Най-големият ни национален парк е под постоянен натиск от страна на строителни компании, които нямат търпение да напълнят една от най-дивните зони у нас с модерни ски курорти.

Недалече от района на 7-те рилски езера, в югозападната част на Рила,продължават строителните работи по изграждането на ски лифт и шосе.

Независимо, че териториите в района са под закрилата на закона, проектът Супер Паничище предвижда около 2/3 от тях да бъдат превърнати в ски склонове.

„Изграждането на лифта се осъществява без нужното разрешение за строеж в национален парк. Отгоре на всичкото автомобилният път, който води към лифта се реконструира без предварително да е направена екологична оценка", коментира Катерина Раковска, прнедставител на „Световния фонд за дива природа"  у нас.

А строителните работи продължават.

След посещението на представители на МОСВ в района това лято, община Сепарева Баня получи санкция от 10 000 лв. заради това, че е дала зелена светлина за строителна дейност без нужните разрешителни. Независимо от това, глоби като тази явно оказват много слабо влияние.

„Министърът на околнота среда и водите трябваше да издаде забрана за строителство в района докато разследването приключи, но все още такива действия не са предприети и строителните работи продължават", алармира г-жа Раковска.

Същото е положението и в района на Бодрост-Картала, където се работи над разширението на съществуващия лифт и ски склон.

Подобна съдба очаква и най-стария ни курорт Боровец, където ще бъдат изградени нови ски лифтове.

Абсолютно всички проекти се реализират без нужните позволения от страна на властите.

Припомняме, че Рила е един от трите национални парка включени в кампанията на Световния фонд за дива природа „For sale" (бел.ред. „Продава се"), която имаше за цел да спре нелегалното строителство в района.

Наскоро Национален парк Рила беше сертифициран от фонда за позицията си относно проблемите по устойчивото развитие на околната среда.