"Правителството затяга контрола върху държавните харчове" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Проектозаконът за държавния бюджет за 2014 г. ще се опита да направи важна крачка към повишаване на контрола върху целевото изразходване на бюджетни средства. Бюджет 2014 се готви по новия закон за публичните финанси, който поставя по-сериозен акцент върху сведените до формалност програмни бюджети на министерствата. В тях ведомствата си залагат цели, които трябва да постигнат, но и критериите, и желанието за измерване на постигнатото според експерти в момента липсват.
Заради новия закон държавният бюджет за догодина ще се структурира по нов начин, обясниха от финансовото министерство. Досега разходите на министерствата се включваха в една обща таблица и се гласуваха накуп. Сега бюджетите на всяко министерство ще са в отделни членове, с разбивка на разходите по програми. Така гласуването на бюджета на всяко министерство ще става отделно, което предполага и по-сериозен дебат по самите политики. Наред с информацията за предвидените разходи по отделните програми ще има и данни за максималния размер на новите разходи, които могат да се натрупат през годината. Министрите за пръв път ще бъдат задължени да представят програмните бюджети в парламентарните комисии.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"Колко да е дефицитът", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
И през следващата година държавният бюджет може да бъде обтегнат докрай. Това означава дефицитът отново да е на тавана от 2% от БВП, подобно на тази година след актуализацията. Макрорамката на бюджет 2014 все още се уточнява. Ако се изготви при дефицит от 2%, ще може да бъде удовлетворено искането на БСП за повече социални разходи. Така обаче България рискува да получи мъмрене от Брюксел, защото страната ни е обещала постепенно да започне да свива дупката в държавните финанси и тя да е 1.8% от БВП догодина. Това беше и огласеното пред седмици число от финансовия министър Петър Чобанов. Според източници на "Капитал Daily" в макрорамката ще е записан дефицт за 2015 г. от 1.5%, а през 2016 - 1.1% от БВП.
Според експерти планирането на максималния възможен дефицит в бюджет 2014 може и да изиграе лоша шега на управляващите и по друга причина - все още икономическото възстановяване е несигурно, т.е. има риск от неизпълнение на приходите, ако те са заложени твърде оптимистично. Очакванията на Министерството на финансите са догодина ръстът на БВП да е 1.8% и номинално да достигне 81.56 млрд. лв.
Прочети още от в " Капитал Daily"
"Отпор за съкращенията с 10% в бюджет 2014" е заглавиe от в. "Труд"
Ведомства скочиха срещу исканите от финансовото министерство 10% съкращение на администрацията заради бюджет 2014. След като през уикенда премиерът Пламен Орешарски и заместничката му Даниела Бобева на няколко пъти обясняваха, че орязването няма да е с точно 10% и няма да е механично, в понеделник гневните реакции станаха публични.
Остър бе например социалният министър Хасан Адемов. Той се обяви срещу "изненадващия начин", по който темата се появила в публичното пространство, като в същото време предупреди, че не бива да се намаляват служителите в инспекцията по труда и в регионалните структури на Агенцията за социално подпомагане.
Прочети още от в. "Труд"
"Администрацията раздута с 14 400 чиновници" четем на първа страница във в. "Монитор"
Сегашният модел на администрацията с увеличения в края на мандата на ГЕРБ от тогавашния финансист №1 Симеон Дянков брой на държавните служители с 14 400, не е удачен. Това констатира вчера социалният министър Хасан Адемов в коментар за евентуалните съкращения на чиновници.
Държавната администрация трябва да бъде стегната, добре платена и да отговаря на изискванията на българските граждани.
Никой не е казал, че съкращенията ще бъдат механични
категоричен бе той. Според Адемов, преди да се пристъпи към такава мярка, задължително трябва да се направи задълбочен анализ на структурите на администрация. Трябва да положим усилия в бюджета за 2014 г. да се намали издръжката на отделните ведомства, да се предложат структурни корекции там, където е възможно, за да може в крайна сметка администрацията да бъде полезна на хората, отбеляза министърът. Най-важното било да се намери начинът, по който да бъдат свити разходите и да бъдат премахнати дублиращите се структури, за да се освободи финансов ресурс и за други политики. Адемов уточни, че има структури като приходните агенции и като Агенцията за социално подпомагане, при които има пряк контакт между държавните служители и населението, за които е трудно да се мисли за съкращения. В Главна инспекция по труда дори имало потребност от повече инспектори.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Два дни в клас, три на работа", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Учениците да търкат два дни чиновете, а три да учат занаят във фирмите. Тази промяна ще засегне професионалните гимназии след въвеждането на модел, прилаган в Швейцария и Германия. Той ще бъде включен в новия закон за професионалното образование. Очаква се проектът да бъде внесен в парламента до Коледа, съобщи министър проф. Анелия Клисарова. Така в училище ще се преподават само общообразователните предмети и теорията по специалността. Във фирмите, където ще учат занаята, стажантите ще получават заплати. В Германия младежите получават 80 на сто от възнаграждението на квалифициран работник, но у нас това едва ли ще бъде възможно. За да стартира проектът, трябва да бъдат направени промени и в Кодекса на труда.
Прочети още от в. "Стандарт"
„Пакет от "Агро финанс" - от Вирджинските острови към Дубай", пише в. "Капитал Daily"
Новоучредената компания "Табако инвестмънт" е купувачът на 20% от акциите на четвъртия по големина фонд за земеделска земя в страната "Агро финанс". Сделката бе сключена на Българската фондова борса на 3 октомври на цена 15.1 млн. лв. за целия пакет. Сега обаче от справка на Централния депозитар се вижда, че продавач е регистрираната на Британските Вирджински острови компания Radiant Technology, която е влязла като акционер в "Агро финанс" през миналата година. Според Търговския регистър купувачът е регистриран три седмици преди сделката. Любопитен детайл e , че и продавачът, и купувачът се представляват от Петър Манджуков. Той не даде подробности по сделката.
"Агро финанс" е един от най-големите фондове, инвестиращи в земя, стартирал дейността си през 2006 г. Към края на август портфейлът му включва 140 871 дка обработваеми площи, разположени в различни региони на страната. За полугодието на тази година дружеството отчете 18% ръст на приходите до 2.3 млн. лв. и нетна печалба в размер на 1.26 млн. лв., която е с 30% по-висока спрямо същия период на миналата година. Компанията има широка акционерна структура, в която влизат договорни фондове, пенсионни дружества, банки, както и множество физически лица. Сред големите собственици на акции в компанията са "КООП Инвестмънт" със 7.8 млн. акции, "Никкомерс 01" с 5.7 млн. акции, Корпоративна търговска банка с 2.3 млн. акции, по данни от акционерната книга към месец май.
Прочети още от в " Капитал Daily"
„ЕК може да финансира над 10 български проекта в енергетиката до 2020 г. ", пише в. "Сега"
Над 10 български енергийни проекта могат да получат финансиране от ЕС в периода 2014-2020 г. Парите идват по линия на Фонда за свързване на Европа, чийто общ бюджет е 5.85 млрд. евро. Те са предназначени за инфраструктурни проекти от общоевропейски интерес. Вчера еврокомисията обяви списък с 250 енергийни проекта, които попадат в тази категория. Предвижда се и ускоряване на административните процедури.
В списъка са включени 140 електроенергийни проекта, 100 газови и още няколко, свързани с петрол и т.нар. умни мрежи. От България в списъка влизат изграждането на газовата връзка със Сърбия и увеличаването на капацитета на газопровода към Гърция. Страната ни ще може да кандидатства и за пари за газовата връзка с Турция, както и за разширяването на газохранилището в Чирен и за строителство на ново газохранилище. Включени са и няколко ключови далекопровода.
Прочети още от в. "Сега"
"60% таван за лихвата по бързите заеми" пише в. „Труд"
Лихвите за малките по размер бързи кредити да бъдат заковани на 50-60% годишно, обмислят управляващите. Регулацията ще обхване само заемите до 400 лв., уточниха депутати от левицата пред "Труд".
Те подготвят законодателни промени, с които ще бъде определен таван от 40-50 процентни пункта върху законната лихва, която в момента е равна на 10% плюс основния лихвен процент (ОЛП) на БНБ - 0,03%. Това означава, че най-вероятно максимумът на лихвата по заем до 400 лв. ще е 50-60% за година. Така за кредит от 400 лв. максималното оскъпяване ще бъде 240 лв. годишно.
Прочети още от в. „Труд"
"България 19-а в ЕС по цени на тока", четем във в. "Монитор"
България е 19-а в Европейския съюз по цени на тока за домакинствата. Това е показало изчисление на експертите в Института за енергиен мениджмънт, при което е отчетена разликата между доходите у нас и средноевропейските чрез паритета на покупателната способност. Пресметната по този начин цената за бита у нас излиза 18,08 евроцента (35,3 стотинки) за киловатчас при 19,7 евроцента (38,5 стотинки) средно за Европейския съюз. Така еленергията у нас се оказва с 8,2% по-евтина от средната в общността, или с малко над 3 стотинки за киловатчас.
Иначе, ако тарифите се сравняват номинално, без да се отчита колко еленергия може да си позволи средният българин с доходите си, то токът у нас излиза 2 пъти по-евтин от европейския.
Това изследване тотално се различава от друго подобно, оповестено преди седмица от Асоциацията на българските енергийни агенции. Според него българинът плаща 2,4 пъти по-скъпо от американеца, а в сравнение със средното ниво за ЕС - с 59% повече. Макроексперти обясниха, че всичко зависи спрямо каква кошница от стоки и услуги се прави изчислението и вероятно оттам идва голямата разлика.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
„Какво ни пречи да се възстановим от кризата", пише в. „24 часа"
През 2009 г. икономиката на България не бе подмината от световната финансова и икономическа криза и БВП се сви с 5,5%. През следващите три години икономиката започна плахо възстановяване.
Какво спира възстановяването от кризата? Причините за това слабо представяне на българската икономика са и външни, и вътрешни. Външните фактори са свързани с бавното възстановяване на икономиката на ЕС, с която България е силно обвързана. Това, което наблюдаваме в ЕС от началото на кризата до момента, де факто сбъдна най-песимистичните очаквания за т.нар. възстановяване.
Невъзможността на европейската икономика да загърби решително икономическата криза се дължи най-вече на лошата комбинация от неустойчиво дългово бреме и загуба на конкурентоспособност в страните от периферията, които пък "заразяват" със слабия си растеж и останалите страни.
Прочети още от статията на в. „24 часа"
"Дизел и бензин с еднакви цени", пише в. "Стандарт"
Цената на дизлеовото гориво у нас се изравни с тази на бензина. В момента по бензиностанциите литър А 95 се продава за 2,57 лв., колкото струва и дизеловото гориво. Това е много добра новина за собствениците на дизелови автомобили, тъй като от доста време насам традиционно в България нафтата за коли струва малко по-скъпо от бензина. Освен това дизелът е поевтинял значително повече от най-масовия бензин А 95, ако се сравнят настоящите цени с тези от преди месец. Тогава литър бензин за кратко беше достигнал цената от 2,63 лв. В същото време нафтата на някои бензиностанции вървеше по 2,66-2,67 лв. за литър. Така докато цената на А 95 падна с 6 ст., тази на дизела беше свалена с 9-10 ст. От това печелят както любителите шофьори с коли на дизел, които вече пълнят един среден резервоар от 50 литра за 5 лв. по-малко, така и собствениците на автобуси и камиони. Резервоарите на ТИР-овете обикновено събират между 800 и 1200 литра дизел, което означава, че при новата цена те се пълнят за 80 лв. до 120 лв. по-евтино.
Прочети още от в. "Стандарт"