Доминик Строс-Кан очаква засилване на значението на МВФ заради световната финансова криза. Наскоро германският министър на финансите Пеер Щайнбрюк предложи в Бундестага засилване на фонда. Самият фонд се самопредложи на световните финансови пазари в критично състояние в ролята си на нормативен и регулативен орган.
"Ние сме в състояние да дефинираме и да гарантираме компромисите и всеобщия интерес", каза Доминик Строс-Кан пред парижкия неделен вестник "Ле журнал дю диманш". Той приветства решението на американския конгрес и правителството на Буш за отпускане на 700 милиарда долара, с които да се намери изход от финансовата криза в САЩ. Същевременно директорът на МВФ предупреди за дълготрайни последици от кризата в световен мащаб.
Бившият финансов министър на Франция каза, че в глобален мащаб намаляването на икономическия ръст вече е започнало и добави, че на Европа ще й бъде трудно, особено на по-бедните държави. Той обаче увери, че реалната икономика няма да претърпи големи сътресения. Централните банки успяват и ще успеят да се справят с кризата.
Доминик Строс-Кан определи плана по отпускането на 700 милиарда долара като много добър, защото може да се приложи в глобален смисъл. Но това е само първата крачка по пътя към преодоляването на кризата. Огънят трябва първо да бъде погасен, а след това цялата финансова система трябва да бъде реформирана.
Със 700-те милиарда долара ще бъдат изкупени акции, които след кризата са загубили голяма част от стойността си. По този начин се цели облекчаване на финансовия пазар в САЩ и спиране на кризата. Средствата ще бъдат предоставени на два транша. първият транш в размер на 350 милиарда ще бъде отпуснат в момента, в който американският президент заяви парите. По-нататъшните средства отново ще зависят от одобрението на конгреса.