Точно когато финансовите новини са най-негативни, инвеститорите се активизират. След дъното започва възхода. Но къде ще е това дъно, от което най-сетне ще се оттласнем?
Както пише „Ню Йорк Таймс", преди време анализаторите се надпреварваха в позитивните си прогнози за неспирния растеж на фондовите пазари. По същия начин сега те се надпреварват кой да даде най-негативната прогноза. DJIA ще спадне до 7,000 пункта? А защо не до 700 или 7?!
Професор в Йейл остроумничи: днес вече не е проява на лудост да правиш луди прогнози. Ако някой каже, че Dow ще се смъкне до 2,000 пункта, той ще остане в сферата на възможното.
Кой вярваше по-рано на анализатора от „Голдън Сакс" Арджун Мурти, за който същия NYT написа хвалебствена статия на 20 май? През 2005 година, когато петролът струваше $40 за барел, Мурти пръв каза, че цената на петрола ще надхвърли $100 - и така първо си навлече присмех, но после и тълпа бизнес репортери.
Наистина, славата на Мурти на петролен оракул не се задържа дълго, тъй като опасенията от глобална рецесия натежаха на цените на горивата и фокусът на страха се премести в друга посока.
Хора като Нуриел Рубини, които в дните на най-висока икономическа активност говореха за криза, сега са абонирани за първите страници на вестниците. През 1987 г. малко известният стратег Елейн Гарзарели предсказа Черния понеделник и това за броени часове я направи знаменитост.
Бившият главен икономист на МВФ професор Кенет Рогоф каза: до месец някоя голяма банка в САЩ ще фалира. Фалира, и то повече от една и Рогоф си спечели истинско уважение. Да си спомним може би и за професор Хребиниак, сравнил Америка с фалираща корпорация заради слабо макроикономическо управление.
Има анализатори, които се противопоставят на този утъпкан път към славата. Те изтъкват, че дори в спокойни времена си струва да пишеш стряскащи прогнози, защото изглеждат внушително и привличат внимание и клиенти. Още повече, добре знаем, че много пророчества изпълняват сами себе си, след като повеждат пазарните настроения в изразена посока.
Според директор на фирма за управление на богатството на състоятелни клиенти, да се коментира къде ще отидат фондовите индекси в сегашно време почти граничи с арогантност. „Всеки, който инвестира 10 цента заради нечия прогноза какво ще стане с Dow, желае да загуби голяма част от своите 10 цента", казва инвеститорът.
„Тези прогнози са неактуални. Те винаги се градят на екстраполацията. Но хората винаги екстраполират върху сегашните тенденции. А ти не знаеш в действителност колко далеч ще отиде тенденцията".
Когато пазарите са неспокойни както сега, едно заглавие от 8 думи на сайта на Bloomberg може да качи или смъкне индексите със стотици пунктове, тъй като инвеститорите не отделят достатъчно време да се замислят за детайлите, признава NYT.
Някои гурута на пазара се радват да обнародват прогнозите си - без значение колко са апокалиптични. Ако познаят - ще спечелят толкова повече слава, колкото тяхната прогноза се отличава от „нормалната", очакваната тенденция. Ако сгрешат, на практика не губят почти нищо.
Петер Шиф, президент на Euro Pacific Capital настоява, че Dow ще падне с 90% от нивата, на които е сега. През февруари 2007 г. Шиф публикува книга „Как да спечелим от идващия икономически колапс".
"Нашата икономика е истинско бедствие. Рецесията - по-добре да кажем депресията - ще срине корпоративните печалби. Краят на всичко това не се вижда". Шиф обаче отказва да посочи количествено „дъното", изтъквайки, че според него вероятно нивото на Dow ще се изравни с цената на тройунция злато. Може би 4,000 пункта? В понеделник фючърсите на американските акции се понижават с нови 4%.
По-малките песимисти твърдят, че водещия индекс на американския фондов пазар ще падне между 5,000 и 7,000 пункта през следващата година. Признава се, че никой не е достатъчно умен за да предскаже какво точно ще стане. Уорън Бъфет наскоро написа една безпрецедентна статия, в която почти доказа, че в момента е добре да се купуват поевтинелите американски акции, които така или иначе след време ще поскъпнат.
В крайна сметка никой няма да те награди за прогноза, по-вярна от тази на конкурента ти с няколко стотин пункта ... Никой няма да те накаже, ако сбъркаш с малко повече, както са направили авторите на книга от 1999 г. с вълнуващото заглавие: „Dow 36,000: новата стратегия за печалба от задаващия се ръст на пазара на акции".
Единият от авторите на гротескната книга, излязла няколко месеца преди пукането на дот-ком балона, работи в изследователската група Американски институт по предприемачество и е водещ съветник по икономическите въпроси в президентската кампания на Джон МакКейн. Другият се е издигнал до помощник държавен секретар по публична дипломация в администрацията на Буш.
За разлика от развитите западни пазари, където най-голям пазар намират негативните прогнози, в прекалено регулираната от „нечии" институции и интереси на личности българска пазарна среда преобладават очакванията за светло бъдеще. Апокалиптичните прогнози, доколкото такива се допускат, са дело на опозицията. Както знаем, официално средата у нас винаги е била „благоприятна". Затова преди време изразих голямото си неудоволствие от розовите очила на някои макропрогностици.
Днес индексът на БФБ Софикс падна до 526 пункта с оборот малко над 1.6 млн. лв. и понижение от 3.88% в рамките на деня, след убийствения спад от 8.44% в петък. След абсолютния връх от 1981 пункта, има ли под, или ще влезем в мазата? Неформалният анализ на водещ български експерт, който той сподели с нас преди няколко месеца, е дъно за Sofix при 520 пункта. Ако е прав, ще се постараем да му засвидетелстваме подобаващо медийно признание.