През това тримесечие йената ще падне с 5%, или на 125 за долар, което от 1989 е най-лошият старт на фискалната година, предава агенция  Bloomberg прогнози на главния валутен стратег на Barclays Capital от днес. Причината се приписва на повишената склонност на японците да инвестират парите си в чужбина.

Частните инвеститори търсят по-висока възвръщаемост и лихви, защото най-вероятно Bank of Japan няма да повиши лихвените си равнища от 0.5% до третото тримесечие. Умемото, цитираният специалист, е признат като един от най-прецизните прогностици за движението на йената. Японската валута не е падала под 125 от декември 2002.

Йената е паднала спрямо 16те най-активно търгувани валути през миналия месец. Най-големи са загубите спрямо валутите на страните, в които лихвите са високи - като австралийския и новозеландския долар.

Домакинствата набраха смелост да инвестират в чужбина, като правителствените данни показаха, че японската икономика се развива с най-добри темпове от три години насам.

„Низходящата тенденция на йената ще се запази, след като японците, които се наситиха на ниска възвръщаемост, ще продължат да изнасят капитал. Частните лица ще изиграят водеща роля" - казал е Умемото.

Днес в 3:40 следобед местно време пазарите в Токио търгуваха йената на 118.87, Ню Йорк затвори късно снощи на ниво 118.96. През тази седмица йената е паднала 0.9%.

Активите в чужбина, които японците държат, възлизат на 46 трилиона йени ($387.2 млрд.) през 2006, само 3 % от техните съвкупни финансови средства - гласят личните изчисления на Умемото.

Разбира се, това не е единственото мнение за стойността на валутата на Япония в близко бъдеще. Например анализатор в Nikko Citigroup предвижда стойността й да се установи на 119 долара към 30 юни. Но и според него семействата ще пренасочат парите си от сигурните, но с ниска възвръщаемост депозити към по-рискови и доходоносни активи в чужбина: средната норма на възвръщаемост от 3% в Япония никак не изглежда висока.

Според данни на Bank of Japan, японските активи в чужбина миналата година са се увеличили с 27%. Главен двигател са японските взаимни фондове, които дават до 40% от общите финансови инвестиции в чужбина. Взаимните фондове сега държат около $244 милиарда в активи деноминирани в чужда валута, от тях $98 млрд. в щатски долари.