Синдикалните лидери са притеснени от начина по който в събота бяха продадени енергийните дружества на Е.ОН в Североизточна България. Те заявиха, че са научили от медиите за решението на Е.ОН да продаде енергийните дружества на чешката компания "Енерго про".

Пред БНР президентът на КНСБ Пламен Димитров заяви, че подобно действие на тъмно не е добър знак за развитието в енергетиката. Енергоразпределителните дружества са нещо много важно и ако се върнем във времето назад също никой не потърси отговорност как и по какъв начин бяха продадени набързо от правителството на НДСВ, коментира Димитров.

Според лидера на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев, въпросът защо инвеститори се оттеглят от България също е важен: Нещо ги е принудило да продадат. Това е част от големия отговор: "Защо в България няма наплив на чужди инвестиции, ами и тези, които са тук си тръгват".

Енергийните дружества на Е.ОН в Североизточна България бяха продадени в събота на частната чешка компания „Енерго-Про", като сделката е на стойност от 133 млн. евро.

Компанията, чието седалище в България е базирано в морската ни столица Варна, използва около 42 хил. километра електропреносна мрежа. По нея са били доставени около 5.3 кВч ток през миналата година.

Е.ОН приватизира дружествата преди седем години. Липсата на реална конкуренция е основна причина Е.ОН да се лиши от представителство в България, както прави и с други подобни на нашия пазари. Германците се фокусират в бързо растящи пазари като Русия и Южна Америка. Продажбата на българското дружество "Е.ОН България" е и част от плана на компанията майка да събере до края на 2013 година 15 млрд. евро от разпродажба на активи.