В петък йената поевтиня след като цените на акциите в САЩ се задържаха стабилни на фона на резки спадове на останалите фондови пазари, съобщава днес Reuters от Токио.

Причина за борсовите трепети по света даде прегрялата китайска икономика, но добрите резултати на Dow успокоиха отчасти страховете за масивно прекратяване кери-трейда на йени.

Вчерашния ден йената поскъпна рязко, тъй като извънредно силните данни за китайската икономика възбудиха страхове за повишаване на лихвените равнища. Това удари азиатските пазари и подтикна фондовите пазари да освобождават къси позиции в японска валута.

Но валутата обърна курса си след като Dow затвори на рекордно високо равнище за втори пореден ден в четвъртък, което помогна на възстановяването на азиатските пазари в петък.

„Движенията на фондовия пазар продължават да бъдат главен фактор на валутния пазар, така че стабилното представяне на Dow през тази нощ успокои малко притесненията на кери трейда на йени", казва главният мениджър на Okasan Securities.

В кери трейда инвеститорите теглят кредити в японската валута с ниски лихви и купуват лихвоносни активи в чужбина. Подобни транзакции по-рано през седмицата притиснаха йената до рекордно дъно спрямо евро и десетилетно дъно спрямо австралийския долар.

Доларът поскъпна спрямо йената на 118.65, 0.2% повишение от късната търговия в Ню Йорк в четвъртък.

В ранната азиатска търговия евро бе с двугодишен връх към долара $1.3629, след това смъкна на $1.3615 в очаквания, че ЕЦБ ще вдигне лихвените нива идните месеци за да помогне на общата валута.

Спрямо японската валута, евро се покачи с 0.3% до 161.60. Рекордът бе поставен в понеделник и бе 162.43 йени.

Индексът Nikkei 225 завърши сутрешната търговия с 0.51% над стойностите от четвъртък, когато бе паднал с 1.67%.

Данните от четвъртък за китайската икономика показаха нарастване с могъщите 11.1% на годишна база за първото тримесечие и инфлация на потребителските цени през март от 3.3%.

Данните захраниха спекулациите, че Китай отново ще вдигне лихвените нива за да забави прегрялата си икономика и това принуди инвеститорите да изтеглят парите си от ценни книжа.

В четвъртък китайските акции поевтиняха с 4.5%, което е най-остър спад от 27 февруари, черният вторник на Шанхайския индекс със загуби от 9%. В петък индексът се вдигна с над 2%.

„Глобалните пазари на ценни книжа изглежда ще продължат да нарастват, инвеститорите ще се върнат към кери трейда на йени и като резултат йената ще продължи да се обезценява", счита форекс специалист в Barclays Capital.

Австралийският и новозеландският долар се засилиха спрямо йената, след като през последните дни бяха спаднали рязко като следствие от отслабването на кери трейда на йени.

Японските инвеститори на дребно, отегчени от ниските лихви у дома, не са загубили апетит към чуждестранни активи с по-високи лихви, твърдят търговците. Това подкрепя валути с висока лихвоносност като стерлинга, австралийския и новозеландския долар.

Макар че доларът е поскъпнал слабо към йената, пазарните агенти с внимание ще следят множеството данни за икономиката на САЩ през следващата седмица и не надценяват шансовете на зелената валута.

След като данните за потребителските цени по-рано през седмицата излязоха „кротки" и притесненията за инфлация се преустановиха за малко, инвеститорите ще следят данни като ръста на икономиката за първото тримесечие, които ще излязат другия петък и ще покажат още по-точно какво е моментното състояние на американската икономика.

Инвеститорите ще следят внимателно и коментарите на американския финансов министър Хенри Полсън който ще говори за отношенията между САЩ и Китай по-късно днес. В 16:30 по Гринуич управителят на Федералния резерв Фредерик Мишкин ще говори за икономическите перспективи според централната банка.