си купят и такъв водомер. Той обаче е доста по-скъп - от порядъка на 70 лв. По сметките на самите фирми за топлинно счетоводство за едно жилище с три стаи подмяната на уредите с такива с възможност за дистанционен отчет излиза 160 лв. В сумата се включват и два водомера с възможност за радиомодул.

При жилище с пет разпределителя разходът скача до 250 лв., сочат сметките на фирмите. По изчисления на „Монитор" обаче 250 лв. е нужната сума за подмяната на уредите в двустайно жилище.
Още от статията на „Монитор"