Цените на петрола се задържаха в тесните граници $55 до $62 за барел през последните седмици, въпреки че от ОПЕК намалиха дневните добивни нива с 1.2 млн. барела през ноември.
В края на лятото и началото на есента, пазарните участници следяха запасите на петрол и горива в САЩ, за да се ориентират в коя посока ще се движи суровината. Тъй като икономическото развитие на Америка започна да се понижава, с него се понижи и потреблението на горива в допълнение с по-топлото време. Тези два фактора бяха в сила до преди една седмица, когато студеното време напомни за себе си в САЩ, а запасите на мазут и дестилатни горива започнаха да се топят.
Заплахите за световните петролни запаси обаче са много повече. Като започнем от затихналите, но нека никой не си прави илюзии, че приключили, търкания между Запада и Иран, минем през бунтовническите нападения в Нигерия и за капак сложим меркантилното поведение на ОПЕК, с непрекъснатите си заплахи, че ще понижат дневните добивни нива. По всичко личи, че ни очаква една напрегната зима на петролните пазари, като в момента прогнозите са за покачване на цената на „черното злато".
Наблюдателите на преструктурирането на Ирак предупреждават за нова заплаха, не включвана в сметките на инвеститорите до момента, а именно евентуалното включване на Саудитска Арабия и Иран в конфликта. Съветник по националната сигурност в Саудитска Арабия е предупредил, че Рияд се подготвя да стане страна в конфликта в Ирак, като ще се намеси на страната на сунитите, ако САЩ се изтегли изцяло от страната. Опасното в случая, е че не се знае каква ще е реакцията на Иран, ислямската република с преобладаващо шиитско население.
Съветникът от Саудитска Арабия е коментирал, че ясно съзнава рискът от избухване на нова война на религиозна основа, но е споделил, че таква война би била по-доброто решение от това да се седи и да се бездейства. Официалните власти в Рияд побързаха да се разграничат от коментарите на официалното лице, които бяха публикувани във вестник Washington Post. Самото повдигане на таква тема в традиционно „врящия" арабски полуостров, кара много от инвеститорите да се смразят от ужас при мисълта за конфликт между две от най-големите износителки на петрол в света.
Според анализаторите, потенциалната възможност за нов конфликт в Нигерия нараства с приближаването на изборите за президент в страната през април 2007 г. Опонентите на текущия президент Олусегун Обасаньо го обвиняват в подготовка на военен удар срещу опозицията, което ще му осигури трети мандат на високия пост. Припомняме, че през лятото, Обасаньо не можа да прокара поправка в конституцията, която да му разреши да се бори за трети президентски мандат.
Според инвеститорите, доставките на петрол от Нигерия през януари ще са с 15% по-ниски от тези през декември, тъй като нова вълна от бунтовнически атаки е блокирала част от производството на африканската страна.
Междувременно американският лек петрол се понижава в първия работен ден с 45 цента и в момента се търгува на ниво от $62.98 за барел. Поевтинелият рязко долар до $1.3300 за евро е важна тема, която ОПЕК ще разисква на редовното си заседание следващата седмица. Страните от картела продават суровината си в американски долари, като в момента това допълнително я обезценява.