Неселскостопанската работна заетост в САЩ през октомври покачи с цели 171 хил. броя (доста над средните прогнози на пазара за 125 хил.броя) след добрата възходяща ревизия на данните за септември до нови 148 хил.раб.места (спрямо 114 хил.броя предишна оценка) и на данните за август до +192 хил. нови работни места (от +142 хил.).

Нивото на безработица в САЩ за октомври покачи очаквано до 7.9% (при прогнози за повишение до 7.9%) след изненадващия спад до 7.8% нивото през септември, което беше най-ниското ниво на безработицата в САЩ от януари 2009г. насам!

Новите работни места в частния сектор на САЩ през октомври покачват с цели 184 хил.броя (над средните прогнози за повишение с 125 хил.),  работните места в промишления сектор покачват с 13 хил. броя (при прогнози за спад с 5 хил.), а тези в сектора на услугите покачват с цели 150 хил.броя. Има съкратени 13 хил. работни места в държавния сектор през октомври месец. В строителният сектор през последния месец има разкрити нови 17 хил.раб.места, в търговията на дребно нови 36.4 хил.,в здравеопазването нови 30.5 хил. и нови 22.9 хил.раб.места в ресторантьорската дейност.

Работната сила през октомври покачва с нови 410 хил. след рекордният ръст с цели 873 хил. през септември (който беше най-голям ръст от юни 1983г. насам!), а броят на безработните пада с 170 хил.броя, след спад с 456 хил.броя предходния месец. Броят на американците, които не се считат за работна сила също спада през октомври с 369 хил. след добър спад и през септември месец. Тези "детайли" от данните за пазара на труда също са доста добри, особено ако причина за покачването на нивото на безработицата (до 7.9% от 7.8% за септември) е факта, че вече някои от американците които се бяха "отписали" като реална работната сила, изглежда отново започват да търсят работа (т.е. влизат в работната сила на страната).

Средното часово заплащане на труда в САЩ за октомври спад с 0.01$ до 23.58$ на час след 23.59$ на час за септември (лека възходяща ревизия от 23.58$ на час), а средната работна седмица остава без промяна за четвърти пореден месец в размер на 34.4 часа.

От Департамента по труда посочиха, че данните "не са били повлияни" от урагана Санди, тъй като проучването беше приключено преди бурята да връхлети североизточните щати.

Като цяло днешните добри данни са нов сигнал за стабилното, макар и все още с относително по-бавно темпо възстановяване на пазара на труда в САЩ и изглеждат отново в плюс (както и септемврийските данни) за настоящия американски президент Обама като претендент за втори мандат на изборите във вторник (на 6-ти ноември).

Днешните данни показват, че през октомври броят на работещите в САЩ е достигнал цели 143.38 млн. американци, което е най-високото ниво от ноември 2008г. насам - точно когато бяха предишните президентски избори спечелени тогава от Обама. За разлика от тогава обаче, сега нивото на безработицата в САЩ е 7.9% спрямо едва 6.8% през ноември 2008г. Не е изключено днес републиканският кандидат за президент - Ромни пък да цитира именно новото (макар и леко) повишение на нивото на безработицата през октовмри до 7.9% спрямо изненадващото дъно в 7.8% от септември, като "лоши данни" под управлението на Обама.