Суровият петрол леко поевтиня в неделя, след като търговците натрупаха печалби от най-високия скок в цената за всички времена, но нежеланието на ОПЕК да повиши добива остави цените близо до рекордните нива от миналата седмица.

Лекият, американски суров петрол с доставка през юли свали 93 цента до $137.61, след като доларът възстанови част от позициите си спрямо пада в петък.

Тогава суровият петрол качи безпрецедентно $10.75, като удари нов рекорд от $139.12 за барел, заради паническите поръчки, предизвикани от срива на долара и изявленията на израелския министър на транспорта за възможна атака срещу четвъртия по големина производител в света Иран.

Прогнозата на инвестиционната банка Морган Стенли, че цената на суровия петрол може да достигне $150 за барел до 4 юли доведе до допълнително нагнетяване на спекулативно напрежение на пазара.

Продължаващото вече 6 години покачване на цените на петрола удари рекордни нива тази година. От януари насам стойността на черното злато се е покачила с 40%, като доведе до силно обезценяване на долара, а дългосрочните прогнози са, че поскъпването ще продължи и следващите десетилетия.

Основна причина за покачването от петък обаче бяха негативните данни за безработицата в САЩ за месец май, която се покачи с 5.5%, като броят на незаетите достигна рекордни нива за последните три години.

В същото време длъжностни лица в ОПЕК обявиха, че не виждат нужда от увеличаване на добива на петрол, независимо от призива на австралийския министър председател Кевин Ръд към страните от Г8 да се предприемат мерки, за да се принудят производителите да увеличат добива.

ОПЕК, която добива повече от една трета от суровия петрол в света, има планирана среща на 9-ти септември, на която се очаква да се обсъди пъдещата политика на картела.

Докато страните потребителки на петрол често искат увеличаване на добива, за да се свалят цените, срещата на енергийните министри от Г8, която се проведе през уикенда в Осака, Япония, се фокусира върху увеличаване на ефективността на потреблението и новите технологии, като дългосрочни решения на проблема с високите цени на петрола.

А министрите от ОПЕК постоянно обвиняват спекулантите и други фактори за скока на цените на петрола.

Скокът на цените на петрола е заплаха за големите потребители, като САЩ, които вече си имат достатъчно проблеми с кризата във финансовия сектор.

Азиатският икономически ръст може да принуди страните производителки в региона да спрат субсидирането на вътрешните пазари, докато потреблението в САЩ ще спада заради високите цени на горивата, което ще доведе до спад на цените петрола, но това едва ли ще стане преди края на тази година.