В писмо до Българския фармацевтичен съюз (БФС), Европейската организация на фармацевтите (PGEU) подкрепя становището на първия, че предвиденото повече от двойно намаление на надценките при дистрибуция и продажба на дребно на лекарства ще има сериозни и негативни социални последици.

От PGEU изразиха готовност да се обърнат в този смисъл да се обърнат официално към  българския Министър на здравеопазването и членовете на българския парламент, за да подкрепят в писмен вид общото становище.

Според PGEU хората, които правят политиката, трябва да „основават и развиват потенциала и приноса на професионалисти в сферата на здравеопазването, фармацевтите например, вместо да ги принуждават да акцентират върху търговските аспекти  на практиката, за да оцелеят", което очевидно те тълкуват като резултат от наложените цени.

Опитът на други държави-членки сочи, че налагането на икономически ограничения на фармацевтите на практика има обратен и негативен ефект, посочват от евро-организацията.

В писмото също се споменава, че определените ,в Наредбата, която от БФС са изпратили, цени са значително по-ниски от стандартите на ЕС. Не се уточнява обаче дали става дума за абсолютна стойност или процентно съотношение. В първия случай становището би било неадекватно, имайки предвид значително по ниските доходи на българското население.

Иначе на общностно ниво административни мерки на българското правителство в този аспект не биха могли да бъдат наложени, тъй като въпросът е изцяло в компетенцията на националните власти. Дискусия по него обаче, естествено, би могла да бъде проведена.