Заради гаф в закона кражбите от банкомат не се наказват", предупреждава „Сега"

Заради промяна в Наказателния кодекс източването на суми до 2520 лв. от банкови карти изобщо не се наказва. За поредния гаф на депутатите сигнализира прокуратурата, която поиска правосъдното министерство спешно да внесе поправка в НС.

Недоразумението е сътворено миналата година с пакета от промени, който роди гафа "Ванко 1" и доведе до драстично намаляване на присъдите за сводничество. Тогава е променен и текстът за нерегламентирано използване на платежни инструменти. В него депутатите са завишили наказанието за това престъпление - то става от 2 до 8 години лишаване от свобода и глоба в двоен размер на придобитата сума, но са поставили допълнително условие за налагане на санкциите - да са нанесени "значителни имуществени вреди".

Магистрати разясниха пред "Сега", че според тълкувателно решение на Върховния съд, което се прилага в практиката, значителни имуществени вреди има, когато открадната сума надвишава 14 пъти минималната работна заплата. Към този момент това прави 2520 лв. Най-често обаче притежателите на банкови карти са ужилени с по 400 до 800 лв. в зависимост от дневния им лимит за теглене. Така прокуратурата не може да образува дело по текста за използване на платежен инструмент и извън обхвата на закона остават най-масовите кражби от банкови карти. Затова обвинението настоява условието да са причинени "значителни имуществени вреди" да отпадне. Освен това да се предвиди и затвор от 1 до 10 години за "кражба, извършена с платежен инструмент или данни от такъв без съгласието на оправомощения държател."

Проверка на "Сега" установи, че вносители на изменения текст в НК са депутатите Мая Манолова (БСП) , Надка Балева /БСП/, Яни Янев (НДСВ) и Христо Бисеров (ДПС). Стенограмата от заседанието на правната комисия в парламента показва, че както много често се случва, и тази поправка е одобрена без никакъв дебат.

Надка Балева и Яни Янев вчера не можаха да си спомнят мотивите за предложението си. Балева се сети само, че се е застъпила за завишаване на санкциите. Тя напомни, че кражбата на банкова карта също е незаконна. Янев предположи, че депутатите са били сигнализирани за по-тежките престъпления - незаконно теглене на големи суми от банкови сметки.

Той допусна, че парламентът не е съобразил закона със случаите на теглене на малки суми от банкова карта. Янев смята, че ако случаят е такъв, НК трябва да се ремонтира, като се направи диференциация между големите и малките суми. Другите двама вносители Мая Манолова от БСП и Христо Бисеров от ДПС не бяха открити за коментар.

Около 80-90 жалби по Закона за паричните преводи са подали гражданите до отговорните институции от началото на годината за неправомерно изтеглени пари от картите им, казаха източници на "Сега". Няма обаче обобщена статистика колко души са се оплакали от подобна измама пред самите банки. По закон, когато нито гражданинът, нито банката са виновни за измамата, вредите над 300 лева се поемат от финансовата институция. Това означава, че ако са откраднати 800 лева например, банката задължително трябва да възстанови на клиента си 500 лева. Банката е длъжна да възстанови на гражданина цялата открадната сума, ако това е станало чрез покупка с картата в магазин, при което не е необходимо да се въвежда ПИН.

Москва поставя нови условия за "Бургас-Александруполис", информира Новинар"

 

Нови условия за петролопровода "Бургас-Александруполис" предложи Русия на другите две страни, участващи в проекта - България и Гърция. Това стана ясно вчера по време на консултациите по учредителните документи на Международна проектна компания (МПК) "Бургас-Александруполис" в гръцката столица Атина.
По време на преговорите руската страна е поискала "запълняемост срещу право на глас" - т.е. осигуряването на количествата петрол за тръбата да бъдат обвързани с правото на глас на акционерите според дяловото им участие. Ако страните нямат възможност да набавят нужните обеми, те щели да носят финансова отговорност. Според тристранното споразумение за петролопровода 51% от акциите в МПК са на руската страна и съответно по 24,5% за Гърция и България.


Руските компании са предложили и вариант, при който те да осигурят своите 51% от необходимото количество нефт, българските и гръцките фирми да продадат на други петролни фирми своите квоти. Това е поредният опит на Кремъл да постигне пълен контрол над тръбата и да накара малките акционери в проекта да продадат своите дялове, смятат експерти. Планираният капацитет на тръбата е 35 млн. тона годишно, като има възможност да достигне до 50 млн. тона.


Според специалистите за момента не е ясно дали страната ни би могла да осигури около 8,5 млн. тона нефт, ако клаузата "запълняемост срещу право на глас" бъде заложена в договора. По думите им, преди петролопроводът да бъде готов, страната ни в никакъв случай не трябвало да продава акциите си. След завършването на съоръжението цената им щяла да е много по-висока, отколкото е в момента.
Според участници в преговорите не е изключено трите страни отново да не постигнат съгласие в проекта, защото разговорите вървели изключително трудно и напрегнато.

 

Няма опасност от спиране на парното през зимата", успокоява Дума"

Досега интерес има както от западни и американски петролни компании, така и от правителството на Казахстан. Според експерти за страната ни е много по-изгодно да продаде дела си едва след като тръбата е построена. България няма намерение да продава дела си в проекта, заявиха от регионалното министерство. Очаква се да започнем разговори с Казахстан да осигурим дела си от петрол за тръбата. Досега конкретните разговори за включването на Казахстан в проекта са отлагани от родните власти, за да се види позицията на руската страна. На срещата остава да се реши и мястото на регистрация на международната проектна компания. Предложенията са Кипър, Люксембург или Холандия.

Не сме застрашени от спиране на парното през зимата, заяви пред БНР изпълнителният директор на "Топлофикация София" Петко Милевски. За преизчислението на мощността на инсталациите в отделните сгради, Милевски обясни, че е необходима промяната на принципа на изчисления. "Изравнителните сметки са нещо, което тепърва ще се появи, тъй като по наша информация до този момент те са приключили за около 15-20% от абонатите. Това е мощност на инсталацията, която до този момент по старата наредба е била избирана от общото събрание на етажната собственост по едни препоръчителни показатели. Практиката показа нещо съвсем различно.

Като инсталирана мощност тя действително не се е променила във времето - инсталацията. В същото време обаче делът на топлината, която ние получаваме като възможност да регулираме чрез уредите си за регулиране, всички спестяват или част от жилищата са празни, тогава процентният дял на онази част от топлината, която ние автоматически регулираме и пестим в съотношение на инсталираната мощност, се намалява. Това от само себе си води до друг процент инсталация, която се води обща част от сграда, което за съжаление ние не можем да регулираме", обясни Милевски.

За дълга на потребителите и на самата топлофикация Петко Милевски заяви, че в момента събираемостта е от порядъка на 40% по отношение на задълженията на гражданите и към 49% общо, сумирайки фирми и учреждения. Дългът на потребителите е 193 млн. лв. Ние се явяваме най-големият кредитор на софиянци, каза Милевски.

Цената на пилето се укротява", пише Стандарт"
 
Цената на пилето се укротява и не се очакват нови увеличения в близките месеци. Това каза Славейко Пеев от птицекланицата "СВС 98". Фуражите и птичето месо вече достигнаха европейски цени и няма накъде повече да растат, смята той. Между 4,50 и 6,40 лв. се движат цените на бройлерите на килограм в магазините. Между 15 и 20% по-скъпо излизат пилетата Дюк, които се отглеждат, без да им се дават антибиотици и други лекарства. С още 15% повече ще даваме за кръстоската между петел бройлер и домашна кокошка. Това са биопилетата, които обаче все още не се предлагат в родните магазини.

"България ер" превози 16 % повече пътници за година", съобщава Монитор"

"България ер" е превозила с 16 % повече пътници през първото полугодие на 2007 година в сравнение със същия период на миналата . Това съобщи за "Монитор" прокуристът на авиокомпанията Димитър Павлов. Нарастването на приходите за периода е още по-голямо. От авиокомпанията обаче не уточниха точно с колко са нараснали приходите й.

Павлов припомни още, че "България ер" ще открие редовни полети до още три балкански столици - Истанбул, Белград и Скопие до края на 2007 година. Полетите по новите дестинации ще са четири пъти седмично. В момента превозвачът лети до Атина, Тирана и Букурещ. След откриването на новите дестинации на практика авиокомпанията ще се превърне в балканска "совалка".
Според Павлов пред финализиране са и преговорите с "Боинг" и "Еърбъс" за закупуване на нови самолети. Консултант по сделката на "България ер" е германската компания "Луфтханза Консултинг", каза Павлов.

Изборът ще бъде между Boeing-737-New generation и Airbus А 320. Целта е в следващите няколко години да бъдат закупени 25 нови самолети за "България ер".
В момента трите авиокомпании - собственост на "Химпимпорт" чрез дъщерното й дружество "Балкан Хемус Груп" - "Хемус Ер", "Виаджо Ер" и "България Ер" държат 30% от авиопазара у нас. Очакванията са ръстът на авиопазара тази година да бъде генериран основно от българските авиокомпании.

Бизнесът недоволен от таксите на пловдивския панаир", разкрива Сега"

Значително по-високи такси, някои от които - двойни, ще посрещнат изложителите на Международния технически панаир в Пловдив, който отваря врати на 24 септември. Организаторите вече искат двойно повече за строителство на демонстрационни щандове, алармира пред "Сега" Илия Келешев, шеф на Българската браншова камара "Машиностроене".

Тази такса миналата година е била 13 евро на квадрат, а сега е нараснала до 35 евро. Чувствително по-скъпо ще струва на предприемачите и наемът на площ в някоя от палатите. Миналата година за квадрат се е плащало по 70 евро, а сега таксата е 110 евро. Двойна става и таксата, която прибират организаторите, за да одобрят макета, чрез който дадена фирма ще се представи.

"Нямаме логично обяснение за такова чувствително поскъпване на таксите. Очаквахме по-високи тарифи заради влизането ни в ЕС, но двоен скок е прекален", заяви Келешев. Той отбеляза, че организаторите имат намерение в палатите, в които се очакват по-малко посетители, таксите за наем да паднат с 25%. Но дори и така, те си остават доста високи, допълни той.
Браншовата камара вече е провела няколко срещи с Министерство на икономиката, а до края на месеца се очаква и среща с изпълнителния директор на панаира Георги Гергов. От самото икономическо отказаха да коментират цените на изложбените площи.

Формално мажоритарен собственик на изложението с 51% е държавата, а останалите 49% се държат от смесено дружество между община Пловдив и фирма на Гергов. На практика обаче управлението на панаира е в ръцете на Гергов. Председател на борда продължава да е бившият зам.-министър на икономиката Корнелия Нинова, която заяви вчера, че не е чувала някой да е насрочвал общо събрание на акционерите, предвиждащо промени в борда.

Ръст при вноса на нови камиони", пише Новинар"

С 50% се е увеличил вносът на нови тежкотоварни автомобили след влизането ни в ЕС. Това каза вчера Христо Христов, член на Изпълнителния съвет на Асоциацията на вносителите на автомобили. При употребяваните коли годишният ръст е 15-20%.
Увеличението на импорта на нови автомобили се дължал на облекченията при лицензионния режим за пътуването в страната и чужбина, обясни Христов. Изваждането на лицензи за превози в ЕС става за по-кратко време и българските шофьори не се нуждаят от разрешително за пътуване на територията на Европа. Предимство е, че в момента на пазара се предлагат много добри лизингови условия за закупуване на нови леки и товарни коли.

Според Христов фирмите за превоз на товари избират автомобила в зависимост от това какъв е годишният му пробег, като за по-къси пътувания ТИР-овете може да бъдат втора ръка, но ако разстоянията са дълги, е необходимо да са нови.

Изграждането на проекта "Перелик" започва наесен", съобщава Дневник"

От есента започва първата фаза от реализацията на проекта "Перелик". Това съобщиха за "Дневник" от инвеститора - "Спортно-туристически център Перелик". Той трябва да бъде завършен през 2012 - 2014 г.

Намеренията на компанията са да изгради комплексна система - планинска база и съоръжения за зимни спортове и летен туризъм, подобряване на инфраструктурата и селищната организация на територия в землищата на град Смолян и селата Стойките, Гела, Солища, Стикъл и Мугла.

Концепцията на проекта е подчинена на два ключови елемента - съхраняване на природата на Родопите и организирано развитие на цялата зона, за да не пострада от презастрояване или смесица на архитектурни стилове, обясни Кирил Асенов, инвеститор в проекта. Всичко, което ще се строи, ще бъде подчинено на общ архитектурен код - типичният родопски стил и нискоетажно строителство, допълни той. Цялата територия ще има общо еднотипно устройство и ще се избягнат всички грешки, които до момента са направени при изграждането на другите ски курорти, обясниха и от консултанта на проекта - "Алфа финанс холдинг".

"Смятаме, че уникалното за този проект е, че всъщност той в много по-голяма степен ще съхрани и опази природната среда, отколкото да й навреди. Обратно, ако тази част на Родопите се развива на отделни малки парчета, рискът от необратими щети върху природата е огромна, както се получава по Черноморието", добавиха консултантите.

Предвижда се да се изградят около 200 км ски писти и над 100 км лифтове и въжени линии. Общата инвестиция е около 300 млн. евро. През май 2006 г. "Спортно-туристически център Перелик" получи сертификат за първи клас инвестиция от Българската агенция за инвестиции. Това означава, че общината и държавата ще развият инфраструктурата около курорта. Инвеститорът спечели конкурса за проекта, обявен от община Смолян.

И Пощенска обмисля да вдигне лихвите", предупреждава Сега"

Обмисляме евентуално увеличение на лихвите по потребителските кредитите, при това само по тези от тях, които са в левове", заяви вчера пред "Сега" изпълнителният директор на Пощенска банка Асен Ягодин. Той подчерта, че все още не е взето окончателно решение. В момента се правели анализи до каква степен банката ще може да поеме увеличената цена на ресурса след влизането в сила на новите рестрикции на БНБ от 1 септември и каква част ще трябва да се поеме от гражданите. При заемите в чужда валута и за големите кредити условията на банката ще останат непроменени, категоричен бе Ягодин.
Онзи ден Първа инвестиционна банка най-напред обяви, че вдига лихвите по заемите си заради мерките за охлаждане на кредитната експанзия. Няколко от малките банки вече казаха, че няма да пипат лихвите си.

Датчани ловят у нас вятърна енергия",
съобщава Стандарт"

Датското дружество "Гринтек-БГ" иска да построи вятърна електроцентрала в балкана над Чипровци, съобщи кметът на града Иван Марков.
Тя ще монтира 30 генератора, всеки с мощност 60 мегавата. Централата ще израсне на 1600-1800 м надморска височина в местността Трите чуки. Над нея бушуват много и силни ветрове, благоприятни за производство на ток, установило изследване. Датчаните са готови да вложат 60-80 млн. евро за вятърната централа. Общинският съвет в Чипровци прие решение между общината и датската фирма да бъде учредено съвместно дружество.
Строителството на централата ще започне догодина и ще трае 2 г. В изграждането й ще бъдат ангажирани 200 души, а след като заработи, ще останат постоянно заети 30 души.

Словенска фирма дава 85 млн. евро за русенския ТЕЦ", информира Сега"

Шефовете на Агенцията за приватизация (АП) Тодор Николов и на "Холдинг Словенске Електрарне" Йоже Загожен и Дамян Колетник подписаха вчера приватизационния договор за продажба на 100% от акциите на "Топлофикация Русе". Според документа купувачите ще платят за целия пакет акции 85.1 млн. евро, като само за около 10% от тях се допуска плащане с непарични средства.
Сключването на договора стана възможно, след като на 24 август 2007 г. - с 4 месеца закъснение след избора на фирмата, надзорният съвет на АП одобри сделката. Междувременно самата словенска фирма, която е аналог на българския НЕК, е в преговори за продажба на 49% от акциите на русенския ТЕЦ с фирми, на които преди няколко месеца разпрати покани. Едно от възможните обяснения за това е, че няма средства за сделката. Сумата от 85 млн. евро за русенската топлофикация, която има към 300 000 абонати, надмина и най-смелите очаквания. Варненската топлофикация например бе продадена само за 6 млн. евро, а пловдивската - за 36 млн. евро. Според договора за срок от 3 години новият собственик не трябва да намалява участието си под 51%.