Сравнителните 10-годишни U.S. Treasury покачиха доходността си до пет-годишен връх от 5.33% в сряда, което е само на около 17 процентни пункта от нивото, на което редица инвеститорите ще започнат да си задават въпроса, защо още държат в портфейлите си валути като мексиканско песо и южноафрикански ранд.
Анализаторите потвърждават, че ако доходността на дълговите книжа в Америка скочи до 5.50% или дори 5.75%, първите които ще усетят негативната реакция ще са именно развиващите се пазари. До сега те предлагаха по-висока доходност на финансовите си инструменти главно заради по-лошата им репутация и по-висок риск.
Турската лира и Бразилският реал ще бъдат по-изолирани от силното рали в доходността на U.S. Treasury, благодарение на много високите им лихвени нива. Валутите на развиващите се пазари, които са с по-ниско лихвено ниво от това в гореспоменатите две държави обаче, ще бъдат сериозно засегнати. Става дума за Мексиканското песо, Южноафриканския ранд, Индонезийската рупия и Филипинското песо.
Друга заплаха, която дебне развиващите се пазари са високодоходните валути на държави които имат по-голямо лихвено ниво като Австралия и Нова Зеландия респективно с 6.25% и 8%. Лихвата в Нова Зеландия е по-висока от тази във Филипините и само с 50 базисни пункта по-ниска от тази на Индонезия.
Поледеният отскок при доходността на U.S. Treasury даде началото на агресивна разпродажба на така наречените рискови активи в развиващите се икономики, което срина цената им и изтри почти цялата печалба от началото на годината.