Предизвикалата скандал и спорове в Европейския парламент и у нас кандидатура на министъра на външните работи за еврокомисар е водеща тема и в днешната българска преса.

Ето някои акценти:

"Премиерът допусна авариен изход от конфуза с Желева", пише „Сега". Въпреки крайната самоотверженост, с която премиерът Бойко Борисов брани българския кандидат за еврокомисар Румяна Желева, вчера той допусна вариант "Б", в случай че се докажат нарушения в документите й. Както "Сега" писа, Желева е нарушавала конституцията и куп закони през целия си мандат на евродепутат от 2007 до 2009 г. Борисов бе категоричен пред БНТ, че ако Желева не е направила това, което повелява законът, ще си понесе отговорността.

Според „Дневник" „Защитата на българския кандидат леко се пропука". "Желева се отправя с танцова стъпка към изхода на Брюксел" - това написа шефът на брюкселското бюро на "Файненшъл таймс" Тони Барбър в блога си на интернет страницата на авторитетния всекидневник вчера. Вълната съкрушителни коментари в европейската преса за представянето на българския кандидат допълнително усилиха напрежението в София и пролича, че опъват нервите на премиера Бойко Борисов и неговия екип.
Официална София и в четвъртък остана в изчаквателна позиция на сигнал от Брюксел, където мнението, че Желева трябва да се оттегли или да я оттеглят, набира все повече поддръжници. В същото време управляващите в България задвижиха всякакви дипломатически канали, за да разузнаят каква ще е съдбата на кандидата им. Те търсят знаци и в поведението на шефа на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу, който продължава да бави топката и все още не е заел позиция по казуса.
Темата за българския комисар е била обсъдена на поне две срещи на премиера и негови приближени, научи "Дневник". Още в сряда вечерта "работната група" е изработила план как публично да бъде отиграна ситуацията, така че да бъдат нанесени минимални поражения върху правителството и кадровия избор на Борисов. Вчера последва нова среща, на която да се обсъдят вариантите за изход от неудобното положение.

Заслужава внимание и интервюто на Дейвид Рени от сп. "Икономист" пред кореспондент на „Дневник" в Брюксел, който казва „Изслушването на Желева беше съд за онази България, която Брюксел не харесва". На въпроса „Какъв ще бъде ефектът от цялата история върху отношенията между София и Брюксел?" журналистът отговаря: „Това е още един знак за доста лошия имидж на България в Брюксел. Истината за враждебността към г-жа Желева е, че повечето хора в Бюрксел не знаят нищо за нея. До изслушването й повечето не бяха чували нищо за нея. А и никой всъщност не разбира какъв точно е проблемът около "Глобал консулт". Не изглежда да е огромен скандал, всичко е толкова объркано, не е безспорно доказателство.
Желева е случайната жертва на острия ответен удар срещу България, защото много от хората в Брюксел - чиновници, журналисти, евродепутати, са на мнение, че България беше прибързано приета в ЕС, преди сериозно да се захване с корупцията и организираната престъпност. Те си мислят, че откакто България и Румъния се присъединиха, напредъкът се върна назад. Дори и хора в България го мислят. Можете да го прочетете в докладите на Европейската комисия. България стана самонадеяна и си повярва, че нищо лошо не може да й се случи."

„Скандалът с Желева - само шоу заради задкулисни игри", обобщава „24 часа". Атаката на социалистите срещу българския кандидат за еврокомисар Румяна Желева може да се окаже проблем за успешното сформиране на цялата Европейска комисия и да доведе до неочаквани проблеми за Евросъюза. Още преди да са приключили изслушванията на всички кандидати в Брюксел, започнаха задкулисни преговори между основните политически опоненти за бъдещето на екипа на Жозе Барозу.
Ако те не достигнат до разбирателство, със сигурност успешният старт на комисията, предвиден за началото на идния месец, ще се провали.
Според източник от Брюксел някои от либералите в Европарламента вече съжалявали за "кървавата сеч", която всички дружно организирали на Желева, и били на мнение, че кампанията срещу нея надхвърлила нормалните граници и можела да създаде негативен бумерангов ефект.

„Желева сложи край на пакта за ненападение в Европарламента", обобщава „Новинар". Спорът около кандидатурата за еврокомисар на българския външен министър Румяна Желева предизвика политическа битка между Европейската народна партия (ЕНП) и Партията на европейските социалисти (ПЕС) в Европейския парламент, съобщи „Евронюз". Социалистите в ЕП заявиха, че не могат да подкрепят кандидатурата на българката, която трябва да поеме хуманитарната помощ в ЕК, като изтъкнаха, че поставят под съмнение компетентността й. Шефът на социалистите, германецът Мартин Шулц, е писал до председателя на ЕК Жозе Барозу, за да го информира за сериозните съмнения на неговата група по отношение на българския кандидат за еврокомисар и способността й да се справи с ресора.

„Барозу решава за Желева", пише „Стандарт". ЕНП ме помоли да чакам до понеделник, каза премиерът Бойко Борисов: „Европейската народна партия ме помоли да изчакам с решението за Румяна Желева до понеделник. Те ми казаха да не прибързвам, защото може да възникнат други подобни проблеми с други евродепутати. Не е правилно да я оттеглям днес, още повече че от ЕНП ме помолиха да не го правим. Така или иначе жабетата ги изручахме вече."
Шефът на Еврокомисията Жозе Барозу ще трябва днес да разреши казуса "Желева". Скандалът, който българската евродепутатка Антония Първанова завихри, като нападна кандидата ни за еврокомисар, се развихри в Брюксел. Цял ден вчера в сърцето на Стария континент течаха спешни совалки между ЕНП и ПЕС, тъй като десните заплашиха, че ако бъде отхвърлена кандидатурата на Румяна Желева, те ще бламират левия кандидат Маруш Шевкович, който пък правел расистки изказвания. Политическият бартер може да завърши с пожертването и на двамата кандидати, предупреждават експерти от ЕК. Междувременно обаче председателят на европарламента Йежи Бузек сложи край на препирните, като се подписа под писмото на координаторите на всички политически групи по изслушването на кандидатите. Така Барозу бе притиснат да каже мнението си за Желева. Шефът на ЕК в момента е между чука и наковалнята, защото скандалът около изслушването на Желева пречи да се гласува неговият екип за ЕК до края на януари.

Какви са „Сценариите пред Желева и Борисов" разкрива Валерия Велева в „Труд". При създалото се положение около кандидатурата на Румяна Желева за европейски комисар са възможни поне пет сценария.
Първият е тя да оцелее. Това може да стане само с политическа сделка между Европейската народна партия (ЕНП), най-голямата в Европарламента, и другите групи в него. Никои от тях не показват готовност за това до момента. Втората по численост фракция, социалистите, поискаха с остра декларация председателят на Еврокомисията Жозе Барозу да смени Желева с друг кандидат. Третите по големина, либералите, отрекоха да са готови на компромис за нея, ако бъдат застрашени техни кандидат-комисари.

За „Монитор" „Комплотът срещу Желева ясен oще от ноември". Още през ноември е имало информация за готвената атака срещу кандидатурата на външния министър Румяна Желева за еврокомисар. Това разкри вчера заместник-министърът на МВнР Марин Райков и определи обвиненията срещу Желева като „типичен публичен донос". "Това е реванш на тези политически сили в България, които загубиха демократичното състезание на изборите и в момента търсят възмездие в Европейския парламент. При другите страни досега не е забелязвана подобна практика - с такава злоба да се напада собственият кандидат", коментира Райков. Във вторник, по време на изслушването на Румяна Желева пред европейския парламент, евродепутатът от НДСВ Антония Първанова размаха в залата документи, които по думите є съдържали данни за конфликт на интереси. Според тях Желева е била управител на собствената си фирма, докато е била евродепутат.

Чакам становището на юристите в Брюксел", пише „Класа", като цитира премиера Борисов. Ще изчакам с окончателното си решение по случая с Румяна Желева, докато не стане ясно в понеделник становището на юристите в Брюксел, които проверяват документите й. Това заяви вчера премиерът Бойко Борисов пред Би Ти Ви по повод скандала с изслушването за еврокомисар на външния министър Румяна Желева във вторник вечерта в Европарламента. Тогава Желева бе обвинена от евродепутата от НДСВ Антония Първанова в конфликт на интереси, защото в качеството си на евродепутат Желева е била и управител на фирма до април 2009 г. - нещо, което се забранява от българското законодателство.
„Ще реша какво точно да правя, когато разбера дали има конфликт на интереси или не", уточни премиерът. Той добави, че самата Желева счита, че такъв конфликт няма. Източници от ГЕРБ обаче съобщиха пред „Класа", че е възможно Борисов да убеди Румяна Желева сама да се оттегли.

Според „Дума" „Барозу чува погребален звън". Бившият бодигард на бившия комунистически диктатор в България няма право да ни атакува по такъв начин, изтъкна председателят на Групата на Прогресивния съюз на социалистите и демократите в Европейския парламент Мартин Шулц. Той отправи острите нападки срещу българския премиер Бойко Борисов по повод неговото изявление, че леви евродепутати сеят раздори в Брюксел. Позицията е отразена в съобщение, разпространено от пресслужбата на Прогресивния съюз на социалистите и демократите.
"Госпожа Желева е елемент от стратегията на Борисов да налага стила си на нападки срещу всеки, който не е съгласен с него. Призовавам председателя на ЕК да отхвърли категорично такъв стил. Желева и нейната некомпетентност са това, което представя правителството на Борисов", подчерта Шулц.