„ЕК ще глоби България с 1.5 млрд. лв. за горските заменки на Станишев", предупреждава от първата си страница „Сега"
В абсурдна ситуация изпадна премиерът Бойко Борисов покрай скандалните замени на гори, направени от правителството на Сергей Станишев. На 26 януари 2010 г. Главна дирекция "Конкуренция" на ЕК е поискала от кабинета до 20 дни да докаже, че чрез сделките не е дадена непозволена държавна помощ на частниците, които са се сдобили с атрактивни парцелите на смешно ниски цени. Ако иска България да не плати солидна глоба, Борисов трябва да защити действията на предишните управляващи, които лично той прати на съд за същите сделки.

Санкцията само за 15 от заменките се движи между 55 и 126 млн. евро в зависимост от това дали масивите са вече застроени. "Ако Брюксел разгледа всичките 47 заменки на кадъра на БСП Стефан Юруков (бивш шеф на Агенцията по горите), глобата може да скочи на 1.5 млрд. лв.", прогнозира Бойко Борисов вчера. "Парадоксът е, че ние ги предупреждавахме през цялото време да не правят сделките. Как да отида сега, с какви очи да кажа, че тези заменки не са държавна помощ и са правилни. Аз не мога да го направя и няма да го направя. Да отива Станишев и да се оправдава там", разгневи се той.

Все пак правителството ще се опита да мобилизира всички власти, за да избегна санкцията на Брюксел. Парламентът ще проучи правните възможности за анулиране на сделките. Главният прокурор Борис Велчев ще начертае стратегия как придобитото чрез заменки имущество да бъде взето, продадено или върнато, за да платим глобата на Брюксел. Вчера земеделският министър Мирослав Найденов се срещна с него. "Най-вероятно ще защитаваме тезата, че тези сделки са престъпления и затова има повдигнати обвинения, но не са държавна помощ. Ако загубим делото, може да последват още искове - например за сделките със земи", каза след срещата Найденов.

"Вероятно комисията "Кушлев" ще може да вземе това имущество и в момента, в който ни осъдят... Толкова, колкото ни осъдят, толкова да платим с него", каза Борисов. Той призова Стефан Юруков да каже публично кой му е нареждал чии сделки да одобрява.
Още от статията на „Сега"

„Българската икономика е крехка, скоро няма да е на радарите ни", съобщава от първата си страница „Дневник"
Състоянието на икономиките на три страни на Балканите, включително България, все още е крехко. Това e заключение от годишния доклад за глобалните заплахи за 2010 г., изготвен от шефа на американското разузнаване Денис Блеър и представен във вторник пред специалната комисия в Сената на САЩ. В текста се отправя предупреждение и за валутните бордове в Източна Европа.Постът, заеман от Блеър, има за задача ефективно да интегрира външното, военното и вътрешното разузнаване на САЩ.

Той е основният съветник по разузнаването на президента Барак Обама и информира висшата администрация, Конгреса и Пентагона.Министерството на финансите в София не коментара доклада. Повечето икономисти, които "Дневник" потърси за мнение, определиха като повърхностно и безпричинно поставянето на България в рисковата група. Според тях чуждите компании няма да обърнат сериозно внимание на доклада, когато взимат инвестиционните си решения.
Още от статията на „Дневник"

„Брюксел заплашва да ни спре 3,2 млрд. евро за земеделие", информира от първата си страница „Класа"
Около 3,2 млрд. евро ще бъдат спрени по Програмата за развитие на селските райони, ако до два месеца България не отговори на Европейската комисия (ЕК) какви мерки ще предприеме, за да преодолее допуснати законодателни пропуски. Българските органи не са спазили напълно европейското законодателство и заради това ЕК може да предложи изключване на страната ни от финансирането чрез Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони. Това съобщи земеделският министър Мирослав Найденов, който се позова на писмо на Главна дирекция „Земеделие" на ЕК от 26 януари. Документът е изготвен на базата на европейски одит на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) за периода 1 април 2008 г. - 30 юни 2009 г.

На практика това означава, че комисията може да спре средствата по програмата, които са в размер на 3,2 млрд. евро, каза министърът. Според него лошите практики и грешките на САПАРД са пренесени и в ПРСР. След заседанието на кабинета вчера той обясни, че е създал спешно работна група, която ще подготви екшън план, за да го представи в Брюксел. Министър Найденов образно сравни ситуацията с футболен мач, „който започваме с жълт картон от съблекалнята". На въпрос на „Класа" дали вече има спрени пари, той отговори, че подобна процедура може да започне след двата месеца, ако Брюксел не е доволен от изпълнението на мерките.

Няма замразяване на финансирането по ПРСР. Част от схемите са спрени заради изчерпване на лимита им. Над 11 000 проектни предложения са подадени, за последните 5 месеца са проверени над 7000, коментира вчера по време на заседание на земеделската комисия в парламента Калина Илиева, изпълнителният директор на Държавен фонд „Земеделие".
Още от статията на „Класа"

„Руска прокоба над Павлови", е заглавието на първа страница на „Стандарт" по повод убийството на сестрата и племенника на Илия Павлов в Америка
Руска прокоба над рода на Илия Павлов взе още две жертви. Рускинята Наталия застреля сестрата на бизнесмена Славка и сина й Пол в къщата им в градчето Дейл Сити, щата Вирджиния. Съпругът Филип Николов и приятелят му Кирил Стойков открили телата, проснати в хола. На 7 март преди 7 г. с куршум в сърцето бе повален основателят на "Мултигруп" Илия Павлов. Основната версия бе за руски килър. 5 месеца по-късно куршум покоси и Филип Найденов-Фатик. Той бе осиновен и отгледан от бащата на Илия - Павел Найденов. Корените на семейството са белогвардейски и прокобата тегне от няколко поколения, твърдят познати на фамилията. Ревност е основната версия, по която работи американската полиция. Наталия е съпруга на първия мъж на Славка - етиопеца Лестър Уилсън. Той и Славка запазили прекрасни отношения заради сина Пол, а Наталия болезнено ревнувала.
Още от статията на „Стандарт" и Още по темата от „Стандарт"

„Софиянци имат 5 години за дела срещу "Топлофикация", съобщава „Сега"
Жителите на столицата, които пострадаха от акцията по спиране на парното и топлата вода през ноември 2008 г., имат 5 години, за да осъдят столичната "Топлофикация". Това съобщиха вчера от КЗК във връзка с многобройни запитвания на граждани по повод решението на Върховния административен съд (ВАС) от миналата седмица. С него глобата от близо 400 хил. лв., наложена на дружеството от КЗК, влезе в сила. Средствата от санкцията отиват в бюджета на КЗК.

През ноември 2008 г. от действията на "Топлофикация" пострадаха обитателите на 51 блока. Само в 20 от тях нередовните платци са били 100% от живеещите, докато в останалите са ощетени и коректни платци.

"По принцип всеки може да осъди "Топлофикация", но българските съдилища са консервативни относно исковете за неимуществени вреди", обясни пред "Сега" юристът Михаил Екимджиев. Според него колективните искове имат съвсем малки шансове да бъдат спечелени.

"Най-удачно е искът да е на стойността на сметката за парно и топла вода за същия месец на предишната година. Могат да искат и "Топлофикация" да им възстанови сумите, които са платили за алтернативно отопление."
Още от статията на „Сега"

„30 тапи заради метрото и ремонти в София", разкрива „Монитор"
Общо 30 шосета и кръстовища в София ще бъдат затваряни за движение заради ремонти или заради строителството на метрото през тази година. Карта на тапите ще бъде качена на сайта на Столичната община. "Картата ще се актуализира при започването на текущите ремонти", обясни зам.-кметът Любомир Христов. Транспортните експерти на "Московска" 33 представиха вчера графика за затварянето на улици и промяната на градския транспорт заради строежа на метрото. От общината уточниха, че повечето затваряния на пътища ще се правят поетапно. "Ще се работи на 30 места в града и това силно ще затрудни трафика. След две години обаче хората от "Надежда" ще стигат за 8 минути до центъра и за 16 - до "Лозенец". По данни на КАТ трафикът в източните части на София е намалял с 25 процента след пускането на участъка от "Младост 1" до "Обеля", обясни кметът Йорданка Фандъкова. Тя призова софиянци за търпение заради затворените кръстовища и ключови шосета.  Най-големи проблеми имат хората в "Надежда", тъй като от 7 февруари по голяма част от "Ломско шосе" ще бъде спряно цялото движение. Блокадата вероятно ще продължи през следващите две години, когато ще се строи метрото под булеварда. "Очакваме да има огромни задръствания при надлеза "Надежда", където движението ще е двупосочно в едното платно. Затова са подходящи алтернативните маршрути по "Обелско шосе" или по улица "Бели Дунав", коментира Николай Костов, който е един от шефовете на Центъра за градска мобилност. Той обясни, че маршрутите на градския транспорт в квартала също ще бъдат променени. Така линия 86 ще минава по обходен път и през "Хан Кубрат". Заради промените обаче част от живеещите в "Надежда" ще трябва да вървят по 400 метра до спирка която работи, сочат изчисленията на транспортните експерти. Според Центъра за градска мобилност движението през транспортен подлез "Надежда" ще бъде възстановено на 2 април.
Още от статията на „Монитор"

„Барозу: България и Гърция да се разберат сами", информира „Дневник"
Днес изтича срокът, в който България може да заведе иск срещу Гърция в Европейския съд в Люксембург заради щетите от продължаващата трета седмица блокада на границата от протестиращите гръцки фермери. Това съобщи премиерът Бойко Борисов вчера. Във вторник вечерта той е разговарял за проблема с Жозе Мануел Барозу, след което председателят на Европейската комисия е разпространил в Брюксел декларация, в която заявява, че ЕК е готова да използва правните канали, гарантиращи свободата на придвижване в Европейския съюз.

Същевременно обаче Барозу отбелязва, че е по-добре да се търси консенсусно решение между двете държави, за да се избегнат "дългите наказателни процедури, които не са в интерес на гражданите", съобщи правителственият пресцентър. "Истински се надявам до събота след твърдата намеса на Барозу и Европейската комисия Гърция да реши въпроса, защото завеждането на дело ни вкарва в междудържавна процедура, която е прецедент в ЕС и ще върви с години", каза Борисов вчера. Той добави, че като премиер е използвал всички дипломатични форми на натиск.

Министърът на земеделието Мирослав Найденов допълни, че на по-късен етап правителството ще реши дали да търси финансови компенсации директно от Гърция. Вариантите извън съда в Люксембург са два - процедура в Гърция или България, но тогава искът трябва да бъде заведен от отделните пострадали фирми. Те вече имат неуспешен опит от миналата година да съдят гръцките фермери в родината им.
Още от статията на „Дневник"

ГЕРБ мутира внезапно по въпроса за ГМО", избира за заглавие на анализа си „Сега"
До няколко дни България ще има нов закон за генномодифицираните организми (ГМО). Какъв точно ще бъде все още не се знае. Неправителствените организации протестират, депутатите се объркани, Министерството на околната среда и водите (МОСВ) казва това, което никой не го пита. Ясно е едно - сегашните крути забрани за отглеждане на генни организми ще паднат. Въпросът е дали новият закон ще отвори само формално вратите за ГМО, както е в повечето европейски държави, или българската земя скоро ще ражда храни мутанти.

Интересни са физико-химичните процеси, чрез които ГМО покълна в главите на управляващите. Несъмнено се е състояла голяма метаморфоза, тъй като много хора промениха позицията си за няколко месеца. Така стана например със зам.-министър Евдокия Манева (ДСБ), която в качеството си на опозиционер в предишния парламент категорично бе против внедряването на ГМО. Сега е твърд радетел на либералните промени. Нещо генерално ще да се е променило и в ГЕРБ. Предизборната й програма е пълна с обещания за "биоземеделие", "зелена продукция", "чисто селско стопанство", а пускането на ГМО у нас се оказа сред първите й задачи. В едно предизборно интервю Бойко Борисов с умиление си спомни как баба му правела салата от сочни домати, пълни с витамини, поради което пораснал голям и силен. Е, идните поколения може да нямат този шанс.
Още от статията на „Сега"

„Найденов спасява европари с екшън план", информира „Стандарт"
Със спешен екшън план земеделският министър Мирослав Найденов ще спасява парите от Европейския фонд за развитие на селските райони. На 26 януари той е получил писмо, в което Брюксел ни съобщава, че може да ни изключи от финансирането по програмата. Причина за заканата е, че България не се е придържала към евродирективите в процедурата по усвояване на средствата. Общата сума по програмата е 3,2 млрд. евро, с които трябва да се финансират фермерите до 2014 г. ЕК е ревизирала изпълнението на програмата от началото на 2008 г. до края на юни 2009 г. Анализът за 18-те месеца показал няколко съществени пропуски. Нарушения са открити в обществените поръчки от страна на общините, обясни земеделският министър. Терминът "изкуствени условия" пък не бил ясно формулиран и помагал за заобикаляне на правилата, като допускал да се получават големи суми от взаимосвързани лица. Експертите на ЕК намерили и нереални оферти. Според Найденов лошите практики от САПАРД са се прехвърлили и върху програмата за развитие на селските райони.

Започваме футболния мач с жълт картон от съблекалнята. Така метафорично министърът коментира ситуацията заради пропуските на предшествениците си. Еврокомисията ни е дала срок от 2 месеца, в който да се изготвят и представят промени в нормативната уредба.
Още от статията на „Стандарт"

"Офертите за Свети Валентин започват от 35 лв. на калпак", съобщава „Монитор"
Цени от 35 лв. на легло на вечер за настаняване в кокетна селска къща за отбелязване на Св. Валентин се намират сред офертите през настоящата година. Идеите за прекарване на празника в България изобилстват от СПА уикенди с включени в цената масаж за влюбени на цени от 80 до 300 лв. при настаняване в апартамент. Елитен етнографски комплекс в Копривщица с включена празнична вечеря се предлага за 256 лв. за двойката. Отново в национален стил е настаняването в четиризвезден хотел в Арбанаси, където офертата е за 215 лв. и позволява плуване в басейн. Четиризвездно настаняване в Хисаря ще струва 304 лв. на влюбените.

Шуменски тризвезден хотел, който предлага легла са с балдахини се оферира за 165 лв. за нощувка и включена празнична вечеря. За разлика от коледните празници СПА хотелите във Велинград са редуцирали цените си и настаняването в четиризвездни условия с три нощувки е 183 лв. В курорта Пампорово офертите са между 280 и 350 лв. за две нощувки, но без лифт карти.

Цените по морето не са намалени съществено. Настаняване край голф игрище и при отлични условия е 134 лв. за нощувка. Петзвездните хотели край морския бряг се предлагат между 280 и 400 лв. за две нощувки. Най-екзотичното място,  на което българин ще води любимата си жена за предстоящия Свети Валентин, е остров Мавриций. Това установи проверка на "Монитор" сред водещите ни туроператори. Не става дума обаче за стандартно предлаган маршрут, а за предварително направена индивидуална заявка и изискванията за нейното осъществяване действително са "по мярка на клиента".

Самолетните билети са бизнес класа, а настаняването е от най-висока категория на лукса. Планирането на това пътуване е заявено още през декември. Цената не се цитира, обяснява туроператорът, но като ориентир подсказва, че доста над 10 хиляди евро са дадени само за път и настаняване. Предвидено е утрото на 14 февруари да се случи на самия остров, а в поръчката е включено специално обслужване и изненади за влюбените в хотела. Ваканцията обаче е десетдневна, защото никой не пропътува половината свят за два дни, коментира туроператорът. В преживяванията са предвидени разходки с яхта, полет с хидроплан, гмуркане, посещение на парка за птици, из който пърхат над 140 вида.

Не повече от десет са обаче всички далечни пътешествия за този празник на влюбените, допускат туроператорите и коментират, че за разлика от много други пътешествия луксозните не са се повлияли от кризата. Просто богаташите, които изливат наведнъж по няколко десетки хиляди евро за топпътешествие, не са толкова много. Празникът за по-обикновени влюбени се предлага с много романтични обещания за Лондон, Париж, Рим, Неапол, Помпей, Флоренция, Прага, Виена, Истанбул, Кипър. Предвидено е пътуването да е със самолет и цените варират не само според държавата, но и според категорията хотел. За разлика от новите и добре поддържани тризвездни български хотели във Великобритания си е чисто спартанство, ако не резервирате поне четиризвездно настаняване. Същото се отнася и до Париж. Цената за пет дни в Париж е 1090 лв. на човек ако отседнете в двузвезден хотел. Отсядането в четиризвезден хотел вече струва 1870 лв. на калпак, а всички посещения на забележителности се плащат отделно.
Още от статията на „Монитор"

„Танц със саби за хазарта", анализира „Дневник"
Танц със саби, но не по Хачатурян, а за хазарта, започна в края на миналата година и след като всички си мислеха, че с последното гласуване на данъчните закони е приключил,  изненадващо продължи и в началото на тази. За да потвърди за пореден път, че зад сравнително скромните обеми на приходите за държавата от този сектор - 117 млн. лв. за 2009 г. при общо 1.5 млрд. лв., влезли от корпоративните данъци, явно се крият сериозни бизнес интереси.

Хазартът и законодателството, което го регулира, винаги са били деликатна материя и обект на голям обществен интерес. Легализиран като дейност от правителството на ОДС, законът за хазарта беше сред първите, с които се занимаваха и следващите правителства. Темата беше позабравена след последните промени в данъчното облагане на сектора в края на 2006 г., но едно изказване на бившия премиер Иван Костов от октомври м.г. я извади от нафталина.

Всичко започна с коментара на Костов, че хазартът трябва да се забрани в България и че неговата легализация е била една от големите му грешки. Малко след това ГЕРБ заговориха за повишаване на данъчното облагане в сектора. Мярката бе оправдана с търсенето на допълнителни приходи за бюджет 2010. От ведомството на Симеон Дянков дори поръчаха две проучвания на общественото мнение и резултатите им показаха, че ако се наложи вдигане на данъците, най-много са феновете (83% от анкетираните) да се започне от хазарта.

В крайна сметка с мнозинството на ГЕРБ и поддържащите го партии в парламента ставката за хазартните игри стана 15%, като за някои - "Еврофутбол" и държавното тото например, които дотогава се облагаха с 10%, промяната се оказа, меко казано, сериозна.

По-малко от 2 месеца обаче, след като данъчните закони и бюджета бяха утвърдени, не някой друг, а точно Министерството на финансите е автор на законопроект, който сваля данъчната тежест, но само за част от бранша. Тази, която се оказа най-засегната от промяната - букмейкърите, които приемат залагания за спортни и случайни събития, организаторите на тото и лото игри. Те вече няма да плащат данък върху общите приходи от залагания, а само върху разликата между приходите си и сумата на платените премии.

В същото време казината, залите с игрални автомати и бинго залите ще продължат да се облагат при сега съществуващия режим. Те също бяха задължени да плащат по-висок данък, като увеличението варираше от 25% за бинго залите до 66% при залите с игрални автомати.
Още от статията на „Дневник"

„Бизнесът ще ни измъкне от кризата, нека държавата не пречи", казва в интервю за „Класа" Цветан Симеонов, председател на БТПП
Г-н Симеонов, през последните месеци прави впечатление засилената международна дейност на БТПП. Според вас как контактите с чуждестранния бизнес биха помогнали на българския в условията на икономическата криза?
- Повече от 60% от външната търговия на България е със страните от ЕС. Икономиката ни трябваше да превъзмогне едно много сериозно съкращаване на външните пазари, защото заради кризата европейските държави рязко намалиха вноса си. На границата между трето и четвърто тримесечие през 2008 г. износът ни спадна с 850 млн. евро, което е наистина сериозно число. Едва в последните месеци наблюдаваме раздвижване. За да компенсира свиването на експорта, БТПП се стреми да разшири хоризонта на българския производител извън традиционните му пазарни дестинации. Убедени сме, че за всяка българска стока някъде по света има търсене - задачата на държавните институции и на НПО, в това число и на БТПП, е да хвърлят мост между търговските партньори. Затова толкова настойчиво се стремим да осъществяваме срещи, представяния и посещения не само на традиционните ни пазари в Европа, ОНД и Близкия изток, а и в Далечния изток (Корея, Китай, Австралия), Америка, Африка.

Забелязвате ли интерес от чуждестранни инвеститори и към кои сектори е насочен?
- Да, има интерес. Трудно е да се идентифицира кои сектори в момента са най-привлекателни, тъй като инвестиционният интерес е силно динамична величина. Отмина времето, когато фирмите идваха, за да купят нещо налично. Сега шанс имат инвестициите на зелено, или онези фирми, които са показали добри икономически резултати и са привлекателни, за да ги купи някой. Като пример може да послужи фармацията, която в България е на много високо, световно ниво. Според Осмата кръгла маса на Economist Conferences, която се проведе през декември 2009 г. и БТПП бе един от съорганизаторите й, България може да привлече още инвестиции в сферите аутсорсинг, възобновяема енергия, финансови услуги, телекомуникации и софтуер. За да се реализират тези високи очаквания, страната ни трябва да напредне още повече в борбата с корупцията и престъпността. Условие за това са не само амбицията и огромните усилия, които напоследък влагат компетентните институции, заети в разследването на престъпността, но и отдавна планираните промени в НК и НПК, които ще увеличат шансовете за постигане на осъдителни присъди спрямо криминалния контингент не само на ниско и средно, но и на високо ниво. Това бе посланието, което и ръководителите на германския бизнес отправиха към България по време на последната бизнес делегация, посетила Берлин на 24 - 26 януари. Те казват така: страната ви е привлекателна, възможностите за инвестиции са много, особено в инфраструктура и зелена енергия, но усилията по заздравяване на вътрешния ред трябва да продължат.

Как работи в момента българският бизнес и какви са вашите прогнози за състоянието на компаниите през тази година?
- Последното представително проучване според методиката на Европалати (водеща бизнес организация, обединяваща 20 милиона компании в цяла Европа, в която БТПП членува още от 1994 г. - б.а.) показва, че българският бизнес е умерено оптимистичен в очакванията си за 2010 г., 45% от фирмите са положително настроени за ръста на приходите от продажби, 43% очакват по-високи приходи от износ, а 38% - ръст на инвестициите.
Можем да твърдим, че бизнесът у нас е вече далеч по-реалистичен. През последните може би 10 години и особено след като България получи срок за членство в ЕС, българските бизнесмени бяха твърде, а в много случаи прекалено оптимистични. Затова и стресът заради кризата през 2008 г. бе твърде голям. Но нашите регулярни проучвания показват, че след срива на бизнес доверието през октомври 2008 г., нагласите отново „изсветляват".
Още от интервюто на „Класа"

„Бонуси за хората, които работят след пенсия", казва в интервю за „Монитор" Иван Нейков, член на Консултативния съвет по пенсионната реформа
Г-н Нейков, кой от вариантите за пенсионна реформа според вас е по-изгоден и ще бъде въведен?
- Сега започва обществената дискусия. Но според мен е интересно да се обсъжда вариантът, който дава по-големи възможности човек сам да решава кога да се пенсионира в един период от време, а не в един момент. Това да бъде един период от време, когато той да може да се възползва от волята си за пенсия. При всички положения, ако той по-рано се възползва от това право в рамките на установения от закона срок, ще трябва да получава пенсията си намалена. Това дава възможности за избор, като цената на този избор може да бъде размерът на пенсията. В същото време обсъждахме възможността да бъдат създадени стимули, бонуси за тези, които остават да работят и след установения от закона момент, в който могат да си получат от закона пълната пенсия. Така човек да може да получава бонус над пенсията, затова, че е останал да работи и след пенсионна възраст. Периодът, който може би ще бъде от порядъка от 4 - 5 години и може да бъде избиран - дали да излизащ в пенсия, или да останеш да работиш и след пенсионна възраст - да бъде балансиран: ако излизаш по-рано - с намаление, ако излизаш по-късно - с увеличение на пенсията.

Увеличаването на възрастта за пенсия как ще се отрази на пазара на труда - дали няма да попречи на младите хора да си намират работа, след като по-възрастните ще останат по-дълго да работят?
- Това е един от вечните митове в социалната сфера, че щом се увеличи пенсионната възраст, няма работни места за младите. Ако това беше вярно, във всяка криза на заетостта всеки ръст на безработицата щеше да се решава чрез намаляване на пенсионната възраст. Щом тръгне нагоре безработицата, намаляваш пенсионната възраст и всичко се решава. Никъде не става по този начин, просто защото няма такава връзка. Така може да се реши един по-краткосрочен проблем, като създаваш дългосрочен и натоварваш осигурителната система. Осигурителната система няма за задача нищо друго освен да осигури достъп на хората до публичните средства, достъп до събраните осигурителни вноски. Всичко друго, което се опитваме да припишем на пенсионната система - да решава проблемите на заетостта, да решава проблемите на социалното подпомагане, да бъде награда, да бъде оценка за труда на човека е мит.

Вие сте един от бащите на реформата в пенсионната система, която 10 години удържа изпитанията на времето. Къде всъщност се появиха най-големите проблеми?
- Моделът, който работи от 2000 г., трябва да издържи най-малко 40-50 години. Пенсионната система, такава, каквато е създадена, ще се види в целия й вид след около още 12-13 години. Около 2023 г. хората, които излизат в пенсия, ще започнат да получават 2 или 3 пенсии - една от първия стълб, втора от универсалния стълб - за хората, родени след 31 декември 1959 г., парите ще са акумулирани в техните лични сметки, и ако са избрали възможността доброволно да се осигуряват, ще получават пенсия вече и от третия стълб. Тогава всъщност може да бъде направена реалната оценка за пенсионната система. Идеята е този механизъм да осигурява на хората, излезли в пенсия, 70 - 75% от доходите, които са получавали, когато са работили. Всички изследвания сочат, че когато пенсията е в такива размери, хората си запазват стандарта. Това е голямата цел на модела, който създадохме - хората да имат този стандарт на живот, когато излязат в пенсия, който са имали като работещи. Да не им се влошава стандартът.
Още от интервюто на „Монитор"

„Ограничаването на държавните разходи прави кризата по-тежка", обобщава „Дневник" интервюто на репортер на вестника с Дидие Абато, ръководител "Търговия и анализаторски отдел" в Saxo Bank, и с Цветослав Цачев, ръководител "Анализи" в "Елана".
Докога правителствата и централните банки могат да поддържат политика на ниски лихви и стимули, без това да попречи на нормалното развитие на икономиката?
- Дидие Абато: Преди това може би ще се усети негативен удар върху икономиката, какъвто е инфлацията. Но тя е нещо полезно, когато искате да намалите нивата на дълговете си. Рефлационната* политика може да се използва като инструмент от централните банки за намаляване на нивата на дълга. Има два начина да намалите дълговете си - или да извадите пари и да ги платите, или да има инфлация и стойността им да намалява, защото намалява и стойността на валутата.
Моите очаквания са САЩ да намалят дълговете си чрез инфлацията, но не вярвам централните банки да използват целенасочено този инструмент, защото хиперинфлацията е прекалено опасна и има много негативни ефекти напред във времето. Ниското ниво на лихвите в момента помага на хората, които са силно задлъжнели, да обслужват задълженията си, помага на икономиката да отхвърли удара от кризата, да се запазят работни места.
Не мисля, че Европейската централна банка ще остави инфлацията да достигне високи нива, тя ще направи всичко възможно да я контролира. За САЩ е още по-ясно, че също ще го направят, тъй като е опасна политика да създаваш инфлация. Точно затова не очаквам и ръстът на икономиката да е висок, защото тази надвиснала опасност ще седи още дълги години.

Цветослав Цачев: От друга гледна точка остава въпросът дали централните банки биха вдигнали лихвите само и само да предпазят икономиката от инфлация. Това обаче би се отразило негативно върху растежа. Смятам, че в това отношение по-скоро ще се изостане с повишението на лихвите, давайки възможност на икономиката да се съживи и да заработи, дори рискувайки в някаква степен инфлацията да бъде малко по-висока, отколкото е била при предишното възстановяване след 2003 г.

Как може да се регулира инфлация в страни с валутен борд като България?
- Ц.Ц.: Това според мен не може да се получи освен с държавно регулирани цени. Когато има фиксиран валутен курс, в случая с България, пренасяме инфлацията от две посоки - нормалната инфлация в страните, с които сме обвързани в еврозоната, и разликата между цените на много стоки и услуги, включително и тези, които се определят нормативно. Това води до по-висока инфлация при нас. Единственият начин да се регулира - но мисля, че не се прави мащабно, е да се ограничи вътрешното потребление. Вариант е повишаване на данъците. Монетарните инструменти са повишаване на минималните задължителни резерви на банките, ограничаване на кредитирането и т.н., които в някаква степен бяха обвързани по-скоро с ограничаване на кредитния бум, а не толкова с контролиране на потребителските цени.

Какво мислите за предложенията, които вече се промъкват и от правителството, че можем да си позволим малък бюджетен дефицит?
- Ц.Ц.: Смятам, че по време на най-голямата криза в глобален мащаб, засегнала и България, ограничаването на разходите я прави да изглежда още по-тежка. Бюджетният дефицит е трудно политическо решение, в някаква степен си има своите плюсове и минуси. Плюсовете са стабилността, минусите са опасността държавата да тръгне по пътя на популизма и просто да харчи едни пари, което няма да подейства добре нито на хората, нито на бизнеса.
Още от интервюто на „Дневник"