Учени животновъди вчера предупредиха, че издръжливите породи добитък, които са от жизнено значение за световното изхранване, в развиващите се страни и особено в Африка изчезват с плашеща скорост.

Учените призоваха да се създадат регионални генетични банки за спасението им.

Експертите посочват, че жилавите и адаптивни животни се изместват от други породи от по-богатите страни: в краткосрочен период по-продуктивни, но в дългосрочен те представляват риск за продукцията на фермите.

В продължение на една седмица в швейцарския град Интерлакен над 300 политици, фермери и учени от глобуса ще дискутират пътищата за спасяване на аборигенните видове добитък, информира Ройтерс.

„Заражда се криза сред добитъка в Африка, Азия и Латинска Америка. Ценни породи изчезват с алармираща скорост", казал е Карлос Сере от Международния изследователски институт за добитъка (ILRI) в Найроби.

В много случаи действителната ценност на съществуваща порода дори не е известна, докато породата вече не е изчезнала.

В доклад от FAO (организацията на ООН за храните и селското стопанство) се казва, че дребните собственици от бедните държави предпочитат вносните пред традиционните животни: добитъкът внасян от Европа и Северна Америка е по-продуктивен.

Зависимостта от малко на брой породи във фермите става все по-голяма, така средно по една порода добитък изчезва всеки месец в развиващите се страни.

Холщайн-фризийски говеда с висок млеконадой, кокошки носачки Бял Легхорн, бързо наддаващи Големи бели свине - видове от индустриализираните и с умерен климат държави на Севера изблъскват автохтонните видове на юга.

В северен Виетнам местни подвидове свине са формирали 72% от продукцията през 1994, след осем години делът им спада на 26%, като от 15 местни породи 10 може би вече са изчезнали.

Механизмът на подмяната е ясен. Най-често отглежданите породи от Севера предлагат краткосрочна изгода, защото дават големи обеми месо, мляко и яйца.

В дълъг период обаче рискът е сериозен, защото новите видове не могат да се справят с непредвидими климатични промени или избухване на местни зарази, ако бъдат подложени на по-специфичните условия на Юга.

Прочутото с прекрасните си огромни рога говедо анколе, което живее в Уганда, след 20 години може да изчезне заради мащабната му подмяна с Холщайн-фризийската порода.

По време на последната суша онези фермери, които са си запазили анколе, можели да ги превеждат на дълги разстояния до водните източници и добитъкът им е оцелял. Тези, които са преминали на вносни породи, са загубили целите си стада.

По данни на FAO, в целия свят с отглеждане на добитък по един или друг начин са заети милиард души. 70% от бедните хора в селските райони зависят от добитъка за по-голямата част от доходите си.

В предвидимото бъдеще животните във фермите ще продължат да създават средства за съществуване и избягване на бедността на стотици милиони хора.

Генетични банки се създават в Европа и САЩ, както и в Китай, Индия и някои части на Латинска Америка. Но липсата на подобни в Африка е сериозен проблем, тъй като в Африка е най-голямото запазило се разнообразие.

Друг начин за справяне с проблема е създаване чрез международна кооперация на „ландшафтна геномика": техника за картиране, която помага да се предвиди кои породи са най-пригодени за различните среди по света.