Страните от Тихоокеанския регион по време на срещата си следващата седмица ще акцентират върху промените в климата, информира AP. Причината: проблемът може да засегне икономическия ръст и развитие.

Загрижеността за световния екологичен проблем е изразена от говорител на организацията за Азиатско - тихоокеанско икономическо сътрудничество.

Но на годишния форум на АТИС няма да се предлага сключването на задължаващи споразумения за 21 члена на блока, сред които са едни от най-големите емитенти на парникови газове в Света като САЩ и Китай.

„Учените могат да дискутират и ние можем да имаме различия по отношение обхвата на промяната в климата, но факт е, че има проблем, който трябва да бъде разрешен", казал е секретар в АТИС, американец.

„Потенциалът е, че това, което правим за промяната в климата има въздействие върху икономическия ръст и развитие".

Домакин на срещата, която ще се проведе на 8ми и 9ти септември в Сидни, е австралийският премиер Джон Хауърд.

Знайно е, че Хауърд бе еко-скептик, отказващ години наред да подпише протокола от Киото. Сега първият министър на Австралия е казал, че се надява да се създаде стратегия за борба с глобалното затопляне.

Но - стратегия, която не възлага задължителни норми за намаляване на емисиите, тъй като според Хауърд страни като Индия и Китай ще провалят всички мерки, които биха пречили на техния икономически бум.

Активистите от Greenpeace са нарекли „гъвкавата" стратегия на АТИС „празна". Липсват възможности за измерване и проверка какво е сторила всяка държава в борбата с измененията на климата.

От АТИС отказват коментар относно становището на еколозите.

Но цитираният секретар е посочил, че за гигантски нововъзникващи икономики като Китай и малки страни подходът трябва да е напълно различен.

След 1989 АТИС се е занимавала отчасти с проблеми като птичи грип и тероризма, но досега основната й цел е била насърчаването на търговията и инвестициите.

И сега организацията на Тихоокеанския регион разглежда промяната в климата най-вече от перспективата на въздействието й върху търговията и инвестициите и икономическия ръст.

„С промяната на климата е много ясно, че трябва да се направи нещо, което смекчава ефектите от промяната в климата", гласи прозрението на служителя в АТИС.

По отношение на международната търговия, АТИС ще се опита да възобнови преговорите започнали в Доха. Световната Търговска Организация не може да напредне с тях, тъй като разногласията между САЩ, ЕС, Бразилия и Индия за елиминиране на търговските бариери за селскостопанска продукция са прекалено сериозни.

Дългосрочните перспективи на АТИС са създаване на голяма зона за свободна търговия в региона. Това е дългосрочен проект, който няма да се осъществи в близките години.

Тихоокеанска зона за свободна търговия, простряла се от Русия до САЩ и от Китай до Австралия, може да покрива 40% от световното население и 56% от БВП на глобуса.