Европейският парламент е поел ангажимент да направи своята работа възможно най-прозрачна и разбираема за европейските граждани, тъй като те имат правото да бъдат информирани и да разбират какво точно се случва в техния Парламент. Парламентарният канал дава възможност институцията да се приближи до гражданите по един модерен и креативен начин.
През последните десет години се наблюдава чувствително нарастване на броя на парламентарните канали в Европа. Някои от тях се управляват от национални телевизионни компании (както например BBC Parliament), докато други са създадени от самите национални парламенти (например във Франция и Гърция).
Защо беше избран Интернет?
Защото новият интернет телевизионен канал:
- е много по-ефективен по отношение на разходите от традиционните телевизионни канали;
- се вписва много по-добре в съвременното развитие на технологиите, по-специално по отношение на сближаването на компютърните и телевизионните технологии и бързото разпространение на широколентов интернет;
- е създаден изцяло за удобство на потребителя, предоставяйки на зрителя широк избор от материали, които той може да гледа в удобно за него време и място;
- отговаря на променящите се социални модели, при които много европейци, особено по-младите, прибягват все повече до интернет, когато търсят информация или новини;
- дава много по-големи възможности за отразяване на различни езици;
- е единственият ефективен начин да се достигне до хората в страни извън Европейския съюз.
Европейският парламент взе решение да използва външни ресурси за създаването на канала. Беше организиран публичен конкурс, чрез който бяха избрани две компании, едната за създаване на интернет платформа и за хостинг на канала, другата за изготвяне на материала, който ще бъде излъчван по канала.
Парламентът подписа през декември 2006 и юли 2007 г. договори съответно с британската фирма TwoFour Digital за създаването на платформата, и с брюкселската компания Mostra за съдържанието.
Тези две компании разработиха съвместно прототип на канала на ЕП, който беше лансиран през октомври 2007 г. Тяхната работа за Парламента сега доведе до създаването на онлайн версията, която се предвижда да излъчва най-малко 300 часа програма на година в допълнение към предаванията на живо.
Как каналът беше тестван?
През ноември 2007 г. беше създаден прототип на канала за вътрешно ползване, като достъп до него беше предоставен на всички в Европейския парламент. В допълнение, през декември 2007 г. всички Информационни бюра на ЕП в държавите-членки бяха поканени да създадат фокус групи в съответните страни. Общо 300 човека имаха възможността да се запознаят с прототипа и да попълнят кратък въпросник. Техните отговори показаха, че:
- 81% са доволни от гледането на EuroparlTV;
- 78% намират за лесно навигирането из сайта;
- 80% смятат, че съдържанието е подходящо за тях.
На базата на тези реакции, както и на тези от Парламента, беше взето решението да се създаде онлайн версия.
Кой може да гледа?
Всеки, който проявява интерес, може да гледа канала. Интернет потребителите могат да избират между програмите Windows Media и Flash 9.
За да се увеличи разпространението на програмите и да се увеличи броят зрители, потребителите ще могат да използват вградени кодове и URL линкове, за да споделят видео файловете в Интернет.
На колко езици?
Всички програми ще бъдат преведени на повече от 20 езика, което прави сайта уникален в света. Някои програми ще бъдат дублирани, докато други ще бъдат със субтитри. Всички официални езици на ЕС ще бъдат покрити, като единствено преводът на ирландски ще бъде малко по-ограничен, следвайки модела на интернет страницата на ЕП.
Предвиденият годишен бюджет за канала е 9 милиона евро. По-голямата част от тях е предвидена за създаване на програма и за превод, като съответно по-малки суми са предвидени за хостинг и развиване на интернет страницата, както и за маркетинг на канала.
Kihano6
на 16.09.2008 в 11:19:48 #1Аха, ще ни плакнат с още пропаганда, сякаш ни е малко. Единственото което има смисъл е да се заложат камери които денонощно да следят на живо какво става в тоя европарламент. Белким следващия път като му падне покрива всички ще видим. Всякакви режисирани програми ще доведат до Гьобелсовщина. Колкото и да си лъска имиджа, тя си му е в кръвта на западноевропееца.