„Прокопиев отговори на Мавродиев: Как одобрена от КФН сделка ощетява държавата?", пише в. „24 часа"
Съветът на Директорите на „Алфа финанс холдинг" АД излезе със своята позиция относно обвиненията от страна на председателя на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев.
Бившите министри на финансите и на енергетиката Симеон Дянков и Трайчо Трайков от правителството на ГЕРБ и свързваната с Иво Прокопиев финансова компания инвестиционен посредник „Булброкъркс" отиват на прокурор по обвинение, че са ощетили държавния интерес с 87 милиона лева, е обяви шефът на КФН в интервю пред авторитетния австрийски вестник „Дер Щандарт".
Публикуваме позицията, подписана от Иво Прокопиев, без редакторска намеса:
Относно абсолютно безпочвените обвинения, които председателя на Комисията за финансов надзор г-н Стоян Мавродиев оправя към инвестиционния посредник "Булброкърс" и към издателската група "Икономедиа" е важно да отбележа няколко безспорни факта.
Прочети още от статията на в. „24 часа"

"Петък, 13-и, стресна властта", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Фаталната дата петък 13-ти отложи отчета на премиера Пламен Орешарски за 100 дни управление. Първоначално управляващите твърдяха, че това ще стане днес в парламента. Суеверното тълкуване се коментираше на шега в кулоарите от депутатите след новината, че докладът за свършеното от правителството ще бъде прочетен в пленарна зала на 18 септември. Днес парламентарният ден ще бъде изцяло посветен на контрола на министрите. Премиерът се очаква в залата, но за дебатите по еврофондовете.
Следващата сряда Орешарски ще обобщи управлението си пред депутатите, съобщиха високопоставени източници от Министерски съвет. На 20 септември пък ще е традиционната среща на премиера с представители на протестиращите. А преди това всички министри ще представят какво са свършили в ресорите си.
В червената парламентарна група все пак вече са направили кратко обобщение за свършеното за 100-те дни от правителството в социалната сфера. Соцдепутатите отбелязват, че "бързият старт с пакета мерки в социалната сфера стана възможен благодарение на заявените позиции и подготвени законопроекти от БСП". Намаляването на цената на тока с 5% и премахването на данък "колиба", както и обвързването на семейните помощи за деца с редовното посещение на училище и предучилищна подготовка, са част от успехите на кабинета, отчитат в БСП.
Прочети още от в. "Стандарт"

"И БСП склони частните училища да получават пари от държаватa" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Частните училища ще получават субсидия от държавата, но неясно откога и каква. При тях няма да важи принципът "парите следват ученика", а сумата със сигурност ще е по-малка, отколкото е за общинските и държавните училища. Това се разбра от пресконференция на просветния министър Анелия Клисарова за началото на учебната година. Позицията е еволюция за БСП, която беше против залегналото в проекта на ГЕРБ за училищен закон намерение частните училища да получават държавна субсидия наравно с другите от 2016 г. Сега в готвения от БСП нов законопроект за училищното образование, финансирането на частните училища ще бъде регламентирано в специална глава, съобщи Клисарова.

Какво да е финансирането ще се изясни при дебата в парламента. "Със сигурност няма да има единен разходен стандарт с този на държавните училища. Но държавата не може да абдикира от задълженията си към частните училища. Вероятно те ще получават част от стандарта, който трябва да бъде променен и за държавните училища, трябва да се обвърже с някакви резултати", коментира пред "Сега" депутатът от "Коалиция за България" Валентина Богданова.
Прочети още от статията на в. "Сега"

"Износът ни вади от кризата" четем на първа страница във в. "Монитор"
Рецептата за излизане на България от кризата е икономика, ориентирана към по-висока производителност и по-голям износ. Това обяви премиерът Пламен Орешарски по време на Световния икономическия форум в китайския град Далиен, в който предвожданата от него делегация взе участие вчера.
Ден по-рано министър-председателят заяви, че стабилната фискална среда е необходимо, но не и достатъчно условие за устойчивост на икономическото развитие. На излизане от дискусията вчера Орешарски, който се беше зарекъл да не дава съвети за бъдещето на Европа, а по-скоро да сподели опита на страната ни от последните години в условията на финансова и икономическа криза, разясни позицията си във вътрешнополитически план. „Монетарната и фискалната политика беше важна и продължава да бъде важна, защото тя пази доходите на гражданите от обезценка", коментира премиерът, но отново подчерта, че това не е достатъчно, защото пета година страната е в рецесия. „Очевидно е, че трябва да търсим стимулаторите на растежа
И към това са насочени нашите усилия - да ориентираме повече икономиката към експорт, защото това е най-верният път", обясни Орешарски.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Шест месеца дефлация", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Цените на административно регулираните стоки като тока и природния газ докараха за пръв път дефлация на годишна база в България от ноември 2009 г. Данните по националната методология на НСИ за месец август показват намаление на общото ценово равнище с 0.7% при отчетено покачване от 0.5% през предходния месец юли. Рязката промяна се дължи на отчетената през август дефлация от цели 0.6% спрямо предходния месец, която идва основно от понижение на цените при битовите разходи - 2.1%. При хармонизирания индекс на потребителските цени (който е еднакъв за всички европейски страни и съответно в него тежестта на храните и стоките от първа необходимост е по-ниска) годишната дефлация е 0.6%, а месечната - 0.2%.

На пръв поглед това може да е добра новина за потребителите и спестителите, които в такава ситуация могат да купят повече неща с парите си. Дефлацията обаче е лош индикатор за бизнеса и ако тенденцията се запази продължително, отправя сигнал "тревога" към правителството. Икономическата теория показва, че дефлацията е не по-малко опасна от инфлацията и при липса на адекватни мерки за противодействие води до фалити и безработица.
Прочети още от в " Капитал Daily"

"Стойнев: За туризъм трябват лифтове" пише в. „Труд"
Четири са нещата, които пречат на туризма у нас - липсата на пречиствателни станции по Черноморието, високите летищни такси, недостатъчното лифтове и слабоподготвеният персонал.
Това стана ясно от думите на министъра на икономиката Драгомир Стойнев, който в сряда беше изслушан в ресорната комисия към парламента.
Стойнев заяви, че основната причина да не идват по-платежоспособни туристи в България е липсата на инфраструктура.
"Възбуди се общественото мнение за строеж на втори лифт на Банско. Във Франция има над 4300 лифта, в Италия са около 2700. Ако искаме да изграждаме туризъм, който да привлича платежоспособни туристи, трябва да изградим съответната инфраструктура", каза Стойнев.
Прочети още от в. „Труд"

„Кой и как танцува на ДАНСинга за 85 млн. лв. годишно?", пише в. "Сега"
Държавната агенция "Национална сигурност" е сред отличниците, които отчитат редовно програмните си бюджети, откакто бившият финансов министър Симеон Дянков въведе тази практика. С документа всяко подобно ведомство на практика защитава отпусканите му от държавата милиони. Парите за ДАНС за тази година са 85 млн. лв., като 80 млн. лв. от тях са предвидени за заплати, а останалите 5 млн. са текуща издръжка. За първата половин година агенцията е изхарчила 45% (близо 39 млн. лв.).

Но макар че спецслужбата е изрядна в отчетите, само агентите знаят какво се крие зад числата. Което оставя неприятния привкус, че всичко е едно чисто отбиване на номера. Според сегашния отчет ДАНС е обработила 1071 уведомления за съмнителни операции
по Закона за мерките срещу изпирането на пари (ЗМИП) на обща стойност 270.2 млн. евро. В документа се твърди, че образуваните оперативни преписки за съмнителните операции са 462. Самата ДАНС пък изпратила 309 сигнала до МВР и прокуратурата на обща стойност 339 549 311 евро. Агенцията е открила съмнителни операции за още близо 70 млн. лв. Това станало, след като са разровени подадени в ДАНС уведомления от търговските банки за 104 893 операции за над 30 000 лв. Отделно от това службата е получила 2759 уведомления от други задължени по закон лица - като хазартни оператори, адвокати, нотариуси, фондации и пр. Всички те били въведени също в електронен регистър. Там отишли и банковите съобщения. Отделно от това в ДАНС са получени 689 уведомления за пренос на парични средства през граница - 531 за внос и 158 за износ. Направо да те заболи главата от толкова нищонезначещи цифри.
Прочети още от в. "Сега"

„Държавата планира нови критерии за звездите на хотелите", пише в. "Капитал Daily"
Министерството на икономиката планира да въведе изцяло нова система за категоризация на туристически обекти, съобразена с европейските критерии. Това съобщи зам.-министърът на икономиката с ресор туризъм Бранимир Ботев на среща с представители на бранша. Той посочи, че иницативата е на председателя на подновилото дейността си Българско бюро за конгресен туризъм (Bulgarian Convention and Visitors Bureau - BCBV) Хенинг Крипендорф.

По новата система вече се работи с помощта на международната организация за пътувания и туризъм Skal International. Идеята е да бъдат въведени правила за категоризация на местата за нощувка и хранене, съобразени с тези на Hotelstars Union - единната европейска система за туристическа категоризация, създадена под патронажа на европейската асоциация HOTREC.

Смяна на модела

Категоризацията на хотелите и заведенията за хранене е сред горещите теми в туризма от години, а промени в правилата oбещава да прави всяко ново правителство.
Прочети още от в " Капитал Daily"

"Купуваме билети за влака в пощата ", четем във в. "Монитор"
„Български пощи" започват продажба на билети за влаковете в клоновете в малките населени места и отдалечените райони. Това ще облекчи както клиентите на железницата, така и ще доведе до повишаване на приходите в двете дружества и ще ограничи пътуванията без билет. Това съобщи за „Монитор" транспортният министър Данаил Папазов. Той бе категоричен, че не предстои приватизация на дружеството, а поетапна модернизация в неговата работа, както и гарантиране на нужните суми държавна помощ по одобрена методика, разрешена от ЕК. На този етап от вътрешни резерви транспортното министерство е осигурило 2 млн. лв. Водят се преговори с финансовото министерство до края на годината да бъдат добавени още 5 млн. лв. Спешното търсене на средствата за „Български пощи" се наложи, защото при разрешена помощ от ЕК в размер на 22 млн. лв. за 2013 г. Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) е одобрила 12 млн. лв., а в бюджета новият кабинет намира заложени едва 2 млн. лв. Тази сума вече е дадена на пощите.
Засега няма никакъв интерес от страна на евентуален стратегически партньор на пощите, каза още министърът. Според него би било удачно самото управление на дружеството да се изпълнява от мениджърска компания, но засега това са само предварителни разговори.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Дянков и Трайков на прокурор за сделка с EVN ", пише в. "Стандарт"
Сигнал срещу бившите министри на финансите и на енергетиката Симеон Дянков и Трайчо Трайков е изпратен от Комисията за финансов надзор до прокуратурата. Това съобщава в интервю за австрийския в. "Дер Щандарт" председателят на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев, който лично е подал сигнала. Причина за това са резултатите от едногодишно разследване, което според КФН доказва пазарна злоупотреба. Според Мавродиев интересите на България са били накърнени при приватизацията на остатъчния дял от EVN. "Нашите експерти изчисляват загубите за държавата на 87 млн. лв. (44,41 млн. евро). През 2011 г., правителството реши да продаде оставащия държавен дял от 33% от енергоразпределителното дружество EVN. В резултат на манипулации на борсата българското правителство не успя да постигне реалната пазарна цена, а по-ниска. Бюджетът очевидно беше ощетен. Сега Главна прокуратура следва да реши дали да проведе досъдебно производство", каза Мавродиев. Той уточнява, че действията на КФН не са насочени срещу EVN като купувач.
Прочети още от в. "Стандарт"