Мутрите с нов бизнес", четем от първа страница на „Стандарт"
Нов бизнес върна мутрите в играта. Те подгониха собственици на коли на лизинг, които не си плащат вноските. Заради кризата все повече бизнесмени не се издължават.
На практика имаме проблем с всеки четвърти, твърдят от лизинговите компании. Освен че не плащат, много тарикати не връщат колите, а ги крият или влизат в комбина с автоапаши, имитирайки кражби. Затова на ход отново са бригадите здрави момчета. Срещу 200 лева на намерена кола или процент от вноската те връщат возилото на лизинговата компания.
Най-търсени в момента за новия бизнес са две фирми. Първата е "Ин-80" на Марчело Джотолов от групата на Октопода. Другата фирма "Аркус секюрити" се смята за приближена до Златомир Иванов-Баретата.
Още по темата от „Стандарт"
„Една година гаранция за старите коли", информира от първата си страница „Монитор"
Колите втора ръка да се продават с една година гаранция. Такава идея обмислят от Асоциацията на вносителите на автомобили, съобщи вчера зам.-председателят на организацията Любомир Доросиев. Дългосрочните гаранции ще се дават за коли, чиито фабрични са изтекли и нямат надвишен определен пробег километри.
Според Доросиев за някои автомобили гаранциите могат да стигнат до две години. В момента асоциацията води преговори със застрахователни фирми, като идеята е търговците да купуват пакет за определен брой коли, на които могат да гарантират добро техническо състояние.
„Продуктът е нов, искаме да го изпитаме, за да видим дали има смисъл. В Германия има такава практика, но част от застрахователите са били крайно некоректни към търговците, затова искаме да проверим как ще тръгнат нещата", обясни той. Колите ще бъдат разделени на различни категории и срокът на гаранцията ще зависи от годината на производство и пробега километри.
Десет дни след като транспортното министерство и асоциацията подписаха меморандум за гаранциите на стари автомобили, министър Александър Цветков направи проверка на системата и се похвали, че пазарът у нас е станал по-европейски.
Още от статията на „Монитор"
„Европа пак посегна към паник бутона", обобщава от първата си страница „Дневник"
Финансови министри на еврозоната търсят в Брюксел как да се помогне на Ирландия, без да се отваря фондът за спешна помощ, създаден след кризата с Гърция, съобщи пред парламента в Дъблин премиерът Браян Кауън.
В същото време вървят преговори на ирландците и с МВФ и Европейската централна банка. Президентът на ЕС Херман ван Ромпой предупреди, че се води битка за спасяване не само на единната валута, но и на Европейския съюз.
Кауън каза за пореден път, че страната му не е кандидатствала за помощ от ЕС или МВФ, защото "цената е твърде висока". Според анализатори, цитирани от "Ройтерс", цената е вдигане на корпоративния (12.5%), ДДС (21%), подоходни и имотни данъци, орязване на заплати, пенсии и социални помощи и уволняване на хиляди бюджетни служители.
Въпреки това натискът над Ирландия да вземе десетки милиарди евро кредит за финансова стабилизация расте само половин година след утихването на гръцката криза. Трябва да се избегне и плъзването на проблема към държави като Португалия или Кипър, на който вчера "Стандарт енд Пуърс" понижи рейтинга.
Още от статията на „Дневник" и Още по темата от „Дневник"
„Цачева се помисли за Фердинанд - побесня от студентския бунт", съобщава от първата си страница „Сега"
Управляващите най-сетне забелязаха протестите на студенти и учени, които се провеждат от няколко седмици в центъра на София заради орязания бюджет за висше образование. Силно подразнена от поредното шествие под прозорците й, председателят на парламента Цецка Цачева потърси сметка от ректора на СУ проф. Иван Илчев защо студентите я освиркват. Заради подобен инцидент през 1907 г. княз Фердинанд принуди кабинета да затвори СУ.
Цачева се появи при протестиращите, докато те скандираха "Убийци на наука" и "Искаме да учим", и беше посрещната с бурни освирквания. Вместо да слезе при младежите, парламентарният шеф остана на парадните стълби и под надписа "Съединението прави силата" размени няколко остри реплики с проф. Илчев. "Като ректор бихте ли пояснили какво искат тези млади хора, защо освиркват парламента на Република България, който се ангажира с конкретни действия? Вие сте ректор и отговаряте за това!", не скри раздразнението си Цачева. Под конкретни действия тя очевидно визира жеста си от миналата седмица, когато в присъствието на премиера Бойко Борисов и финансовия министър Симеон Дянков обеща 2 млн. лв. от икономиите на депутатите за финансовите трудности на Алма матер. Само на този университет обаче до края на годината трябват още 6-7 млн. лв.
"В Софийския университет учат 25 хил. млади хора и всеки от тях има право на свое мнение, което е гаранция за демократичното мислене в държавата", отговори Илчев. "А считате ли, че те са добре информирани за това, което се случва в парламента по линия на висшето образование и специално за Софийския университет?", репликира Цачева. "Те искат да подкрепят тези избраници в изпълнителната власт и в Народното събрание, които смятат, че трябва да се обърне много по-сериозно внимание на висшето образование и науката", опита се да обясни ректорът. "Но те не освиркват изпълнителната власт, те освиркват сградата на парламентаризма, символа на демократичните промени в България", настоя Цачева.
Още от статията на „Сега"
„Над 1 млн. фирми заплашени от служебна ликвидация", предупреждава „Класа"
Официално подлежащите на пререгистрация фирми са малко над 1 милион, съобщи вчера директорът на Агенцията по вписванията Виолета Николова пред БНР. Според сега действащия Закон за Търговския регистър срокът им за пререгистрация изтича на 31 декември 2010 г. Ако дотогава фирмите не задействат процедурата и не подадат необходимите документи, ще бъдат закрити служебно.
Решението на проблема засега е в полето на депутатите. В средата на октомври Министерският съвет прие промени в закона по предложение на Министерството на правосъдието, според които срокът се удължава с 6 месеца до 31 юни 2011 г. На 18 октомври законопроектът влезе за обсъждане в парламента, но не е придвижен за гласуване в зала и до днес.
Тодор Димитров, депутат от ГЕРБ и член на комисията по правни въпроси, уточни пред „Класа", че до края на годината законът ще бъде приет, за да влезе в сила отсрочката. Но дори и крайният срок да бъде удължен, едва ли всички фирми ще успеят да се пререгистрират. По данни на Агенцията по вписванията към септември т.г. малко над 285 000 компании, или едва една четвърт от близо 1,2 млн. фирми у нас са спазили буквата на закона за задължителна пререгистрация. Ако се стигне до служебна ликвидация, държавата ще трябва да плати за нея. Едноличните търговци няма да ощетят хазната, тъй като те ще се заличават служебно, но закриването на юридическите лица ще струва поне по 1000 лв. за всяко.
Още от статията на „Класа"
„Несебър клекна пред багерите", информира „Стандарт"
"Багерите и фадромите да си ходят, ще бутаме сами." Тази отчаяна молба отправиха собствениците на незаконни постройки в Несебър в края на втория ден от акцията на ДНСК. До обяд вчера ударно събаряне нямаше, но преговорите между двете страни не дадоха резултат. Едните бяха твърдо решени да протестират, ако няма компромис, другите - да довършат започнатото, макар и изправени срещу жива верига и под дъжд от обиди.
Два варианта за изход от кризата в града на Юнеско бяха обсъдени по време на срещата между институциите и собствениците на незаконните етажи в кметския кабинет вчера преди обяд. Представители на РДНСК, Министерството на културата, общински съветници и граждани бурно и емоционално спориха около час за опасността Старият град да бъде изваден от списъка на обектите от световното наследство. Едната от идеите беше да се настоява за отсрочка пред ДНСК и да се даде възможност на хората от първите нарочени къщи сами да си бутнат етажите, за си спестят поне глобите и да си запазят материалите. Доброволното премахване да стане след края на зимата, искаха още засегнатите семейства. Несебърци обещаха, че ако получат такава отсрочка, сами ще отстранят незаконните си пристройки. От строителния контрол поеха ангажимент да предадат молбата на гражданите до министър Росен Плевнелиев.
Хората обаче са по-склонни за втория вариант, който е свързан с предстоящото изготвяне на плана за управление на Старинен Несебър от страна на Националния институт за недвижимо културно наследство.
Още от статията на „Стандарт"
"Бизнесът към кабинета: Правете реформи", обобщава „Дневник" срещата на правителството с бизнеса
В държавата има дефицит на реформи, но все още не е късно те да започнат. За пореден път бизнесът повтори това на правителството при петата им годишна среща, организирана от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) и вестник "Капитал".
Друго основно послание на мениджърите и собствениците на компании беше промените в публичния сектор да се правят на фона на възобновен диалог между бизнеса и държавата, прогнозируемост и постоянство в политиката на правителството. Като положителни действия на управляващите бяха отчетени борбата със сивата икономика, корупцията и престъпността, както и усилията за изграждане на инфраструктурата на страната.
"Темата за доверието между бизнеса и правителството е важна и необходима, за да се правят смели реформи", каза на откриването Теодор Захов, съиздател на "Капитал" и "Дневник". "Най-важната мисия на "Капитал" е да промотира предприемачеството и да настоява за правенето на реформи и за създаване на среда с ясни правила", заяви Захов.
Липсата на реформи е основният минус в управлението на кабинета на ГЕРБ, а успехите - в борбата с престъпността и корупцията, започнатата битка със сивата и черната икономика", заяви председателят КРИБ Огнян Донев.
Още от статията на „Дневник"
„Lidl отваря у нас 14 магазина едновременно", съобщава „Монитор"
Следващият четвъртък в страната ще започнат работа едновременно 14 магазина от известната верига Lidl. Немските супермаркети ще се отварят у нас на няколко вълни, плановете на групировката предвиждат до 28 февруари, когато е краят на финансовата година в Германия, да заработят почти 50 магазина под този бранд. Досега са инвестирани над 100 млн. евро в Lidl България, съобщи вчера Милена Драгийска-Денчева, управител на Lidl България. Компанията предвижда през следващата пролет да действат още строителни площадки за изграждане на нови супермаркети.
Със свои магазини от веригата на по-късен етап ще се сдобият Плевен, Русе, Велинград, както и крайморските ни градове - Бургас и Варна.
Финансирането на амбициозното навлизане на Lidl у нас е станало със собствени средства и заемен капитал от Европейската банка за възстановяване и развитие. Около 300 000 евро струва оборудването на един супермаркет, това включва модерните хладилни витрини и системи, касовите апарати, климатизацията, която не е спестена в нито един обект у нас. Над 1000 кв. метра е търговската площ на повечето магазини в България. Окончателно приключи придобиването на магазините Plus в България и Румъния от Lidl, съобщи още Драгийска.
Още от статията на „Монитор"
„Катаджии взимат по 1 200 000 подкупа годишно", предупреждава „Сега"
Около 100 000 подкупа взимат пътни полицаи месечно, което си е 1 млн. и 200 хиляди годишно. Това стана ясно от проучване на Центъра за изследване на демокрацията по време на кръгла маса на тема "Корупция без граници: връзка между корупцията и организираната престъпност в Европейския съюз".
Вътрешният министър Цветан Цветанов обаче обвини хората, които са склонни да се пазарят с катаджии и да дадат пари на ръка. Според него явлението ще се пребори с въвеждане на електронно наблюдение и заснемане на нарушението, което е заложено в промените на закона за движение по пътищата. В Сърбия например, след като забранили на полицаите да спират пътници по магистралите, подкупите паднали значително.
"За пръв път се опитахме да видим как корупцията пробива в частния сектор, едно от интересните наблюдения е за обвързаност между традиционната престъпност и престъпността на белите якички", каза Тихомир Безлов, експерт в ЦИД. Ако в Западна Европа извършителите на сериозни финансови престъпления не са свързани с традиционните форми на организирана престъпност, като наркотрафик, проституция и контрабанда, в България често се наблюдавала такава обвързаност на икономическия елит и организираната престъпност.
Още от статията на „Сега"
„Одобрението към правителството расте с 4% за месец", обобщава „Класа" резултатите от социологическо проучване на НЦИОМ
71% от българите са на мнение, че правителството на Бойко Борисов ще изкара пълния си мандат въпреки съзнанието за наличие на множество проблеми и трудности в работата на кабинета на ГЕРБ. Този дял остава непроменен за последните шест месеца. Така социолозите от НЦИОМ коментираха вчера данните от последното си проучване, извършено в периода 3-10 ноември. Едва 11% от анкетираните през ноември допускат възможност за предсрочни избори. Най-често така мислят хората над 50 години, в малките селища, бедните и симпатизантите на БСП.
Одобрение за дейността на правителството през ноември изразяват 42% от интервюираните - с 4.5% повече, отколкото през септември. Цели 58 % посочват, че одобряват работата на премиера Бойко Борисов. Независимо от скандалите около имотното състояние на знакови фигури на правителството и ГЕРБ, от социалните протести, както и острата критика, на която опозицията подложи проектобюджета, за последния месец Борисов губи само един процент одобрение и инкасира ръст от 3% на неодобрението към работата си. При Цветан Цветанов обаче спадът на одобрението е 7,8 %. Въпреки това оглавяваната от него институция прибавя 3,9 % одобрение.
Положително развитие, макар и с 1 на сто, отбелязват обществените нагласи
към работата на председателя на Народното събрание Цецка Цачева (31,4 % одобрение) и към президента Георги Първанов (43,3 % одобрение). С един процент се е повишило и одобрението към парламента като институция. От НЦИОМ обръщат внимание, че съдът продължава да печели негативи, особено в контекста на освобождаването на обвиняеми по дела, които са предмет на обществен интерес. Със 7% расте неодобрението към тази институция спрямо септември - от 62,5% на 69,4%.
Още от статията на „Класа"