ДКЕВР не е причината Европейската комисия да заведе дело срещу България в Европейския съд заради забавената либерализация на България. Така председателят на енергийния регулатор отговори на критиките на министъра на икономиката енергетиката и туризма Делян Добрев.

Припомняме, че вчера след като стана ясно, че е задействана такава процедура, Добрев на извънреден брифинг посочи, че действията на ЕК са следствие от бавното приемане на няколко наредби от ДКЕВР.

Днес Семерджиев поясни, че срокът, в който те трябва да приемат съответните наредби е 17 юли 2013, което е година след приемането на последните промени в Закона за енергетика, както предвиждат преходните и заключителни разпоредби на ЗЕ.

Председателят на ДКЕВР поясни, че тъкмо вчера по време на прескоференцията на министър Добрев комисията е заседавала по отношение на една от наредбите - тази за лицензиране на дейностите в енергетиката. Тя е най-тежката от общо 4 наредби, които ние трябва да приемем, защото с нея се регламентира процеса за сертифициране на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) и Булгартрансгаз. Тя регламентира получаването на сертикфикати от двете компании, които да им осигурят пълната им независимост, което е едно от условията на Третия енергиен пакет, одобрен от ЕС.

Другите наредби касаят процеса по ценообразуване в енергетиката и дейностите по доставка на природния газ.

По думите на Смержиев ДКЕВР ще е готова с приемането на наредбите до месец или близо половин година преди крайния срок постановен в Закона за енергетиката, който беше поддържан от МИЕТ при приемането му в Народното събрание.

Самото сертифициране на ЕСО и Булгартрансгаз ще приключи до края на годината, но като при Булгартрансгаз, това може да се случи по-рано, а при ЕСО трябва да се изчака ефективното му отделяне от НЕК.

Семерджиев коментира и предстоящия процес по либерализация на енергийните доставки, който ще позволи малките предприятия и дори потребителите да могат да си избират доставчик на електроенергия. Така потребителите ще могат да избират производителят на електроенергията, която консумират и по този начин да не плащат осреднената цена на енергийния микс.

На днешното си заседание ДКЕВР разгледа и общите условия на въведената такса достъп за ВЕИ производителите, която беше приета преди повече от четири месеца и изкара зелените компании на протести. На заседанието присъстваха представители на елекроразпределителните дружества ЧЕЗ, Енерго про и ЕВН, както и на ВЕИ производителите.

Председателят на Българската фотоволтаична асоциация Никола Газдов заяви, че ВЕИ производителите продължават да не подкрепят въведената такса достъп и припомни, че зелените електроцентрали са завели дела срещу налога в съда и очакват неговото решение.

От ЧЕЗ заявиха, че общите условия не трябва да имат превес пред индивидуалнитедоговорки, както предвиждат текстовете разработени от ДКЕВР, защото това е в противовес на търговския закон и закон за за задълженията и договорите.

Очаква се енергийният регулатор да излезе с окончателно решение на 11 февруари, докогато се очакват и писмени възражения относно разглежданите общи условия.