Международните зърнени пазари през изминалата седмица запазиха висок ценови нестабилност, обусловена от влиянието на климатичния фактор и активната намеса на инвестиционните фондове. След краткотрайно рязко понижение котировките на пшеницата и царевицата на борсата в Чикаго отново тръгнаха нагоре, като ценовото рали в САЩ раздвижи и европейските котировки.
Покачването на цените беше провокирано от намесата на инвестиционните фондове, които чрез масирани спекулативни покупки вдигнаха градуса на напрежението на фючърсния пазар. И този път повод за мащабната акция на инвестиционните капитали на най-голямата зърнена борса в света беше климатичният фактор, коментира fermera.bg.
В момента, когато житните котировки в Чикаго се насочиха към майското ценово дъно на пазара, започнаха да се тиражират информации за влошеното състояние на реколтата от твърда зимна пшеница в САЩ и засушаването в южните региони на Русия. Вълната на спекулативните покупки удари позициите на по-дребните играчи в Чикаго и борсата регистрира най-голямото седмично положително отклонение от 2012 година насам - с 18 долара за тон или с 10 на сто. На 4 юни юлският контракт пшеница затвори в Чикаго на равнище около $192/т, в сравнение с $174/т търгувани през първия работен ден на месеца. Експортните котировки в САЩ следваха динамиката на фючърсите - изкачиха се до $220/т в сравнение с $205-207/т на 1 юни.
Силният натиск отвъд Океана промени вектора на ценовото развитие в Европа, като на 4 юни цената на септемврийския контракт мелничарска пшеница на борсата в Париж се покачи със 7 евро над ниските нива от 1 юни до 183,50 евро за тон. Физическият пазар в ЕС поне засега остава резервиран към фючърсното рали. Френското мелничарско зърно в рамките на седмицата остана почти непроменена 170-172 евро/т FOB Руан, а цената на германската пшеница се задържа в диапазон - 183-185 евро/т СПТ Хамбург. За справка, през същия период на 2014 г. френска пшеница се предлагаше за износ по 201 евро/т FOB, а германска - по 212-215 евро за тон
Европейските анализатори коментират, че дъждовете в пшеничния пояс на САЩ и сухото време в Южна Русия наистина могат да влошат състоянието на посевите, но поне засега няма обективни данни за значими щети от неблагоприятното време. Дори напротив, в актуализираната си прогноза за състоянието на световния зърнен баланс Организацията по прехрана и земеделие към ООН (ФАО) вдигна летвата за глобалния добив от пшеница през 2015/16 г. с 4,3 млн.т в сравнение с майската прогноза - до 723.4 млн.т.
Поскъпването на пшеницата раздвижи пазара на фуражното зърно в ЕС. В рамките на изминалите седем дни юнският контракт царевица поскъпна в Париж с 2,75 евро - до 157,50 евро за тон. С 2 евро се покачи и експортната цена на царевицата на експортния пазар - до 156 евро /т FOB Бордо (около EUR180/г. на 4.06.14 г.)