„Парното като ламя", четем от първата страница на „Стандарт"
Парното се превръща в триглава ламя за българите. От Нова година топлото за пореден път ще поскъпне. Това ще бъде трето увеличение след скоковете през юли и октомври. До момента парното поскъпна средно със 7 на сто. Януарската сурвачка ще бъде около 6%. Причината е в предстоящото въвеждане на акциз върху природния газ, който се ползва като гориво от топлофикациите. Финансовото министерство предвижда ставка от 1,70 лв. на гигаджаул, което ще увеличи цената на синьото гориво с около 8%. Ако акцизът влезе в сила, това неминуемо ще доведе автоматично и до увеличение на крайната цена на газа, заяви председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев.
Още от статията на „Стандарт"
„КАТ масово ще глобява с 1000 лв. при отказ от алкохолна проба", съобщава от първата си страница „Сега"
Вместо да инициира поправки в законите, с които най-накрая ефективно да се наказват пияните и дрогираните шофьори, КАТ обяви, че масово ще глобява с по 1000 лв. и ще взима книжки на водачите, които отказват да дадат проба за алкохол. Според директора на столичния КАТ Богдан Милчев така ще се затвори "вратичката в закона", която хитрите нарушители използват. "Това са водачи, които предполагат, че пробата им ще е над 1,2 промила, и за да не им се образува наказателно дело, отказват да дадат кръв и да бъдат изпробвани", обясни той.
Според Закона за движение по пътищата всеки, който откаже да бъде проверен, за да се установи дали е пил, се наказва с отнемане на книжката за срок от 12 до 18 месеца и глоба от 500 до 1000 лв. Според Милчев досега катаджиите търсели баланс между брой нарушения и тежест, но сега всички, които откажат, щели да се санкционират максимално сурово. "Смятам, че така е справедливо. Според мен всеки, който отказва да бъде изпробван, не може да се счита за примерен водач. Той е хитър водач, а срещу хитрите водачи трябва да сме безкомпромисни", разясни Милчев.
На практика обаче никаква "вратичка" не се затваря. По закон може да се кара с концентрация на алкохол до 0,5 промила. Ако тя е от 0,5 до 1,2 промила, на водача се налага административно наказание. Ако е над 1,2, вече е предвидена наказателна отговорност до 1 година затвор - такъв шофьор няма да има чисто свидетелство за съдимост и ще се води осъден, което носи още негативни последици. Именно заради това и много хора, които предполагат, че вероятно са пили за повече от 1,2 промила, отказват да се подложат на проверка и доброволно си плащат административна санкция - глоба и забрана за управление на МПС за определен срок.
Още от статията на „Сега"
„БДЖ се разпада", съобщава от първата си страница „Дневник"
Състоянието на "Български държавни железници" (БДЖ) продължава да се влошава, а рисковете пред дейността им се увеличават. Във вторник стана ясно, че дружеството ще загуби 25 електрически мотриси "Сименс Дезиро", които са половината от най-новите му влакове. Причината - заемите, с които са закупени, не се погасяват и банката кредитор е започнала процедура по продажбата им, тъй като машините са залог по тях.
Загубата им ще доведе до разреждане и промяна на разписанията по едни от най-натоварените крайградски жп маршрути. Това ще затрудни още повече и една от основните задачи на новото ръководство на железниците - да увеличи приходите.
Което пък е условие компанията да получи мостово финансиране от държавата преди големия заем от 480 млн. лв. от Световната банка. Една от възможностите за допълнителни приходи беше продажбата на старо оборудване. Само преди дни обаче стана ясно, че липсват над 600 товарни вагона.
Електрическите влакове "Сименс Дезиро" бяха купени през 2005 г. със заем за 156.5 млн. евро от германската банка KfW и са залог по него заедно с хале във Варна и четири почивни бази. "Банката вече изпрати писмо до БДЖ, че ще търси купувач за мотрисите и активите, с които е обезпечен кредитът за купуването им", каза за "Дневник" директорът на държавното дружество Йордан Недев.
Още от статията на „Дневник"
„Нов GSM оператор? А дано, ама надали", пише „24 часа"
Пускането на още един играч на пазара в България е доста скъпо удоволствие. А и ще му е доста трудно да се пребори със сегашните, след като близо половината от абонатите вече имат и по два мобилни телефона.
Един, два, три, четири, пет и дори шест. Така може да изглежда България по брой на мобилните оператори до края на годината. Поне според обявените намерения от Комисията за регулиране на съобщенията за нови лицензи.
Регулаторът първо обяви, че на 7 декември ще направи търг за нов оператор, който да предлага услуги от т.нар. трето поколение. Което позволява по-бърз пренос на данни. Началната цена е 49,5 млн. лева. Досега интерес е заявен от "Близу", "Мобилтел", GLOBUL, "Арет инженеринг", "Бизнес телеком адвайзърс" и "4джи ком". Всъщност по искане на последната компания се прави и самият търг. Тя е регистрирана през юни. Собственик е професор Евгени Цолов от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Компанията обаче не отговаря на изискванията за лиценз, тъй като трябва оборот от над 3 млн. лв. за 2010 г. Но условията на търга допускат той да е реализиран от свързани лица. Това даде основание да се твърди неофициално, че зад фирмата стои телевизионният оператор "Булсатком".
По негово искане и на "Макс телеком" пък Комисията за регулиране на съобщенията обяви във вторник, че има намерение да даде още две разрешителни за класически мобилни оператори. След като решението на регулатора бъде публикувано, заинтересованите компании ще имат 21 дни, за да кажат дали имат интерес към честотите. Ако се окаже, че желаещите са повече, комисията ще направи търг.
Ако няма други кандидати, ще даде разрешенията на "Булсатком" и "Макс телеком".
Още от статията на „24 часа"
„Учителите и проектите на ЕС намалили безработицата", разкрива „Труд"
Противно на очакванията регистрираните безработни през септември са намалели до 9,4% при 9,6% през август. От Агенцията по заетостта (АЗ) съобщиха, че в бюрата по труда са регистрирани 309 971 души.
Според експертите й две са основните причини безработицата да отбележи спад, макар че периодът на сезонната заетост приключва през септември. Първата е началото на учебната година. Много преподаватели, които са били на борсата, са намерили работа в различни звена на средното образование. Вторият фактор е т. нар. субсидирана заетост и по-специално проектът "Развитие" на социалното министерство. Той започна в края на м. г. , но набра сила в средата на тази, когато завърши обучението на първите групи безработни и те бяха наети от фирми, поръчали подготовката им. Схемата, която разполага с 250 млн. лв., е с европейско финансиране (част от Оперативната програма "Развитие на човешките ресурси").
До края на 2013 г. по нея трябва да бъдат квалифицирани близо 65 000 безработни, от които 52 000 да бъдат наети от 9 до 12 месеца по предварителни заявки на бизнеса. Заплатите им се поемат от държавата. През септември т. г. по схемата "Развитие" са били обявени 1907 работни места.
Още от статията на „Труд"
„Нона Караджова върна ОВОС-а за добив на злато край Крумовград", съобщава „Класа"
Министърът на околната среда и водите Нона Караджова върна за преразглеждане решението на Висшия експертен и екологичен съвет (ВЕЕС), който одобри оценката за въздействието върху околната среда на „Болкан минерал енд майнинг" за проекта за добив на злато край Крумовград. Това съобщиха за „Класа" от екоминистерството вчера. Компанията е дъщерно дружество на канадската „Дънди прешъс".
Караджова връща решението за преразглеждане, тъй като Басейнова дирекция Източнобеломорски регион (Плевен) е направила екологична оценка на проекта, преди да са влезли в сила промените в Закона за опазване на околната среда от това лято, обясниха от екоминистерството.
На 19 септември само пет от 25-те представители на ВЕЕС гласуваха против изграждането на златен рудник от дъщерната компания на канадската „Дънди прешъс металс". Не беше допуснат представителят на екологичната мрежа „Блулинк" Андрей Ковачев с мотива, че е представител и на политическа партия „Зелените".
Съветът тогава по безпрецедентен начин допусна предварително изпълнение на намеренията за добив. Това означава, че канадската компания ще може да строи рудника и да започне да копае, даже и при съдебен спор, обжалвания, протести и т.н. Мотивът на директора на „Болкан минерал енд майнинг" Алекс Нестор е, че става дума за значима инвестиция от „национално" и „местно" значение и щял да претърпи загуби от нейното осуетяване или забавяне?! Според него до момента компанията била загубила 500 млн. долара от пазарната си стойност.
Още от статията на „Класа"
"Казаните за ракия стават фирми", информира „Стандарт"
Държавата ще затегне контрола върху казаните с ракия. От началото на следващата година всички собственици или наематели на пунктовете за изваряване на ракия трябва да са регистрирани по Търговския закон или Закона за кооперациите. Това предвиждат промени в Закона за акцизите и данъчните складове, които са предложени от Министерството на финансите. В резултат данъчните и митниците съвместно ще започнат да следят селските казани за ракия и дали собствениците не укриват доходи и акцизи. За целта се очаква да започне обмяна на информация между приходната агенция и митниците за това колко действащи пунктове за домашна ракия са регистрирани и къде има съмнения за злоупотреби. В регистъра на Агенция "Митници" фигурират 2272 пункта за варене на ракия. Някои от тях обаче вече не са действащи. Чест проблем са пунктовете, които се дерегистрират, запечатваме ги, а само след седмица подновяват дейността си и пак варят ракия, обясниха от митниците.
Още от статията на „Стандарт"
"Дизелът и метанът поскъпват от 2012 г. заради акциза", прогнозира „Сега"
Дизелът и метанът ще поскъпнат от януари 2012 г. заради увеличение на акцизите върху горивата. Поскъпването ще е с около 2 стотинки за литър дизел и около 7 стотинки за килограм метан. Ще поскъпне и парното заради вдигане на акциза на природния газ за отопление, става ясно от предложените от МФ промени в закона за акцизите и данъчните складове.
Промените се предлагат заради поети ангажименти за достигане на минималните нива за акцизните ставки върху горивата в ЕС, обясниха от финансовото министерство. В изпълнение на тези ангажименти от 1 януари ще бъдат увеличени акцизите на три вида вида моторни горива - газьол (от 615 на 630 лв. за 1000 литра), керосин (от 615 но 630 лв. на 1000 литра) и природният газ. Природният газ досега бе с нулева ставка, а от януари ще се облага с 1.7 лв. на гигаджаул.
Нулевата ставка отпада и за природния газ, ползван за отопление, като от януари за него акцизът ще е 0.2 лв. на гигаджаул. Това ще се отрази върху цената на парното, но ще бъде отчетено при следващия регулаторен период - от 1 април, коментира председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев.
Още от статията на „Сега"
„Бедни, бедни университети", обобщава „Дневник"
Представете си пенсионер, който получава средната за страната пенсия. Живее в центъра на София, където всичко е малко по-скъпо, в стара кооперация. С парите, които държавата му превежда всеки месец, този пенсионер може да си позволи само жизнено необходимите му неща. Отдавна не е плащал сметки за вода и парно, мебелите му са стари, фасадата на жилището е напукана.
Горе-долу такова е и състоянието на университетите - те получават пари от държавата, които обаче не им стигат. Не успяват да платят сметките си за парно, не могат да си позволят основни ремонти. Парите се разпределят за заплати на преподавателите. Собствените приходи намаляват, а допълнителните средства, отпуснати от правителството за качество, също са крайно недостатъчни.
И това положение няма да се промени, докато държавата продължава да субсидира специалности, които не носят нищо - за тях няма достатъчно желаещи и те не осигуряват добра реализация на пазара на труда.
Недостигащата държавна субсидия
Държавните университети получават субсидия, която се определя в зависимост от броя студенти и акредитацията на висшето училище. Над 70% от субсидията е определена за издръжка на обучението, по-малка част от средствата са предвидени за "присъщата за висшето училище" научна или художествена дейност, за издаване на учебници и научни трудове.
Още от статията на „Дневник"
"Режат от парите на МВР, дават повече за култура, образование и спорт", обобщава „Класа"
В бюджета за 2012 г. се предвижда да бъдат преориентирани пари от сектор сигурност към други сектори в по-тежко състояние като културата, образованието и спорта. Това заяви финансовият министър Симеон Дянков по бТВ вчера. Като цяло парите за култура ще бъдат увеличени към 10-15 %, ще има и повече пари за спорта. Според него именно това е националната сигурност на страната - здрави и образовани деца. Дянков даде да се разбере, че не съществуват противоречия между него и министър Цветан Цветанов и те вече са разговаряли по тези проблеми преди започването на предизборната кампания и излизането на МВР шефа в отпуск.
Бюджетът за 2012 година като обща рамка ще е същият като този за 2011 г., обеща още финансист №1. Предвижда се икономическият ръст да бъде 2,5%. Това е второ намаление на прогнозата му, след като само преди месец тя бе редуцирана от 4,2% на 3%.
През следващата седмица проектобюджетът ще се обсъди с различните министерства, със социалните партньори, а до началото на ноември ще е минал през Министерския съвет и ще е в Народното събрание, както е по закон, обеща Дянков. Финансовото министерство очаква и окончателната икономическа прогноза за следващата година, която е особено важна заради ситуацията в Европа.
Дянков бе катогеричен, че няма да има намаление на заплати и пенсии у нас, както в други европейски страни, но и чиновниците да не се надяват на 13-а заплата. „Не е и редно да имат. Когато отиват на работа се подписват за 12 заплати и трябва да получават толкова. Така че, докато аз съм финансов министър, 13-а заплата за държавни чиновници няма да има", подчерта вицепремиерът. „Що се отнася до коледните надбавки за пенсионерите там нещата стоят по друг начин. Ще следим внимателно бюджета в началото на ноември. Ако не се усети при нас забавянето, което има в Европа, може да отпуснем коледни надбавки за пенсионерите", уточни той.
Още от статията на „Класа"