Индексът на производствените цени (PPI) в САЩ отбеляза изненадващ спад с -0.2%м./м. през октомври (при прогнози за +0.2% м./м.) след солидния ръст с 1.1% м./м. през септември месец. Това е първият месечен спад на PPI на САЩ от пет месеца насам, като основна причина за спада са по-ниските цени на бензина и на новите автомобили.
На годишна база, PPI на САЩ за октомври покачи с +2.3% г./г. (при прогнози за +2.7% г./г.) след +2.1%г./г. през септември, като това е най-високия ръст на производствените цени на годишна база от март месец насам.
Основният PPI (без цени на енергията и храните) за октомври спада с -0.2%м./м. (при прогнози за +0.1% м./м.) след 0.0% м./м. за септември месец. Това е първият спад на основния PPI от ноември 2010г. насам!
На годишна база, основният PPI на САЩ за октомври покачи с +2.1% г./г. (при прогнози за +2.5% г./г.) след +2.1%г./г. за септември.
Енергийният PPI за октомври спада с 0.5% м./м., като цените на едро на бензина падат с цели 2.2%м./м., докато PPI на цените на храните покачи с 0.4% м./м. (ръст за пети пореден месец). Производствените цени на новите автомобили падат с 1.6% м./м. през октомври (с оглед типичния за октомври период, в който на пазара в САЩ излизат новите модели за годината).
Като цяло днешните по-ниски от очакваните данни за PPI не дават основание за безпокойство от страна на ФЕД относно евентуален риск от инфлационен натиск в страната.