Федералният резерв на САЩ ще предостави на големите банки на страната нови $100 милиарда през април, съобщава ББС. Целта е да се намалят ефектите от кредитната криза. До края на март вече бяха отпуснати краткосрочни кредити в размер на $260 млрд.

Сумата ще бъде предложена на два аукциона. От декември насам ФЕД провежда парични аукциони на всеки две седмици, предлагайки краткосрочни кредити на търговските банки. Първо се предложи сумата $20 милиарда, тя се покачи на $30 милиарда, а в началото на март трябваше да се предлагат вече по $50 милиарда, тъй като кредитът продължаваше да е оскъден.

Федералният резерв смята да продължи с тази тактика поне до септември. Надеждата на централните банкери на САЩ е, че допълнителните налични средства ще разсеят страховете, които накараха банките да се въздържат да си отпускат кредити една на друга. На междубанковия пазар лихвеният процент е рекордно висок, независимо от серията лихвени съкращения от ФЕД.

Друга неортодоксална стъпка на централната американска банка е да се разреши на инвестиционните банки да теглят кредити от ФЕД директно. Това по-рано бе възможно само за търговските банки.

Финансовата криза донесе хаос в САЩ и в глобалните пазари - коментира ББС. Този месец Bear Stearns се превърна в най-именитата жертва на кредитния недостиг. Инвестиционната банка стоеше пред фалита, но от JP Morgan Chase се съгласиха да изкупят закъсалите си колеги по смешно ниска цена.

Тази спасителна акция бе подкрепена от ФЕД, като централната банка на САЩ, страната - борец за свободен пазар по света, се съгласи да изкупи дълга на Bear Stearns в размер на $29 милиарда.

През следващата седмица председателят на ФЕД Бен Бернанке ще се изправи пред Конгреса, за да даде обяснения какво става на аукционите и ще решат ли те кредитния проблем на Америка. Много критици заявяват, че парите на американските данъкоплатци отиват за спасяване на една финансова организация, която не е пресметнала правилно риска от действията си.

Тази седмица станахме свидетели на съгласувани действия от страна на централните банки за понижаване на Libor - лихвата, по която банките си отпускат кредити една на друга. В момента Либор е близо до високото значение, до което го изстреля началото на кредитната криза.