Цената на петрола Brent падна до седмичен минимум под 113 д. за барел, след като Русия предложи на Сирия да предаде химическите си оръжия под международен контрол.
По обед фючърсните контракти за Brent се сключваха по113,46 долара за барел, по-рано падайки до 112,61 д. за барел. Цената на американския индикативен сорт се намали с 83 цента - до 108,69 д. за барел, съобщава Reuters.
В края на август Brent поскъпна до 6 месечен максимум - над 117 д. за барел, поради опасността от военен удар на САЩ срещу Сирия.
"Възможностите за военни действия срещу Сирия се запазват, но шансовете за тях сега не са толкова големи", отбеляза анализаторът на OptionsXpress Бен Ле Брюн. Според експерта, ако слезе от дневния ред опасността от конфликт в Сирия петролът марка Brent може да поевтинее до 110 и по-малко долара за барел.
Президентът на САЩ Барак Обама каза, че вижда възможност за политическо решение на сирийската криза след руското предложение.
Добивът в Либия през миналата седмица спадна до равнището от края на гражданската война - 150 хил. барела дневно, при потенциал за производство 1,6 млн. барела.
Експортът се съкрати до 80 000 барела на денонощие.
Наблюдатели смятат, че добивът в Либия ще се възстанови до 500 хил. барела в денонощие до края на годината, което означава до около 30 на сто от потенциал на страната. Тази оценка, както и произвежданите от Саудитска Арабия 10 млн. барела на ден, не позволяват рязък спад в цената на суровината, даже ако конфликта в Сирия се разреши по мирен път.
Цените на петрола се намалиха въпреки излезлите вчера силни макроикономически данни от Китай, който е вторият по големина потребител на суровината в света. Данните за външната търговия и потребителските цени показаха, че азиатският гигант е успал да избегне по-съществен икономически спад. Промишленото производство през август нараства с 10,4 % на годишна база, а продажбите на дребно - с 13,4 процента, отчита националната статистика.