Увеличава се броят на хората, наети на минимална работна заплата (МРЗ), съобщи във Велико Търново президентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България Пламен Димитров.
Според него, цитиран от БНТ, 270 хиляди души получават минимална работна заплата, което е 11,6 процента от всички наети по трудово-правни отношения у нас към момента. По данни на Института за социални анализи към КНСБ, средната работна заплата у нас през 2014 година е била със 17 на сто по-ниска от тази през 1990 година.
Позицията на КНСБ е да се промени договарянето на МРЗ на национално ниво, посочи Димитров. От организацията предлагат граници, които да се актуализират всяка година в зависимост от растежа на икономиката.
"Искаме долната граница на МРЗ да е 125 процента от прага на бедността, а горната да е 50 процента от средната работна заплата", каза президентът на КНСБ. Конфедерацията предлага промяна в методиката, по която се определят минималните осигурителни доходи за отделните дейности и категории на труда. От синдикатите са подготвили над 30 страници законодателни промени към Кодекса на труда.
Едно от основните предложения е нарушаването на правото на синдикално сдружаване да бъде криминализирано, за да имат по-голяма тежест колективните трудови договори. Президентът на КНСБ постави оценка 3,5 по шестобалната система на работата на правителството.