„Цветков на ДАНСинга" е заглавието на първа страница на „Стандарт" по повод започналото разследване на министъра на транспорта за надута цена на терминал в Драгоман
Родното ФБР взе на мушка транспортния министър Александър Цветков. Той и няколко негови подчинени са разследвани за далавери около проекта за изграждането на терминал за комбинирани превози на жп гара Драгоман, научи "Стандарт".

Съмненията са, че държавата налива 6 млн. лева в проект, скалъпен набързо, без правен анализ и икономическа обосновка.

Според експерти проектът може да излезе три пъти по-евтино на хазната. Вече седмица вървят разпити на чиновници.

Някои още са в отпуск, но ще бъдат привикани. Цветков лично направи първата копка на съоръжението на 6 юли тази година.

Изпълнител на проекта е държавното предприятие "Транспортно строителство и възстановяване".
Още по темата от „Стандарт"

„Службите проверяват източването на болници", информира от първата си страница „Монитор"
Службите правят разследване как става източването на парите за здраве. Това обяви в интервю за bTV премиерът Бойко Борисов. „Това, което работим с колегите, е да докажем как капка по капка вир става. Ще покажем фрапантни случаи. Нямаме възможност да проверим дали са проведени всички операции или прегледи, но ще покажем например как в документите операция на едно нещо се пише като операция на апендицит, за да могат да се вземат пари", обясни Борисов. Според него няма опасност болниците да започнат да връщат пациенти заради свиването на бюджетите им. „До този момент не само че няма отказ, а ние лекуваме повече хора, отколкото всички предишни години", подчерта той.

В същото време министър-председателят се застъпи за шефа на спешното отделение на ИСУЛ Владимир Атанасов. Той беше отстранен от поста си заради изявление, че в здравното министерство работят „олигофрени". Вчера Борисов подчерта, че ще помоли здравния министър Анна-Мария Борисова да ревизира рокадата.

Помолен за коментар на думите на лидера на ДСБ Иван Костов, че има огромна опасност икономиката на страната да заспи зимен сън, Борисов окачестви като нагли тези предсказания. „Икономическият екип на кабинета се справя", допълни той. Според него част от лидерите на партии в страната „бързат да се изкажат само и само да ги забележат". В коментар за думите на председателя на БСП Сергей Станишев, че правителството мрънкало, Борисов заяви: „Явно пак са му казали да се прави на мъж.
Още от статията на „Монитор"

„Таванът на цените на такситата ще се променя поне веднъж годишно", съобщава от първата си страница „Сега"
Въпреки предупреждението на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) и заплахата от европейски санкции, вчера в парламента бе внесен проектът за промени в Закона за автомобилните превози, с който се въвежда таван на цените на такситата.

Според документа максимално допустимите цени ще се определят от общините и ще се актуализират най-малко веднъж годишно. В него няма яснота по какви критерии ще става ценообразуването. Идеята на някои таксиметрови компании бе, ако има таван, за база да се вземат цените на горивата, на резервните части и на лизинга, но това не бе възприето.

При обсъждането на идеята КЗК излезе със становище, че таванът на цените нарушава основния принцип за конкуренция на пазара, но транспортният министър Александър Цветков отказа да се съобрази с него. Становището на КЗК е пожелателно, уточниха вчера от комисията. Тя може да глоби с до 10% от оборота й всяка фирма, която нарушава правилата на конкуренцията, но е безсилна, ако депутатите запишат антипазарни текстове в закон.
Още от статията на „Сега"

„Европроектите за над 2 млн. лв. - с облекчения като първи клас инвеститори", съобщава от първата си страница „Дневник"
Европроектите за над 2 млн. лв. трябва да ползват облекчения като първи клас инвеститори. Това поиска министърът на еврофондовете Томислав Дончев от депутатите по време на обсъждане на доклада за усвояване на средствата от ЕС за първата половина на 2010 г.

За целта ще е необходима минимална редакция на текст от Закона за насърчаване на инвестициите, като ефектът от това ще е два пъти по-бързо административно обслужване, посочи Дончев.

Освен ускорено обслужване инвеститорите първи клас получават право да закупят държавни имоти без търг и конкурс, както и на държавна помощ за изграждане на инфраструктура към обектите им.

Бъдещата промяна в закона обаче ще се отнася само за инвестиционни проекти, финансирани по оперативните програми "Регионално развитие", "Транспорт" и "Околна среда".

От нея ще могат да се възползват общините, агенция "Пътна инфраструктура", Национална компания "Железопътна инфраструктура", както и институциите, свързани с морския и речния транспорт.
Още от статията на „Дневник"

„Западна България и сектор "Енергетика" - най-атрактивни за инвестиции", четем от първата страница на „Класа"
Най-атрактивният регион за инвестиции в страната е Западна България, a най-привлекателният сектор е енергетиката, сочи анализ на InvestNet.bg - Българската инвестиционна и бизнес мрежа. Привлекателни за бизнеса са още информационните дейности и телекомуникациите, а на трето място е класиран здравният сектор.

Пилотното проучване за третото тримесечие на 2010 г. показва, че инвестиционната активност в страната едва ли ще се подобри преди края на годината. Като основни трудности за инвестиционния климат предприемачите определят високото ниво на безработица, задлъжнялостта на страните от еврозоната, а в частност за България - бюджетния дефицит.

Мрежата заедно с GS Research са създали Индекс за инвестиционния сантимент - ISI-GSIN (Investment Sentiment Index - GS Research & InvestNet.bg), за който твърдят, че е уникален водещ индикатор за българската икономика. Стойността на индекса за третото тримесечие на 2010 г. е 46.64 пункта.

За следващата година ситуацията изглежда доста по-оптимистично и може да се очаква подобрение в инвестиционния климат, посочват анализаторите.

Индексът, както и анализът към него, се издават на тримесечие и са базирани на проучване измежду професионални и институционални инвеститори, както и представители на неправителствени организации. Показателят отразява текущите нагласи на инвеститорите за развитието на инвестиционния процес в България и проследява техните краткосрочни и средносрочни очаквания.
Още от статията на „Класа"

„Дупетата" под полицейска охрана", информира „Монитор"
Полицаи охраняват складовете с „дупета", които бяха задържани при акция на антимафиотите, заради съмнения, че стоката е опасна за здравето и от нея се произвеждат салами със съмнително качество. С професионалния жаргон „дупета" в месарския бранш наричат изрезките от салам.

Помещенията и стоката в тях са собственост на САФ "Магелан" и дъщерната й фирма"Камарко Дистрибутори" ООД на „Бошулско шосе" край Пазарджик. Там при акцията на ГДБОП и НВМС бяха открити 25 тона „дупета". В обекта има и представител на местната Регионална ветеринарномедицинска служба, потвърди шефът й д-р Гошо Ганев. До крайните мерки се стигна, след като бе направен опит за подмяна на партидните номера на месни продукти, поставени под възбрана в склад на плевенското предприятие „Анона". Там акционер е пазарджишкият бизнесмен Георги Костадинов, който е мажоритарен собственик на „САФ Магелан". Ветеринарните власти веднага са сигнализирали Криминална полиция и ГДБОП, като е осигурена охрана на складовете на предприятието в Плевен и в Пазарджик. В хладилните помещения, намиращи се на 2 км извън Пазарджик, вчера отново влязоха ветеринарни инспектори, които ще проверяват наличните пратки продукция с изтекъл срок на годност и нередовна документация. До петък, 3 септември, ревизията трябва да приключи и резултатите да бъдат обобщени в доклад до агроминистъра д-р Мирослав Найденов.

Междувременно изпълнителният директор на „САФ Магелан" Георги Костадинов обяви, че фирмата ще съди ветеринарните власти заради наказателната показна акция и за пропуснати ползи и накърняване на доброто име на компанията.
Още от статията на „Монитор"

„ГЕРБ потвърди намерението си да не пипа данъците и догодина", обобщава „Сега" първия парламентарен ден от есенната сесия на Народното събрание
Парламентарното мнозинство потвърди намерението на управляващите данъците да не се пипат и догодина. Това обещание даде от името на ГЕРБ съпредседателят на ПГ Тодор Димитров при старта на новия сезон на НС. "Амбицията на правителството и парламентарното мнозинство на ГЕРБ е страната ни да бъде остров на стабилност по отношение на данъчната политика, като не вдига данъците и през 2011 г.", декларира Димитров.

Началото на есенната сесия не бе почетено от премиера Бойко Борисов, а финансовият министър Симеон Дянков си тръгна демонстративно още докато се изказваше лидерът на червената група Сергей Станишев. Президентската ложа също остана празна. Ахмед Доган не изневери на традицията да се явява в НС само в крайна необходимост.

Така всички те пропуснаха възможността да чуят оптимистичната прогноза на ГЕРБ за ръста на БВП. За т. г. очакванията са за ръст от около 0.5-1%, а догодина - 3.6%. През 2013 г. управляващите предвиждат повишението да стигне 4.9%, но не обясниха как ще се случи това. Споменаха само, че очакват да се засили тенденцията за вдигане нивата на износа, регистрирана от началото на т.г. Освен това инфлацията ще бъде задържана на сравнително ниски нива, ще продължи и тенденцията за подобряване на текущата сметка, обясни Тодор Димитров. Той обаче призна, че дори да има ръст на БВП, това не води автоматично до нарастване на приходите. "Застаряващото население води до натиск върху пенсионната система", отчете депутатът. При подготовката на средносрочната бюджетна програма за следващата година се предвижда бюджетният дефицит да не надхвърли 2.5% от БВП, а през 2012 г. ще падне до 1.5% и съответно 1% за 2013 г. При това ограничение са разработени разходните тавани на първостепенните разпоредители с бюджетни средства, като е следван принципът за равнопоставеност между тях, допълниха от ГЕРБ.
Още от статията на „Сега"

„Българи и румънци са първенци по източване на карти през банкомат", съобщава „Класа"
Българите и румънците продължават да бъдат първенци по източване на дебитни и кредитни

карти през банкомат. Това сочи доклад на Европейската служба за защита на банкоматите към Европол. Данните се основават на актуализация на престъпността от представители на 17 страни в ЕС. В доклада се посочва, че тенденцията за източвания на банкомати нараства в районите, в които световният стандарт за кредитни и дебитни карти на базата на чип технология все още не е влязъл в сила. Сред най-честите начини за измама са устройства, наречени "всичко в едно", които включват микрокамера за прихващане на ПИН кода и устройство за разчитане на самата карта и съхраняване на събраните данни.

От Европейската служба за защита на банкоматите уточняват, че се забелязва нова тенденция - източването на картите от банкомати да се осъществява извън националните граници, а в някои случаи извън Европа, при това дистанционно. Скиминг устройствата или четците на данни продължават да бъдат проблем сред страните, участвали в изследването, като едва четири коментират, че опитите за измами намаляват.

По отношение на атаките срещу терминали за плащане, експертите отчитат, че нападенията срещу бензиностанции, в които банкоматите на са добре защитени, се увеличават. Тенденцията за повече измами при пунктовете с ПОС терминали също продължава.
Още от статията на „Класа"

„Омагьосаният кръг на младежката безработица", анализира „Дневник"
Когато преди няколко години Костадин Георгиев започва да учи за строителен инженер, професията все още сред най-перспективните в България. Строителният бум, голямото търсене на кадри и високите заплати обещават добри шансове за реализация. За много кратко време обаче кризата преобръща пазара на труда и когато Костадин завършва в средата на 2009 г., се оказва, че въпреки високата си квалификация не може да си намери работа по специалността.

Последно се захваща във фирма за реставриране на стари къщи и църкви, където му плащат по 400 лв. на месец, но без осигуровки. Шефът ми каза, че ако искам да ме осигурява, трябва да ми удържа по 150 лв. Това значи за мен да остават по 250 лв. на месец, разказва Костадин. Криза е, нямаме пари, а и ти си млад още да мислиш за пенсия, убеждавал го работодателят.

По тази схема вече 28-годишният младеж работи от осем години, от които за трудов стаж му се признават едва шест месеца. След като е завършил училище, 20-годишният Павел пробва да работи на много места за по няколко месеца - предимно като охранител в складове и магазини. Когато стане въпрос да започне в по-сериозна фирма, му искат минимум две години стаж.

Как да го имам, като никъде не ми дават да го натрупам, недоумява младежът. Тъй като знае отлично английски и френски, работи и като преводач на филми на парче. Фирмите в бранша се възползват от голямата конкуренция между кандидатите и плащат минимално - по 200-300 лв. без никакви осигуровки.

Така 20-годишният младеж също попада в омагьосан кръг - заради липсата на реализация отива в сивата икономика, сменя често работата си, заради което пък не може да натрупа стаж и да си намери по-добро работно място, където да може да се развива.
Още от статията на „Дневник"

„Събираемостта на приходите в хазната леко се подобрява", информира „Сега"
Събираемостта на приходите в хазната леко се е подобрила, става ясно от бюлетина за изпълнението на бюджета през юли. Светлина в тунела се вижда главно по отношение на постъпленията от акцизи, които се събират от митниците. При ДДС, който се събира от НАП, няма съществено подобрение.

До Нова година държавата трябва да събере 24.5 млрд. лв., а до края на юли са внесени към 13.5 млрд. лв. Все още не е отпаднал рискът от недостиг в края на годината, който според експерти може да стигне 300 млн. лв., но шансовете проблемът да се избегне стават все по-големи. При всички случаи до втора актуализация на бюджета едва ли ще се стигне, защото правителството си осигури резерв от 1.2 млрд. лв., с част от които ще посрещне извънредните разходи до Нова година.

Съдбата на бюджета зависи основно от ДДС и акцизите. Събраният ДДС от сделки в страната, за който отговаря Националната агенция по приходите, е намалял с 29% в сравнение с 2009 г. заради увеличаването на износа, свиването на вътрешното потребление и т. н., става ясно от бюлетина. Постъпленията от налога се топят при почти всички отрасли - производство и търговия с горива, енергетика, металургия, строителство и т. н. Освен това продължава връщането на задържан ДДС на фирмите. До края на юли те са получили от НАП обратно със 159 млн. лв. повече от м. г.
Още от статията на „Сега"

„Държавата пак дава рамо на Ковачки за "Брикел", информира „Дневник"
Държавата ще направи нов опит пред Европейската комисия да удължи живота на "Брикел", докато в предприятието бъде изградена нова сероочистка, която да му даде право да работи без проблем след това. За това се договориха вчера собственикът на гълъбовското предприятие Христо Ковачки, министрите на икономиката и на околната среда Трайчо Трайков и Нона Караджова и синдикатите.

"Ковачки пое ангажимент да инвестира 38 млн. евро в нужната сероочистваща инсталация", обяви Трайков след срещата. Страните са се договорили тя да бъде изградена и пусната най-късно до март 2012 г., което ще му позволи да работи без проблем след това. В близките дни бизнесменът ще трябва да внесе банкова гаранция за проекта в пълния размер на инвестицията.

Трайчо Трайков обаче отказа да отговори при какви условия ще се задейства тази гаранция. По думите на Трайков Ковачки обяснил, че се е активизирал едва сега за изграждането на сероочистката, защото имал уверение от предното правителство, че на "Брикел" ще бъде издействана "година-две отсрочка" пред Европейската комисия. За проблема с нея обаче се знае още от 2003 г.

Освен всичко, за да продължи предприятието работа, държавата ще трябва да му осигури допълнителни квоти за парникови емисии, обяви Нона Караджова. Предприятието имаше право да работи не повече от 20 000 часа до края на 2012 г.
Още от статията на „Дневник"

„Доган може да няма барбекю напролет", казва в интервю за „Стандарт" шефът на Дирекцията за национален строителен контрол Иван Симидчиев
Г-н Симидчиев, кога ще бъде съборено прословутото вилно  селище край морето "Златна перла"? Защо не са тръгнали все още багерите?
- "Златна перла" ще бъде съборена, когато законът позволи това  да се случи. Преди да бъде приета една от поредните редакции на Закона за  устройство на територията (ЗУТ), незаконните постройки се събаряха веднага след  издаването на заповедта за премахване. Това изпълнение можеше обаче да бъде  спряно при обжалване пред съда от засегнатото лице. При отчужденията на  Околовръстното шосе на София през 2000 г. имахме случай, в който собственици на  имот бяха подали такава жалба за спиране на заповедта до съда, но я оттеглиха  още преди той да се произнесе. Тоест те бяха готови сградата им да бъде  съборена, за да могат впоследствие, както се и случи, да заведат иск за  финансова компенсация от държавата. А при премахнат вече строеж много трудно се  доказва неговата стойност.

Не се ли правят снимки на сградата, преди тя да се събори,  план с границите на имота?
- Естествено, че се правят. Има и свидетели, но в крайна сметка  вещото лице изготвя една икономическа експертиза за имота. В нея влизат какви  точно строителни материали са били вложени, каква е тяхната стойност, какво е  било изпълнението. След като веднъж са оттеглили жалба срещу събарянето на  сградата, те съдят държавата по закона за отговорността на държавния служител и  искат 30 000 лв. за съборената къща и 90 000 лв. за плътна ограда. 2007 г. е  постановено, че събарянето е било правомерно, но следваща инстанция решава, че  не е. Впоследствие искът им се променя няколко пъти и накрая съдът постанови  осем години по-късно - през 2008 г., ние да платим около 180 000 лв. Случаят  "Златна перла" е малко по-различен, но ние няма да съборим и една сграда, преди  съдът да постанови на последна инстанция това, за да не плаща впоследствие  държавата.

Не можете да съборите "Златна перла", въпреки че експертите  на ДНСК са установили, че вилното селище е незаконно?
- Случаят там е различен, защото има влезли в сила строителни  книжа, издадени от главния архитект на община Царево, а според закона ние нямаме  право да се произнасяме като институция, ако има такива. Ние по служебен ред  трябва до 7 дни да направим проверка на тези строителни книжа след издаването  им, за да не злоупотребяват общините. Но заради намаления числен състав на  служителите нямаме физическата възможност да сторим това само за седмица, дори и  теоретично погледнато. След началото на строежа от "Природен парк Странджа"  алармират за случая. Те подават жалба и губят две дела, с мотив, че не са страна  по случая. Защото според съда строежът не е в границите на парка. Тогава те  пуснаха по мой съвет протест срещу издаването на строителните книжа, колегите от  Бургас решиха, че той е основателен и спряха строителството. Заповедите за  анулиране на книжата и спиране на изграждането бяха обжалвани в съда. Минаха  делата и от 10 сгради за 8 беше постановено, че заповедите за събаряне на  "Златна перла" са издадени правомерно, а другите две жалби на инвеститорите бяха  уважени. Въпреки че става въпрос за 10 заповеди за премахване на 10 сгради в  едно и също вилно селище. Междувременно беше приет нов общ устройствен план  (ОУП), одобрен от строителния министър Асен Гагаузов и с положителна оценка от  МОСВ, според който вилното селище вече попадаше в територията, предвидена за  застрояване. А общите устройствени планове според закона не могат да се  обжалват. МОСВ от своя страна оттегли положителната си оценка, което веднага  прави ОУП нищожен, защото не е съгласуван с всички отговорни органи. Две от  делата продължават. За другите 8 сгради сме издали заповеди за премахване. 

Вече мина една година, откакто се установи, че в сараите на  Ахмед Доган на ул. "Беловодски път" има построени незаконно барбекю, караулка и  ограда. Кога ще бъдат съборени те?
- На първа инстанция съдът отхвърли жалбите срещу заповедите за  събаряне. В момента обаче 3 от 4-те дела се протестират пред следващата  инстанция - ВАС. Все още не е насрочена дата за гледането им. Надявам се до  декември да бъде постановено, че те трябва да бъдат съборени. След това  собствениците могат да си премахнат сградата в 14-дневен срок. Ако не го сторят,  ние обявяваме обществена поръчка за фирма, която да го направи. Така че се  надявам през следващата пролет да съборим незаконните постройки.
Още от интервюто на „Стандарт"

„Фирмите се нуждаят от оборотно финансиране при излизане от кризата", казва в интервю за „Класа" Петър Славов, изпълнителен директор на ПроКредит банк
Г-н Славов, статистиката на централната банка отчита, че лихвите по депозити следват тенденцията на намаление, но някои от лихвите по заеми се покачват. Каква е причината движенията да се разминават?
- Преди кризата и по време на кризата лихвите по депозити и кредити се увеличаваха, но имаше различен фундамент за този ръст. Лихвите по заеми вървяха нагоре, защото банките отчитаха нарастващия риск в отпускането на кредити на бизнеса в страната и това е абсолютно нормално. Много пъти съм си позволявал да коментирам, че ценообразуването във финансовия сектор има два основни фактора. Това са първо цената, на която ние купуваме тези пари, а вторият е рискът, който калкулираме. Нормално е, когато страната влиза в рецесия и кризата предстои, банките да калкулират по-висок кредитен риск и лихвите да вървят нагоре.

По отношение на депозитите основната причина, поради която лихвите се вдигаха преди и по време на кризата, беше така наречената депозитна война между банките. Това бясно надпреварване между институциите за по-примамливи оферти за депозити бе продиктувано от стремежа да се създаде една добра клиентска база и да се задържи стабилна ликвидност на широка основа. Въпреки това лихвите по-скоро бяха високи в номинално изражение, а не толкова в реално. Сега, слава богу, няма депозитна война и тя вече е минало.

Относно ценообразуването ние го правим на базата на търсенето и предлагането. В момент, когато банките са притиснати да формират все повече положителни финансови резултати, които да използват, за да провизират кредитните си портфейли и, от друга страна, търсенето на заеми не е толкова високо, а нуждата от ликвидност не е голяма, е нормално лихвите по депозити да падат. Аз съм убеден, че ставките по влогове ще продължават да се понижават, докато не стигнат едно пазарно ниво, което според мен още имат да гонят.

По отношение на кредитите не смятам, че лихвите ще се качват и не мисля, че статистиката на БНБ, която показва, че лихвите през месец юли са се покачили, е релевантна. За да коментираме тенденцията, трябва да има дълги статистически редове, а не определени месеци. Ако вземем малко по-дълъг период, ще се забележи, че лихвите по заеми не се увеличават. Не мисля, че ще се увеличават, но и не смятам, че ще намаляват, защото няма фундаментална причина. Освен това всеки бизнес клиент, който отива в дадена банка води преговори и лихвата в повечето случаи е въпрос на бизнес разговори.

От Българска стопанска камара прогнозират, че заради междуфирмената задлъжнялост и фалитите на компании ще се създадат предпоставки за проблеми в банковата система. Какво е вашето мнение?
- Принципно това е така, защото междуфирмената задлъжнялост е наистина голяма и това пречи на стопанския живот. Когато страната започне да излиза от кризата и във фирмите поръчките търгнат нагоре, стопанските субекти ще имат нужда от „кръв", която да влезе във вените им, за да могат да поемат нарастващите поръчки и прочие. Тогава банките ще трябва да им осигурят оборотно финансиране.

Какви са вашите очаквания за излизането от кризата?
- Бих предпочел да отговоря на този въпрос в края на септември или през октомври, защото това, което видяхме последните месеци като икономическа активност, според мен е заради сезонния характер. Много ми се иска да не съм прав и да влизаме в коловоза на възстановяване, но е вероятно октомври и ноември да се разочароваме от живеца, който наблюдавахме последните месеци. Дано да не съм прав, но не случайно ще се върна към момента, в който вече ще има трайни признаци на излизане от кризата и фирмите ще започнат да изпитват още по-голяма нужда от оборотно финансиране. Тогава банките и финансовият сектор трябва да се приготвят да откликнат адекватно на нуждите, защото ако там закъснеем, ще се тушира ефектът от възстановяването.
Още от интервюто на „Класа"

„Отваряме за гражданите парка на резиденция „Банкя", казва в интервю за „Монитор" Данаил Кирилов, областен управител на София-град
Г-н Кирилов, какво отчитате като най-голям успех за една година управление?
Не бих искал да се самооценявам. Гражданите трябва да оценят усилията ни. Областната администрация обслужва 2 милиона граждани на София. Моята амбиция е доволните да са повече от недоволните. Смятам, че едно от най-важните постижения е, че администрацията най-после заработи.

Какво пречеше досега?
Преди се е работело селективно. Имаме амбицията да решим възможно най-бързо преписките, които са заварени и престояли от 1999 г. Съставът ни е силно намален - администрацията е малка, работим с около една трета незаети щатни бройки. Надеждата е, че работим с мотивирани хора.

Колко преписки сте решили за една година?
Не мога да кажа точна бройка, но със сигурност са хиляди. Започнахме масово актуване на държавна собственост. На голяма част от държавните имоти не бяха съставени актове за държавна собственост. Направихме много обстоятелствени проверки, обработихме огромен брой преписки за обезщетение на репресирани лица. Все още набираме скорост по работата с реституционни преписки. Извън административната работа е важно да кажа, че главната ми цел е ефективното и конструктивно взаимодействие със Столичната община. Нашата администрация работи не срещу, а в полза на София. Ние оказваме помощ и съдействие за стратегическите проекти на общината като например Околовръстното шосе. За този проект се налагаше за часове да решаваме отделни казуси, радвам се, че сроковете за завършването на възела „Драгалевци" бяха съкратени. Миналата седмица започна отчуждаването по трасето до „Младост", но там все още има съдебни спорове. По заповед на министър-председателя създадохме работна група за автомагистрала „Калотина-София", която съпредседателствам. До 30 септември ще изготвим план-график за всички дейности от предпроектно проучване, през проектиране и осигуряване на финансиране до строителство.

По ваша идея кметството ще получи резиденция „Банкя". Смятате ли да дадете други държавни имоти на кметството?
Управлението на резиденция „Банкя" ми беше предоставено с решение на Министерския съвет с цел осигуряване на охрана. Идеята е общината да придобие правото на управление на имота, като парковата част ще бъде отворена за гражданите, а сградите - използвани за образователни нужди. Чака се положителното решение на общинския съвет. Иначе досега сме предоставили доста обекти на общината - най-често помещения, които са годни за откриване на филиал на детска градина или ясла. Изцяло изпълняваме политиката на правителството държавата да подпомага общините. Така че имотите, които имат комунално, образователно и социално значение, ще бъдат предоставени на общината. Малко се забавихме с предоставянето на цялата Борисова градина на Столичната община.

Защо се бавите?
Ние сме готови от декември, но ни липса решение на общинския съвет, което да декларира желанието на Столичната община да управлява Борисовата градина. Съображенията на общинарите са прагматични и обосновани - те искат да са сигурни, че имат достатъчно финансови средства за тази дейност. Истината е, че и сега Столичната община на практика стопанисва този имот - и грижата личи.
Още от интервюто на „Монитор"