Ново-преизбраният президент на САЩ - Обама ще се нуждае от бързо постигане на споразумение, за да се избегне т.н. "Fiscal Cliff" и повишение на дълговия таван, следвайки вчерашните избори, заявяват днес от кредитната агенция Fitch Rating.

Предизвикателството пред икономическа политика на президента е да въведе в сила надежден план за намаляване на дефицита, който план е необходим, за да се подкрепи икономическото възстановяване и доверие в пълната вяра относно кредитоспособността на САЩ. Решение на тези проблеми на фискалната политика вероятно ще доведе до запазване на топ "ААА" кредитния рейтинг на САЩ от страна на агенция Fitch.

Агенцията посочва, че "както е отразено в "негативните перспективи" на "ААА" рейтинга на САЩ, при неуспех своевременно да се избегне т.н. "Fiscal Cliff" и ново повишение на държавния дългов таван, както и да се постигне съгласие за надеждно намаляване на бюджетния дефицит, това вероятно ще доведе до понижение на кредитния рейтинга през 2013г."!

Т.н. "Fiscal Cliff" (драстични фискални икономии за около 600 млрд.$ чрез автоматично вдигане на данъците и солидно съкращаване на държавните разходи от 1-ви януари 2013г.) и ново повишение на американския дългов таван са основните належащи проблеми пред новия-стар президент Обама и Конгреса на САЩ (който пък отново е доминиран от републиканците), които трябва да намерят решение в идващите седмици, ако САЩ иска да избегне очертаващата се фискална и икономическа криза. Според агенция Fitch, евентуално активиране на "Fiscal Cliff"(на драстичните мерки за икономии) ще поведе американската икономика към ненужна и излишна рецесия и като резултат ще качи нивото на безработицата над 10% нивото през 2013г.

Fitch счита, че увеличаването на данъците и съкращаване на държавните разходи, което се изисква при евентуално активиране на "Fiscal Cliff, няма да успее напълно да разреши дългосрочните движещи сили за по-високи публични разходи и относително стеснената и волатилна данъчна база. Понастоящем, Fitch прогнозира съществено намаляване на дефицита, което да е еквивалентно на около 1.5% от БВП на САЩ за 2013г., като част от средносрочната стратегия за неговото съкращаване.

Според настоящите прогнози на агенцията, Финансовото министерство на САЩ най-вероятно ще трябва да приложи извънредни мерки до края на настоящата година, за да успее да запази обемът на държавните заеми (държавния дълг) под настоящия дългов таван от цели 16.394 трлн.$. Ако за пореден път няма успех в постигането на съгласие относно повишаването на дълговия таван своевременно (което за сега обаче не е основната прогноза на Fitch), това би подкопало доверието в САЩ като надежден кредитополучател и неговия "ААА" топ кредитен рейтинг, което ще принуди агенцията официално да преразгледа/да понижи американския суверен кредитен рейтинг.

В заключение, агенция Fitch заяви, че очаква да вземе своето решение относно настоящите "негативни перспективи" за "ААА" рейтинга на САЩ по-късно през 2013г. (дали да върне 'стабилните перспективи", или да понижи американския кредитен рейтинг?). Ако обаче няма успех относно т.н. "Fiscal Cliff" и дълговия тавана на САЩ, агенция Fitch може да понижи топ "ААА" рейтинга на страната още преди втората половина/края на 2013г.