Американският лек петрол с доставка март се понижава със 70 цента до ниво от $87.71 за барел, след като вчера успя да достигне до ниските стойности около $87. По време на късната сесия вчера, суровината се понижи с близо 2%. Лондонският брент петрол се понижава с 60 цента до $88.20 за барел.
Финансовите пазари на целия свят се сриват вчера и днес, след като ISM индексът за активността в американския сектор на услугите, допълнително повиши опасенията за рецесия в най-голямата световна икономика. Dow Jones падна с близо 3%, а японският Nikkei 225 е надолу с 4.0%.
Опасността от наближаваща рецесия, в следствие на кризата в ипотечния сектор и продължаващата слабост на пазара на имоти, беше основен двигател за смъкването на цените от достигнатите вечни рекорди над $100 за барел. Анализатори коментират, че ако текущата пазарна обстановка се запази и САЩ наистина влязат в рецесия, това ще е сигнал за мащабни разпродажби на спекулативни петролни фючърси.
Междувременно от ОПЕК дадоха ясен сигнал, че ще запазят дневните добивни нива в сегашните граници, тъй като смятат пазарите за достатъчно добре снабдени. Припомняме, че на последното заседание на петролните министри в петък, представителите на Иран и Венецуела отново се обявиха за съкращаване на добива, за да може цената да прехвърли $100 за барел. Двете държави са най-стабилния поддръжник на теорията за супер-скъп петрол, тъй като се нуждаят от все по-големи парични потоци, за да поддържат икономическите си системи.
На дневен ред днес ще е докладът за запасите на петрол и горива в САЩ, който отново се очаква да покаже ръст при основните си компоненти. Според анализатори, петролните обеми са се покачили с 2.6 млн. барела миналата седмица, а тези на бензин с 2.0 млн. барела. За поредна седмица, очакваме спад при дестилатните горива (включват гориво за отопление) с 1.9 млн. барела, а рафинериите се очаква да са намалили капацитета си с 0.2 процентни пункта до 84.8%.