Вчера доларът достигна най-голямо си седмично увеличение срещу еврото от 2005-та година насам. Според Блумбърг, ръстът на американската валута е резултат от спекулациите, че Федералният резерв ще качи лихвените нива тази година и от вота на ирландските избиратели, които отхвърлиха договора от Лисабон за реформиране на Европейския съюз.

Американската валута се покачи до едномесечен връх срещу еврото и заради предположенията, че министрите на финансите от страните от Г-8 ще сигнализират на срещата този уикенд, че ще предприемат мерки за поощряване на по-силен долар. Йената падна за пета седмица спрямо еврото, след като Централната банка на Япония остави основната лихва на 0.5%, най-ниската сред развитите страни.

Ние видяхме много остро обръщане на курса на долара," казват анализатори от Wells Fargo & Co." Американската икономика изглежда приемливо силна, а и Федералният резерв започва да провежда по-агресивна политика."

Доларът качи 0.4% към еврото до $1.5376 в 4:24 следобед в Ню Йорк (23:24 българско време), спрямо $1.5439 в четвъртък. В момента курсът е $1.5381 за евро. Американската валута увеличи 0.2% до 108.21 йени, спрямо 107.96 завчера, и докосна 108.38, най-високото ниво за тази година от 14-и февруари. Еврото свали 0. 2% до 166.35 йени, от 166.68 предходния ден, като в момента курсът е 166.37 йени за евро.

Американската валута поскъпна с 2.6% тази седмица срещу еврото, най-голямото увеличение от юни 2005 година. Доларът качи 3.2 процента срещу йената, най-много от декември 2004-та. А йената свали 0.5% срещу еврото, продължавайки спада си през седмиците от октомври насам.

Голям принос за отслабването на еврото вчера имаха ирландските избиратели, които отхвърлиха на референдум новото споразумение за управление на Европейския съюз, и създадоха сериозни пречки пред плановете на блока да засили глобалното си влияние. Резултатите от националното гласуване вчера на Договора от Лисабон показват, че опонентите победиха поддръжниците с 53. 4% към 46. 6%.

"Отхвърлянето на договора подкопава публичната легитимност на Европейският съюз и може да повлияе на настроенията сред страните, на които им предстои присъединяване към зоната на еврото," според валутни анализатори от UBS."Тази ситуация може да подкопае политиката на стабилност на ЕЦБ."

Китайският юан поскъпва за втора последователна седмица срещу долара, увеличавайки стойността си с 0.3% до 6.9022 юана за долар, основно заради спекулациите, че правителството на Китай ще се нуждае от по-силна валута, за да контролира инфлацията в страната. "А и САЩ искат Китай да продължи, да позволява неговата валута, да нараства спрямо долара и ще дискутират тази си позиция през следваща седмица на разговори в Мериленд", каза Алън Холмър, върховен преговарящ с Китай от страна на американското Финансово министерство, на брифинг във Вашингтон вчера.

Френският министър на финансите Кристин Лагард, преди срещата с нейните колеги от страните от Г- 8, която се провежда вчера и днес в Осака, Япония, каза пред репортери, че покачването на американския долар срещу еврото е " много задоволяващо." Групата на 8-те най-големи икономики в света без Китай, включва САЩ, Япония, Германия, Великобритания, Франция, Италия, Канада и Русия.

Американската валута беше подсилена и от изказването от 9-ти юни на министъра на финансите на САЩ Хенри Полсън, според който интервенцията на пазара не може да бъде изключена като вариант.

Според анализатори, "В момента са наблюдава сериозно намерение за подкрепа на долара от страна на определящите политиките на финансовите институции и изглежда, че времето на небрежност свършва."

Миналият път, когато най-богатите страни в света се намесиха в ставащото на валутните пазари беше на 22 септември, 2000-та година, когато те купуваха евро след като то беше поевтиняло с 27% от дебюта му през 1999 година.

Те последно подпряха долара през 1995 година, когато той отстъпи с почти 20 процента за четири месеца срещу японската йена, до най-ниските си нива след края на Втората световна война.