Във вторник Нюйоркската фондова борса NYSE затвори с понижение. Трите основни индекса загубиха по над 2% всеки след съобщения за огромните загуби на най-голямата американска банкова групировка Citigroup.

Както информира агенция Reuters, промишленият индекс Dow Jones (среден показател за движението на курсовете на 30 най-големи промишлени корпорации) се понижи с 281,51 пункта или 2,2% и е на най-ниското си равнище от април 2007: 12 501.

Индексът на Standard & Poor's за 500-те най-големи по пазарна капитализация компании се понижи с 2,51%. Индексът Nasdaq Composite на технологичните компании се понижи с 2,45%.

В Азия котировките на акциите паднаха между 1 и 3%, а доларът удари дъно от юни 2005 спрямо йената. Ройтерс посочва, че рекордната загуба на Citigroup и слабите данни в търговията на дребно на САЩ раздухаха страховете, че най-голямата световна икономика може да навлезе в рецесия.

Капиталовите пазари в Азия са под напрежение от месеци заради глобалната кредитна криза, но новините, че Citigroup и конкурентите им Merrill Lynch са събрали $20 млрд. капитал от чужди инвеститори, затвърдиха усещането, че финансовите институции имат да правят и по-страшни изповеди.

„На всеки е трудно да купува долари в момент, в който хората са много песимистични за икономиката на САЩ, застрашена от опасността за рецесия", обяснява трейдър в японска банка.

Токийският индекс Nikkei падна с 0.9% на 26 месечно дъно. Това се дължеше на разпродаването на акции на големи японски банки, като втората в Япония Mizuho загуби 5% пазарна стойност, след като заяви, че ще купи акции в Merrill за $1.2 млрд.

Акциите на Citigroup паднаха с 7.2% след изнесените данни за $9.83 млрд. загуби. Тази седмица се очаква информацията за резултатите за четвъртото тримесечие на американските банки Merrill Lynch и JP Morgan.

„Това което виждаме сега е климакс в продажбите" - твърди друг японски финансист.

Неочаквано слабите данни за продажбите в САЩ, притесненията с отложените доставки на Дриймлайнър 787 на Boeing и неубедителните тримесечни резултати на Intel допълнително засегнаха доверието в стабилността на американската икономика.