През уикендите се извиват огромни опашки от пазаруващи пред касите на най-посещавания мол в Москва-Топли Стан с разгъната застроена площ от над 150,000 кв. м. Магазинът е собственост на шведската компания специализирала се в производството на мебели IKEA, която се гордее със своите 52 млн. посетители в мола само през 2005 г. Това прави Топли Стан най-посещавания търговски комплекс в Европа.
Московчаните добавят по около 100,000 автомобили по пътищата си всяка година, което прави задръстванията наистина ужасни. Толкова ужасни, че на 31 октомври, футболистите на Спартак Москва бяха принудени да слязат от автобуса си и да вземат метрото до стадиона, за да не закъснеят за мача от Шампионската лига с Интер Милан. Тогава Спартак загуби с 1-0, а треньорът обвини непоносимите задръствания за загубата.
В цяла Русия, потребителските кредити са се удвоили през първите девет месеца на 2006 г. до $80 млрд. Страната завършва осма година на непрекъснат икономически растеж, като за 2007 г. прогнозите са за 7% ръст на БВП. Това е около 3 пъти повече в сравнение с ЕС. Банкрутиращата преди десетина година Русия, изплати преди няколко месеца целия си външен дълг възлизащ на $23.7 млрд.
За никого обаче не е чудно откъде идва този невероятен просперитет в Русия през последните години. Руската икономика е изградена и се крепи на енергийния си сектор. 65% от целия износ на Русия в момента е от газ и петрол, а 60% от данъчните приходи в хазната са свързани с енергийния бизнес. Бумът в продажбите на дребно, услугите и строителството, всичко това е финансирано от западни пари купували руски петрол.
Руският президент Владимир Путин обаче, побърза да отрезви народа си, като предупреди, че „петролната ера" няма да продължи до безкрай. Най-важната задача пред руското правителство и то в кратки срокове е да диверсифицира икономиката си. Това бяха и думите на Путин в телевизионен диспут продължил 3 часа по националната телевизия, излъчен на 25 октомври.
Владимир Путин се обяви за възобновяване на автомобилната промишленост, авиостроенето и производството на други стоки. В момента Русия е най-големия износител на природен газ в света и вторият по големина износител на петрол след Саудитска Арабия. Скокът на петрола с 92% през последните три години се отрази изключително благоприятно както на правителствените така и на корпоративните портфейли в Русия.
Валутните резерви на Русия се покачиха с 65% към края на годината до $279 млрд., което е повече от сумата в резерва на цялата Еврозона. Русия прави „чудовищни" печалби от високите цени на алуминия, златото и медта. Петролът, газта и другите стоки в момента съставляват 80% от целия руски износ.
Цената на петрола днес е вече $63 на барел, което е понижение с 20% от рекордните $78 отбелязани през август тази година. Ако петролът изведнъж се срине до нивата около $30 за барел, икономиката на Русия ще олекне изключително много. Много по-малко свежи пари ще влизат в страната, а потребителското търсене ще секне. Това пише днес за агенция Bloomberg експерт от инвестиционна къща в Москва.
Правителството се опитва да се предпази от подобно негативно развитие и е изградила така наречения „стабилизационен фонд" от $77 млрд. в офшорни сметки.
Путин споделя, че правителството му работи за откриване на нови работни места в производствения сектор, технологиите и в други насоки. Към края на десетилетието, руското автомобилостроене ще увеличи производството до 2 млн. леки коли на година, а 70% от частите за автомобилите ще се произвеждат в Русия.
„Петнадесет от най-големите производители на автомобили в света са обявили намеренията си да сглобяват коли на нашата територия", гордо споделя Путин в октомврийското си изявление пред медиите.
Руският президент, който заяви, че ще се оттегли от поста, когато изтече втория му мандат през май 2008 г., вярва в силната роля на правителството към постигане на пълна диверсификация на икономиката. Той е предложил всички държавни и частни производители на самолети в Русия да се обединят в обща държавна холдингова компания.
Само за последните девет месеца от годината продажбата на нови автомобили от марката Бентли в Москва са нараснали със 71%, а на Мерцедеси с 90%. За съжаление обаче, рекордният бум на покупки на супер луксозни автомобили не прави икономиката по-диверсифицирана. Според експертите, в момента ръстът на цените на недвижимите имоти в Москва и по-високото търсене на луксозни стоки, е право пропорционално на ръста в паричните потоци към Русия. Тези парични потоци не идват от производство на стоки, а единствено от природните блага, които обаче са изчерпаеми и зависят от пазарната конюнктура.
Изводът на световните експерти е, че един ден запасите на петрол и газ в Русия ще свършат или цената ще се понижи рязко и тогава „щастливите времена" за руснаците също ще приключат.
Гоце
на 04.12.2006 в 15:18:23 #6Фрииман, обичам да се ограмотявам, но линка ти е ужасно сърцераздирателен. Касае цени на бенина и то на дребно, и то съпоставими... Явно ти е убегнала основната същност на статията - нещо си за руската икономика. Залягай повече над книгите и чети между редовете... успех!
freeman
на 01.12.2006 в 21:41:31 #5Гоце вземи се поограмоти малко преди да пишеш глупости по форумите. Цената на петрола през 1981 год. са били близки до сегашните, след което в рамките на около 4-5 години спада почти двойно. С графична информация за цената на петрола през последните 35 години можеш за се запознаеш на - http://zfacts.com/p/35.html Този рязък спад на цената на петрола е една от причите за краха на системата част от която бяхме и ние. Хайде със здраве и чети повече за да не ръсиш бисерите си в икономически форум!!!
Шуменец
на 01.12.2006 в 21:18:53 #4Истината е, че никой неможе да прогнозира какво ще стане след 10 години примерно по отношение цената на петрола. Преакалено много са факторите и ако-тата за да се предвиди нещо което се развива в резултат на човешка дейност. Пазара непрекъснато се следи от икономически мощните корпорации, правят се какви ли не изследвания, чертаят се различни трендове, анализират се най-различни маркетингови проучвания, но всичко си остава несигурно и вероятностно особенно за по-дългосрочни прогнози. Зависими сме поне засега прекалено много от петрола и това е. Много хора след като напазаруват в магазина незнаят примерно че дори полиетиленовите торбички в които им слагат покупките също са продукт от петрол. По последни данни обаче запасите от петрол са почти неизчерпаеми. Единственият проблем е, че находищата от които лесно, а от там и евтино може да се добива нефт може би ще намалеят след 40-50 г. и ще останат такива които са на по-голяма дълбочина, находища в океана или в антарктида евентуално (заради статута там). Развитието на обществото и науката е експоненциално. Никой неможе да предвиди как ще се развие науката след 10 или 20 години примерно и дали друг источник на енергия няма да стане достатъчно ефективен за да се наложи също. Темповете и разтежа с всяка година са все по-бързи и крачките все по-големи. Нещата и мисленето от преди 5 години вече са толкова остарели, колкото е и един 5-годишен компютър. А руснаците са си прави да се притесняват от икономическия си разтеж базиран на нефта и газта. Добрата икономика се базира на знания и технологии, на много добра организация във всичко, на много добра инфраструктура и т.н...
Гоце
на 01.12.2006 в 20:25:19 #3От 50 години петрола върви само, единствено, преди всичко, фатално необратимо, без никакво замисляне - НАГОРЕ! Икономиката им не се крепи на Жигулитата, а на онова дето върви само нагоре. А то е основна суровина на която почива цялата световна икономика. Петрола е не само енергия, това са пътища, пластмаси, храни и т.н. И изобщо рашаните да се оправят както искат! Но подобни прогнози към момента са страшно неадекватни.
XXX
на 01.12.2006 в 20:10:12 #2Няма никаква гаранция, че след десет години петрола ще е много по-скъп, отколкото сега. Напротив, има реален шанс да поевтинее значителни (отчитайки инфлацията на долара). След нам-колко години щели да произвеждат 2 млн. автомобили? Че те още произвеждат ВАЗ 2106 в количества от по 120 - 150 хил. броя годишно!!! Само за информация това чудо на техниката е базирано на ФИАТ 124, автомобил на годината 1966! Нещо повече, огромни суми се наливат във военнопромишления комплекс - нови стратегически ракети, подводници, пак ще строят атомни самолетоносачи и пр. Хубава диверсификация, няма що!
Гоце
на 01.12.2006 в 19:41:25 #1Световните експерти отново ужасно са се заблудили! Това със свършването на петрола се говори от 50 години за арбските държави, банално ще се повтаря поне още 50. Забележете, не става дума за това че ще се създадат нови принципи в двигателите, а се счита че докато има изобщо петрол, той ще е много ценен.... Е като са "световни експерти" що не създадат модели на затъващите африкански икономики, а плачат за Руската, която в момента процъфтява... Подарявам им една прогноза - След 10години, доларът ще се е сринал тотално. Икономика, която издържа космическа програма, била заблудена По-голяма глупост отдавна не намирала място из медийте..