Суровият петрол надхвърли $136 за барел след ръста вчера заради информацията, че профсъюзите в Нигерия са предприели мерки срещу поделението на Chevron в страната, което доведе до опасения от възможно нарушаване на доставките.

Единият от двата големи профсъюза на петролните работници в страната Pengassan (The Petroleum & Natural Gas Senior Staff Association of Nigeria) даде вчера краен срок на компанията до 18 юни да се започне преговори за стандартите за сигурност и броя на персонала. Протестът на членовете на синдиката, работещи в поделението на Chevron може да свали наполовина добива на нефт на компанията в Нигерия от 350 000 барела на ден и 14 милиона кубически метра газ в 32-те полета в страната най-голям производител на петрол в Африка, според Блумбърг.

36 цента до $136.74 за барел на нюйоркската стокова борса, след като предните дни отбеляза спад след рекордните нива от $139.12, постигнати в края на миналата седмица. В момента лекият американски се търгува за $136.54 или с 0.15% по-малко от вчера. Изменчивостта на цените на петрола през последните 30 дни считани от 11 юни достига 40%, което значи, че пазарът реагира силно на стимули, които нямат реален фундамент, заради увеличените обеми на търговията в резултат на кризата на капиталовите пазари.

От Pengassan изпратиха писмо до Chevron, в което призовават „да се направи всичко, което може, за да се запазят добрите отношения", заяви вчера Лумумба Окугбава, главен секретар на профсъюза.

Освен това профсъюзът иска оставката на Фред Нилсън, директор на филиала на Chevron в Нигерия. Работниците се оплакват, че стандартите за безопасност в компанията не се спазват и че много от работниците са заменяни с по-нископлатени емигранти.

Друг фактор, който води до задържане на високите цени на петрола в краткосрочен план е решението на Нигерийскта държавна компания да прекрати съвместното предприятие с Royal Dutch Shell за разработка на находищата в южната част на района Огони.

Оттеглянето на Шел ще успокои населението на Огониленд заяви нигерийския президент Умару Яр'Адуа след разговорите с френския президент Никола Саркози в Париж.

Президентът заяви на 4 юни, че правителството ще избере друг оператор за региона на Огони, но не посочи конкретна компания. В същото време бунтове сред населението на страната са довели до понижаване на добива на петрол в Нигерия с около 20% от 2006 година насам.

Шел, който е най-големият производител на нефт в Нигерия от чуждестранните компании допуснати в страната, беше принуден вече да спре добива си в Огониленд, около 28 000 барела дневно, през 1993 година, заради протести на работниците от местните синдикати. Достъпът до сондите често е блокиран от населението на размирната провинция.

Анализатори смятат, че национализацията на нефто-добива в страната изглежда все по-реално решение на проблемите и въпреки, че това по принцип не е добър подход, поемането на контрола от правителството може да успокои нещата в Нигерия.

Друго събитие, което има сериозно въздействие върху петролните пазари в момента е изказването на президента на ОПЕК Чакиб Келил от вчера, че е възможно страните от картела да вземат решение, да увеличат добивите, за да обуздаят рекордните цени на черното злато, като това вероятно ще стане на срещата в Саудитска Арабия в края на месеца.

Но според него и в момента доставките са повече от достатъчни и аргументите за цени от над $130 за барел са по-скоро спекулативни.

Страните от ОПЕК са увеличили добива през май с 0.9% до 32.28 милиона барела на ден, като покачването идва основно от Саудитска Арабия и Ирак. 12-те страни членки на картела, чието производство се определя от квоти, добиват близо до официалните си продажби от 29.673 милиона барела, докато за разрушения от войната Ирак няма ограничения.