Търговският дефицит на САЩ отбелязва изненадващо силен спад с 5.1% м./м. до 41.55 млрд.$ през септември (при средни прогнози на пазара за леко повишение на дефицита до 45 млрд.$) спрямо търговски дефицит за 43.79 млрд.$ през август (низходяща ревизия от дефицит в размер на 44.22 млрд.$).

Така американският търговски дефицит достигна най-ниското ниво от края на 2010г. насам, като основна причина за по-добрите данни е солидното повишение на износа на САЩ с 3.1%м./м. до 187 млрд.$ през септември (нов рекорден връх на американския износ). В същото време, вносът на САЩ за септември покачи с 1.5% м./м. до 228.54 млрд.$.

Това солидно свиване на търговският дефицит на САЩ за септември е факт, въпреки високите петролни цени в началото на есента, тъй като имаше рязък спад на обема на внос на петрол, като тези високи петролни цени дори помогнаха за повишение на американски петролен износ д 11.18 млрд.$ - рекорден нетен петролен износ в историята на САЩ!

Търговският дефицит на САЩ с Китай за септември покачи с 1.3%м./м. до 29.06 млрд.$, като вносът от втората по сила световна икономика качи с 1.5% м./м. и в размер на 37.85 млрд.$, докато американския износ качи с 2.1%м./м. до 8.79 млрд.$.

Реалният търговски дефицит на САЩ (или инфлационно-преоценения дефицит) за септември (който се използва от редица икономисти като мерило, какво влияние оказва търговския баланс върху БВП на страната) се сви през септември до 46.77 млрд.$ от дефицит в размер на 48.21 млрд.$. Това свиване на реалния търговски дефицит предполага, че той ще окаже по-слабо негативно влияние върху икономическия растеж на САЩ през Q3 на 2012г. (т.е. може да има известна възходяща ревизия на предварителните данни за растежна БВП от +2.0% през Q3 на годината?).