Изплащанията за акционерите, които ще направят концерните от Dax (германския борсов индекс), са двукратно по-високи отпреди три години. В сравнение с рекордната 2005 г. е регистриран плюс от 18%. При това не са отчетени изключително високите допълнителни плащания на Eon през тази и Altana през следващата година. При сегашното ниво на Dax от 6250 пункта, акционерите ще получат увеличение на дивидентите от 2.5%. Изчисленията са на анализаторите на Handelsblatt съвместно с две регионални банки.
Дивидентите на RWE ще бъдат повишени почти двойно, с 97% и това е най-голямото увеличение на германския фондов пазар. Концернът обяви, че ще изплати във формата на дивиденти 80% от печалбата си. Увеличението при Deutsche Bank е 44%.
Deutsche Telekom, въпреки че регистрира спад в печалбата преди данъци от 7%, увеличи дивидентите си и така предава 80% от нетната си печалба на акционерите. През 2003 година телекомът сви плащанията за акционерите - и попадна под вълна от недоволство и критики.
Професорът от Манхайм Мартин Вебер коментира факта, че едва през последните пет години дивидентите се покачват по-бързо, отколкото печалбите. Компаниите предпочитат да си осигурят одобрението на крупните акционери и по този начин да съхранят спокойствие, вместо да инвестират в рисковани или съмнителни проекти. По този показател германските предприятия следват общата европейска практика да се изплаща средно 40 - 45% от печалбата.
Друг финансов анализатор посочва, че като изплащат атрактивни дивиденти, компаниите подсилват курса на собствените си ценни книжа. Всъщност дивидентите са отговорни за покачващия се борсов индекс. От въвеждането на Dax през 1988 година, 40% от ръста на показателя трябва да се отдаде на дивидентните плащания.
Изследванията показват, че като цяло предприятията, които изплащат по-високи дивиденти, се развиват по-добре от останалата част на пазара. Фондовете, които инвестират в предприятия с големи дивиденти, подсилват този ефект. Зависимостта е в сила особено при трудни времена на борсите, когато инвеститорите избират предимно предприятия с висока квота на дивидентно изплащане.
Но това, което е по вкуса на акционерите, кара експертите да бъдат скептични: „Ако печалбите не се покачват паралелно с дивидентите, възниква опасност от липси. Например и в добри, и в лоши времена Tui изплаща еднакви дивиденти. Всичко е наред, докато не настъпят няколко последователни години на загуба", казва финансов специалист от германска банка.
В Германия все пак няма предприятия като италианския Enel, който вече години наред изплаща повече, отколкото печели. Част от дивидентите му се финансират от продажба на производствени поделения.
При това няма изглед изворът на печалбите да секне. Само през май фирмите изплатиха 18 милиарда евро, включително и извънредните дивиденти на Altana. Това е повече от съвкупната борсова стойност на Lufthansa и MAN. Прогнозата за дивидентите на Dax - концерните за 2006 г. е 26 милиарда евро.
Разбира се, има и „по-стиснати". BMW например ще разпредели на акционерите си по-малко от 1/5 от печалбите. Но акционерите не надигат глас, докато курсът на акциите върви нагоре. Също Adidas и застрахователите Allianz не плащат много. Тези компании възнамеряват да увеличат дивидентната квота благодарение на бързо нарастващите печалби, но от стандарта на Dax те са все още далеч.