Не само метеорологичните условия, но и лошото поддържане на язовирите са допринесли за трагедията в Цар Калоян.

Фактически наводнението е причинено от комбинацията на няколко фактора: обилни валежи, лошо поддържани диги на два от язовирите, както и факта, че в тях е имало големи количества вода, което е в противоречие с предназначението им за спиране на наводненията.

Това е заключението от проверка на експерти от Българската асоциация по мелиорации (БАМ), цитирано от БНР.

Като пример за лошото състояние на язовирните диги експертите посочиха, че при язовир Езерче-1 преди години дигата е била разрушена и после възстановена, без да са спазени техническите изисквания. Там преливникът е бил повреден и не е можел да изпълни предназначението си.

Също така двата водоема Езерче-1 и Езерче-2 е трябвало да бъдат празни, за да поемат приливните вълни и да бъде предотвратено наводнението, а в действителност те са били пълни с вода рибарници. Тяхното разрушаване при пробива на дигите е вдигнало значително равнището на прииждащата в града вода.

Председателят на експертния съвет Маргарита Стефанова смята, че при концесионирането е сменено предназначението на язовирите, което е недопустимо без проектиране.

Експертите настояват за единно държавно управление на водите и за създаване на ресорно министерство. Сегашното подчинение на водните ресурси едновременно на няколко министерства - МИЕ, МОСВ, МДПБА и други, според тях е недопустимо, тъй като води до безотговорност и липса на перспектива за развитие.

Те също препоръчват възстановяване на техническия архив за водните съоръжения, незабавна паспортизация на всички язовири и да се прекратят концесиите, които водят до смяна на предназначението на язовирите.