След като в края на миналата седмица цената на суровия петрол достигна 6 месечен връх от $70.32 за барел с краткосрочна доставка, днес стойността на суровината пада под натиска на поскъпващия долар.
При покачване на долара цените на суровините, които се търгуват на международните пазари в американската валута са под натиск, тъй като купувачите трябва да плащат по-големи суми от собствената си валута за покупката им.
За поевтиняването на петрола влияние оказва и неяснотата около това доколко са отслабнали рецесионните процеси в реалния сектор на икономиката и съответно, доколко поскъпването на нефтените фючърси през последните три месеца се дължи на възстановяване на търсенето и доколко на запасяване с оглед на очакваното икономическо възстановяване и на спекулативно търсене.
От Международната агенция по енергетика очакват през 2009 г. да има спад на потреблението на петрол, като през 2008 г. търсенето на суровината се сви за първи път от 1981 г. насам.
След като достигна техническата и психологическа граница от $70 долара за барел, но не успя да се задържи над нея, цената на петрола вероятно ще се движи в диапазона 50-65 долара за барел с краткосрочна доставка, в следващите няколко месеца, преди да тръгне към нива от 80 долара в края на годината.
В Ню Йорк нефтените фючърси поскъпнаха с 38 на сто през последните два месеца и с 52 на сто от началото на тази година, подкрепени от поевтиняването на долара, след като удариха дъно от 33.32 долара за барел.
Днес цената на фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през юли пада с 1.37 на сто, до 67.50 долара за барел, докато цената на еквивалентните контракти за сорт Брент пада с 1.05 на сто, до 67.62 долара за барел.
В същото време, в началото на сесията на европейските пазари американската валута поскъпва с 0.29 на сто, до 1.3928 долара за евро.