„До Гърция с повече кеш и пълен резервоар - всичко за кризата", пише в. „24 часа"
Съседите дават до 30% отстъпка за плащане в брой и без касов бон
Българите, които пътуват в Гърция, трябва да носят достатъчно пари в брой, а шофьорите - да се запасят с бензин, за да не останат на пътя.
От понеделник до 7 юли банките в южната ни съседка са затворени. Няма пари в банкоматите около Солун, в Халкидики и други дестинации. Гърците може да теглят само до 60 евро на ден, а чужденците зависят от лимитите на своите банки. Хотелиери и ресторантьори искат пари в брой. Дори дават между 20 и 30% отстъпка, ако им се плати кеш и без касов бон.
Хората в Гърция се презапасяват с храна. Пред магазини и бензиностанции се вият опашки, някои затварят.
Прочети още от в. „24 часа"

„Най-динамичните компании: По-малки и по-бързи", пише в. "Капитал Daily"
Средните по размер компании се развиват най-динамично. За миналата година оборотите на най-бързо растящите представители на големия бизнес в страната, групирани в топ 50, са се увеличили с 51%, а зад ускоряването на темповете на растеж отново стоят дружества, чийто размер не е достатъчен за попадането им в топ 100 на корпоративните гиганти, но влизат в широкото подреждане от 300 дружества.

За втора поредна година темпът на нарастване на приходите на най-динамичните компании се увеличава - в класацията за 2013 г. средният ръст на продажбите им беше 44%, а през 2012 г. увеличението в бизнеса на най-растящите 50 беше средно с 31%. Въпреки положителната тенденция обаче ръстовете все още не са достигнали стойностите от предишните две силни години - ускорението през 2011 г. беше с около 67%, а през 2010 г. нарастването беше още по-осезаемо - близо 75%. Тази година разликата е, че растежът е органичен, а не инфлационен. Защото през 2014 г. значително паднаха котировките на стоки като горива, метали, зърно...
Прочети още от в " Капитал Daily"

"Младите напират за чиновници", четем във в. "Монитор"
Младите българи искат да работят в държавната администрация, вместо в частния сектор, алармира бизнесът.
„Сменили сме ценностната система на младите хора. Те желаят да бъдат чиновници, да бъдат в обществения сектор", констатира с тревога председателят на БСК Божидар Данев на кръгла маса, посветена на младежката заетост.
Основният мотив на младите да избират обществения пред частния сектор било по-високото заплащане. По данни на НСИ през първото тримесечие на годината в публичната администрация средното възнаграждение е било 883 лв. Заетите в частния сектор са получавали 851 лв. или с 32 лв. по-малко.
Статистиката показва още, че заплатите на чиновниците растат по-бързо, а осигуровките са върху реалните възнаграждения.
„Бизнесът трябва да се замисли и да увеличи за-платите.
Ако увеличат достатъчно привлекателността на ра-ботните места, ще ни бъде по-лесно да мотивираме и да подготвяме хората да започват работа", заяви социалният министър Ивайло Калфин. Според работодателите обаче младежите, които излизат на пазара на труда, имали неправилно схващане, че заплатите у нас са ниски.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Катастрофа или ново начало за Европа" е заглавиe от в. "Труд"
Европейските лидери и ултралевият гръцки премиер Алексис Ципрас си обявиха война заради свикания от него за неделя - 5 юни, референдум за предлагания от международните кредитори на Гърция пакет „пари срещу реформи".
Ципрас първо обяви в неделя вечерта, че еврогрупата и ЕЦБ се опитват да „смажат волята на гръцкия народ". А след това отправи нова настоятелна молба до лидерите на останалите 18 членки на еврозоната и председателите на ЕК и ЕП да удължат с един месец приключващата днес спасителна програма за Гърция, за да може да напълни гръцките банки с пари. Подобна молба бе отхвърлена в събота от еврогрупата, след като СИРИЗА обяви, че ще прави референдум.
Прочети още от в. "Труд"

"Гръцката криза може да удари малкия и средния бизнес у нас" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Българският бизнес е умерено притеснен от задълбочаващата се криза в Гърция. В неделя правителството на Алексис Ципрас обяви банкова ваканция до 7 юли. Това ще доведе до проблеми с плащанията по сделки между наши и гръцки фирми. Най-уязвими са малките и средните фирми, които не могат да си позволят дълго време да кредитират своите партньори. Не се очаква ограниченията да се отразят върху банките с гръцко акционерно участие в България, съобщи вчера БНБ.

Най-уязвими са износителите, коментираха вчера от работодателските организации. Не е ясно как ще вървят преводите на българските банки, които са с гръцки произход, защото основните им операции минават през Гърция, тревожат се от Българската стопанска камара. Изпълнителният председател на БСК Божидар Данев напомни, че едно от основните пера в износа ни за Гърция е металургията.
Прочети още от статията на в. "Сега"

"Юнкер към гърците: Не се самоубивайте" четем на първа страница във в. "Монитор"
Не трябва да извършвате самоубийство, защото ви е е страх от смъртта, обърна се вчера председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер към гръцкия народ. Той отправи жестоки критики към гръцкото правителство, заявявайки, че се чувства предаден от демонстрирания на преговорите за дълга егоизъм. Брюксел не иска Платон да играе във втора дивизия и аз не искам да играе там днес, изтъкна той. За една нощ Европа пое голям удар и добрата воля беше хвърлена на вятъраподчерта Юнкер.
Играта на една демокрация срещу други 18 не е достойно за великата гръцка нация и не е справедливо за гръцките граждани. Направих всичко по силите си, другите направиха всичко, което могат, не заслужаваме отправената критика към нас. Работихме ден и нощ за сключване на споразумение преди гърците едностранно да прекратят преговорите със свикването на референдум, оплака се той. Поставих разговорите повече на политическо ниво, както гръцките власти желаеха. Ние не оставихме разговорите на технократите. Търпеливо изчаквахме гръцките предложения, които често бяха забавяни, умишлено променяни, не е наша вината, изтъкна той.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Спокойно за банките, притеснения при износителите", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Първият ден на банковата ваканция в Гърция не доведе до активности в българските клиенти на финансовите институции. Логично, защото три от тях са местни дружества, всички са ликвидни и от месеци са прочистени от гръцки облигации и трансфери натам. Преките ефекти са по две линии: поскъпване на българския дълг и несигурност при някои български компании-износители към Гърция.
Прочети още от в " Капитал Daily"

"Гърците на банков туризъм", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Гърците го удариха на банков туризъм. Съседите ни от понеделник могат да теглят до 60 евро от банкомат. Банките пък са затворени поне за седмица. Затова много гърци минават границата, за да си откриват сметки в чужбина. "В Гоце Делчев банковите клонове са пълни с комшии. Повечето са бизнесмени средна ръка, които не искат да държат по няколко хиляди евро под дюшека", обясниха местните хора. Същата е ситуацията в Петрич и Сандански. Много гърци се подлъгали, че могат да преборят лимита като теглят в България, но ударили на камък. Родните банки вече се готвят да посрещнат наплива от юг. "Ние сме една от страните с най-ниски данъци в Европа. Затова е нормално, че България ще бъде първата държава, която бизнесмените от Гърция ще потърсят", коментираха вчера банкови служители в София.
Предлагат се специални оферти за спешни трансфери на средства, които елините имат да взимат от клиенти в чужбина.
Прочети още от в. "Стандарт"

„Новите цени на тока ще дойдат в разгара на отпуските", пише в. "Сега"
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) реши вчера да отложи решението си за новите цени на тока. Отсрочката стана възможна след последните промени в Закона за енергетиката (ЗЕ). В тях депутатите записаха, че регулаторният период, т.е. цените, може да се отложат и да влязат в сила от 1 август вместо от 1 юли.

Предложението на комисията бе за увеличение на тока за бита с 1.99%. В същото време обаче цената за бизнеса трябваше да се вдигне с между 13 и 20%, което предизвика безпрецедентен протест и спиране за час на много индустриални предприятия миналия петък. Тогава шефът на регулатора Иван Иванов обясни, че решение все още няма, защото промените в ЗЕ все още не бяха публикувани в "Държавен вестник" и евентуалната отсрочка на КЕВР можеше да бъде атакувана в съда.
Прочети още от в. "Сега"

"100 млн. евро влизат в хазната, ако се премахне такса "шезлонг и чадър"" пише в. „Труд"
Ако такса шезлонг и чадър бъде премахната, 100 млн. евро влизат в хазната на държавата. Това заяви за Фокус Веселин Налбантов, член на Управителния съвет на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА).
По думите му, е необходима и незабавна наредба за категоризацията и за работното време от общините да бъде към Министерство на туризма. Според Налбантов трябва да се ограничи и шума по курортите.
Прочети още от в. „Труд"

„Емил Хърсев: Клиенти на банките майки в Гърция си прехвърлят парите в българските им поделения", пише в. „24 часа"
Ако не плати на 1 юли, обявен или не, фалитът на Атина ще е факт
С финансиста Емил Хърсев разговаря Генка Маркова
- Фалира ли окончателно Гърция, г-н Хърсев?
- До този момент все още не. Не са обявили спиране на плащанията, но може и да не го обявят официално. Във всеки случай едва на първи юли ще можем да получим ясен отговор на този въпрос, доколкото тогава има редовен падеж по гръцкия дълг към МВФ. Ако не се извърши плащането, обявен или не, фалитът ще е факт.
- Какви са възможните сценарии за Гърция в този момент?
- Единият сценарий е да се случи въпросният фалит - все едно кога страната ще излезе от него. Другият сценарий е да се договорят с кредиторите, докато все още има време за това.
- Драматизира ли се прекалено много фалитът, защото той е първи в еврозоната?
- Със сигурност Гърция не е първата държава, която ще спре плащанията по външния си дълг.
Прочети още от статията на в. „24 часа"

"Гръцката трагедия е само в началото", пише в. "Стандарт"
От случващото се в Гърция се виждат две неща - че правителството и политическият елит не могат да разрешат проблемите на южната ни съседка. За разлика от много други страни в Европа, в които също имаше криза и проблеми, нужда от реформи, промяна в законодателството и стабилизиращи мерки. Единствено Гърция не може да се справи. Не че всички от останалите европейски страни се справиха перфектно, но намериха начин да започнат някои реформи. В Гърция очевидно започнаха с малко реформи, но правителството падна от власт и последва крачка назад.
Трябва да се разбере, че същественият въпрос в южната ни съседка са структурните реформи - в пенсионната система, трудовото законодателство, в редица регулации, които ограничават конкуренцията и достъпа до определени професии и бизнеси, приватизацията на държавни активни. Ако всички тези реформи бъдат проведени, те ще дадат шанс на Гърция за икономически растеж. Срещу тях обаче е съпротивата в момента. Очевидно е, че няма как да се случат промените при положение, че има толкова силна съпротива от страна на управляващите.
Прогнозата ми е, че в крайна сметка бюджетните икономии и страданието ще бъдат наложени на гръцкия народ, независимо от действията на Ципрас.
Прочети още от в. "Стандарт"