
През 2006 са инжектирани над 35 млрд. паунда (около $70 млрд.) в сектора на производство на енергия от вятъра, слънцето и в биогоривата. Това е 43% повече от предходната година. Т.нар. устойчива енергия засега дава едва 2% от общия енергиен разход на планетата, но ООН твърди, че 18% от новите електроцентрали в строеж са в чистия сектор.
Тези данни са разгласени в годишния доклад Глобални тенденции в Устойчивото развитие. Те представляват предизвикателство към овехтялото схващане на енергийните експерти, че зелената енергия играе маржинална роля в енергийния микс и това ще бъде така поне до втората половина на столетието.
Все пак Международната агенция по енергетиката в Париж, която наскоро изчисли производството на възобновяема енергия на 9% през 2030, заяви, че данните трябва да се подложат на по-подробно допълнително изследване. От Greenpeace са казали: „Големи новини - ако са истина".
Ахим Щайнер, изпълнителен директор на програма на ООН за околната среда, казва в предговора си, че банкерите и другите фондови мениджъри са загърбили правителствените суетни относно промяната в климата и са изместили баланса в сектора, влагайки пари в технологии, които се борят с глобалното затопляне.
„Увеличените инвестиции в чисти енергии също показват по-дълбоки промени - критична точка, след които технологиите за устойчива енергия става компонент на глобалната енергийна система", обяснил е той. Както докладът „Глобални тенденции в Устойчивото развитие" установява, точката може „вече да е тук".
С парите, изхарчени за поглъщания и сливания на компании, общият размер налични пари вложени във възобновяеми енергии миналата година е бил $100 млрд. От тях 70 млрд. са отишли за нови проекти. Въз основа направените досега инвестиции, тази година ще бъдат вложени пряко до $85 млрд. в сектора. Рисковият капитал и частните инвестиционни фондове са се включили в надбягването, увеличавайки приноса си с почти 70% до $8.6 млрд. през 2006.
Почти три четвърти от новите инвестиции отиват в компании и проекти разположени в САЩ и ЕС, а 21% за развиващия се свят(?), в който водели Китай и Индия.
„Това е цялостно индустриално развитие, а не само позатягане на енергийната система" - твърди Щайнер. След като се е увеличило количеството на проектите на местно и общинско ниво, време било и правителствата да се възползват от това позитивно пазарно развитие.
Обаче от Greenpeace са изказали скептицизъм, напомняйки, че общите инвестиции в енергийния сектор по света са от порядъка на един трилион долара, а гигантите BP и Shell изразходват 5% или по-малко от парите си за възобновяеми източници и 95% за схеми за петрол и газ.
„Тук има множество окуражителни сигнали, но $100 млрд. годишно са капка в морето и тъй като вярваме, че възобновяемите енергоизточници са ключът в борбата с промяната в климата, сме доста скептични, че сме достигнали някаква повратна точка", казва Чарли Кроник, глава на енергийната и климатична кампания на Грийнпийс.
Освен това има притеснения, свързани с 20% увеличение на инвестициите в биогорива, особено в САЩ, като Greenpeace заявява, че произведените от царевица горива не могат да минат за устойчиви.
ООН приема, че предстоят „съществени предизвикателства", особено заради неравномерното разпределение на инвестициите и почти пълната липса на такива в най-нуждаещите се региони като Африка южно от Сахара. Това е потвърждение, че големият обем инвестиции се мотивира с данъчни преференции и други облагодетелствания.
Вятърният сектор е привлякъл почти 40% от новите пари, 16% са за слънчевата енергия и 26% - за биогоривата. Последното може да се обясни най-вече с интересите на правителството на САЩ от такъв развой в сектора.
Индексът на ООН за Нова Енергийна Глобална Иновация, който започна 2006 на 220 пункта, завърши годината на 288 и оттогава е стигнал 360 пункта: 64% повишение за 16 месеца до април.
Abadbobata
на 21.06.2007 в 14:20:42 #2Но да не се размечтаваме. Истината е една : Когато ВЕИ индустрията забогатее достатъчно, че да може да купи повече политици от Нефтената индустрия, ще дойте тази повратна точка.
Abadbobata
на 21.06.2007 в 14:12:59 #1Очевидно. Да разсъждаваме за естеството на производството на най-разпространения слънчев панел - базирания на силиций ( да не се бърка със силикон;) ). Силиция е най-разпространения елемент на земята. За да се пречисти за да може да се използва за слънчеви панели ( а и за процесори) са нужни знания (как да направиш фабрика) и енергия. Очевидно знанията се избиват бързо и може да ги пренебрегнем, значи тябва само енергия. В момента EROI на един слънчев панел е от 2 до 5 години, а екплоатационния му период е от 20 до 30 години (повечето производидетли дават 25 години гаранция). Следва, че един слънчев панел произвежда енергия през живота си за да се произведът 4 до 15 такива като него. Очевидно това е екпоненциален ръст, което е много добре. Значи да обобщим - при липсата на ограничен ресурс (нито слънцето, нито силиция ще свършат в следващите 100 000 години) потенцялната цена на слънчевия панел може да намалее НЕИМОВЕРНО много - до практическта нула.