„Заплата на ръка = глоба", е заглавието от първата страница на „Стандарт"
Взимаш ли заплата на ръка, може да те порежат с 25% от нея. Солени глоби за работниците и шефовете им готви властта, ако не се разплащат през банките. Това предвижда проектозакон за ограничаване на сивата икономика, приет от кабинета вчера.

Работодател, който дава заплати в плик, ще олекне с 50% от сумата. Същата е санкцията и ако във фирмената каса има над 5 бона. Драстичните мерки се приемат с аргумента, че такава била практиката и в други държави от Евросъюза.

Заплатите вече ще се изплащат по сметка в банка, избрана от работника, предвижда още проектът. Така при всяко теглене от банкомата ще ни цакат с такси, скочиха служители. Ако секне кешът, фалитите са неизбежни, коментира и бизнесът.
Още по темата от „Стандарт"

„Кметове се разбунтуваха срещу нова лобистка поправка на ГЕРБ", съобщава от първата си страница „Сега"
Кметовете на малките общини се организират за протест срещу намерението да се въведе нова транспортна схема в страната, която ще ограничи директните автобусни линии между малки населени места, столицата и различните областни центрове. "Не искаме да плашим засега нито с премиера, нито с Еврокомисията, защото се надявам министърът на транспорта да разбере колко сериозно промените засягат малките общини", коментира вчера пред "Сега" председателят на Националното сдружение на общините в България Гинка Чавдарова.

Според предлаганата промяна в закона за автобусните превози от началото на 2012 г. се предвижда до населените места с под 30 000 жители да има само линии от съответния областен център. Това автоматично ще вдигне транспортните разходи на пътниците, защото ще трябва да се прекачват от автобус на автобус и да пътуват по-дълго. Министерството на транспорта аргументира промяна в закона като защита на БДЖ, които не можели да си намерят пътници заради автобусите. Представители на транспортния бранш обаче коментираха пред "Сега", че поправката в закона е откровено лобистка и цели да отстрани от пазара малките превозвачи за сметка на големите. "Грижата за БДЖ е за прикритие. Промяната засяга много селища, до които няма жп транспорт", аргументираха се те.

"Не може в София административно да се определя кой докъде ще пътува, как ще пътува и на какви цени ще го прави", заяви пред "Фокус" кметът на Каварна Цонко Цонев. Той се възмути, че научава от медиите какво се предвижда, и напомни, че в неговия регион системата на БДЖ не е развита - влаковете стигат само до Добрич и до Варна.

"При нас стандартът на живот е много нисък, а прекачването в областния център при пътуване само ще оскъпи услугата. Но нали разбирате, че като кмет на градче с 15 000 души население няма кой да ме чуе?!", коментира кметът на Кнежа Симеон Шарабански. Кметицата на Лом Пенка Пенкова също заяви, че е обезпокоена от пренареждането на транспортната схема.
Още от статията на "Сега"

„Чакаме ред за „Стара планина", информира от първата си страница „Монитор"
В момента търговците се записват за месни продукти „Стара планина", каза вчера земеделският министър Мирослав Найденов след заседанието на правителството. Оказва се, че месопреработвателите не успяват да отговорят на търсенето на истински кюфтета и кебапчета.Имаме бум от заявкии не сме очаквали толкова голям потребителски интерес към продуктите „Стара планина", каза председателят на Асоциацията на месопреработвателите Кирил Вътев. Според него членовете на асоциацията, които ползват стандарта, са затрупани от въпроси, свързани със състава на месните храни с трибагреника. Хората ни се довериха, защото досега получаваха противоречива информация за това, което ядат, каза още Вътев.

Около 40 предприятия са подали досега заявления да ползват стандарта „Стара планина", съобщиха още от асоциацията. Въпреки това мнозинане успяват да си намерят от продуктите „Стара планина",оплакаха се купувачи. Няма фактори, които да водят до поскъпване на олиото, каза още министърът на земеделието. Той е имал във вторник среща със зърнопроизводителите, според които отсъстват фактори за ценовата истерия.

Всяка година се правят опити да се пробва пазарът, особено в сезона на зимнината, коментира още Найденов. Цената на олиото се определя от външните пазари, беше категоричен председателят на Съюза на производителите на растителни масла и маслопродукти в България Яне Янев. За Черноморския регион определящи са Украйна и Русия. В момента у нас се предлага вносно олио от Унгария, Румъния, Италия и Турция. В същото време производителите на мазната течност са притиснати от големите търговски вериги, които им оставят много малки печалби.

През тази година земеделските производители обявяват изключително високи цени на маслодайния слънчоглед, на които искат да продават. В началото на жътвата земеделците очакват по 600 лв. за тон слънчоглед. За сравнение през миналата година цената е била почти двойно по-ниска - между 320 и 350 лв./т, уточни Янев.Масови проверки за качеството на храната в детските градини започват ветеринарите, обяви още аграрният министър.
Още от статията на „Монитор"

„Икономисти: Светът ще излиза от кризата още по-бавно", съобщава от първата си страница „Дневник"
Големите развити икономики, на които разчитат производители и износители от държави като България, ще излизат от кризата значително по-бавно от очакваното досега, а централните им банки ще са принудени да държат ниски лихвите поне до последните месеци на 2011 г.

Това прогнозират мнозинството от 250 икономисти, анкетирани от агенция "Ройтерс", която разпространи резултатите в сряда. Добрата новина е, че те дават само около 20% вероятност да последва втора вълна на рецесията.

За трети пореден месец обаче разочарованието от отчетите за безработицата и производството принуждава анализаторите да коригират надолу очакванията си за възстановяване на САЩ, най-голямата икономика в света. Според тях тази година тя няма да нарасне с повече от 2.7%, а догодина - с 2.4%.

В ЕС тежестта от упоритата висока безработица от около 10%, крехкият имотен пазар и съкращенията в бюджетните разходи продължават да се усещат осезаемо. Това ще забави растежа на еврозоната и Великобритания до не повече от мизерните 0.2-0.4% на тримесечие през 2011 г. Тази година ЕС ще завърши с ръст от 1.5%, а догодина ще добави още 1.4%.

"Някои от факторите, които подсилиха растежа през второто тримесечие, се оказаха с временно действие и едва ли ще се появят отново в следващите месеци", коментира Блаус Баадер от "Сосиете женерал".
Още от статията на „Дневник"

„10 млрд. лв. годишно губи държавата от сивия сектор", информира от първата си страница „Класа"
Над 10 млрд. лв. губи държавата от сивата икономика у нас, каза вчера Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България. По думите му през последните години сивият сектор непрекъснато нараства. Според социолога Емилия Ченгелова делът на неформалната икономика в страната е между 50 и 70%. Възможно е да се очаква и още по-голям ръст в някои сектори.

Според изследването на асоциацията най-критично е положението със сивия бизнес в строителството, здравеопазването, туризма и млекопреработването. Най-застрашена сред населението е групата на работещите на непълен работен ден. Според работодателите делът на сивата икономика в страната е средно 42,2%, докато според населението той е средно 58 на сто. В някои региони и при определени сектори сенчестият бизнес заема над 75 процента от икономиката. Изследването е направено в рамките на проекта „Ограничаване и превенция на неформалната икономика". Той се финансира с близо 10 млн. лева от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси".

Най-честите практики при неформалната икономика са неотчитане на част от оборотите, печалба от неплащане на ДДС и неиздаване на финансови документи, каза Ченгелова. Работодателите и населението смятат, че причината за високия дял на сивата икономика у нас е липсата на контрол от страна на държавата.
Още от статията на „Класа"

„Гурбетчии ни плащат заемите", съобщава „Стандарт"
Пари от чужбина спасяват българина от бирници. Масово закъсали с банкови кредити нашенци погасяват натрупаните вноски с помощи от гастарбайтери. Една трета от перничани, които имат заеми, ги обслужват благодарение на преводи от близки и приятели, разказаха банкови инспектори. Вече има и депозирани молби за промяна на датите на плащанията. Не се съобразяват кога ще получат заплата, а кога благодетелят зад граница може да им прати банкноти, обясняват служителите.

Повечето от паричните преводи в Перник идват от САЩ. Въпреки кризата там нашенците в Америка не са закъсали финансово. Преди пращаха долари за подаръци и покупка на домакинска техника, а сега преводите са за покриване на заеми, разказа 36-годишната Ася Николова. Жената от три месеца е с намалена заплата. Работи в магазин, но оборотът е много слаб и шефовете й резнали възнагражденията на персонала.
Още от статията на „Стандарт"

„Здравната каса отчита невиждан ръст на приетите в болница", разкрива „Сега"
Напук на силно орязаните пари и забавените плащания тази година здравната каса отчита невиждан досега ръст на броя на приетите в болница. "Установената тенденция за нарастване на хоспитализациите се запазва и през 2010 г., като според направени разчети очакваният им брой до края на годината ще достигне 2 080 000", съобщиха от касата. Изводът е на база данните до август. Това значи, че за първите 6 месеца на годината са отчетени над 1 млн. пациенти, или със 150 000 повече спрямо същия период на м.г. Още не е ясно как ще повлияят на статистиката делегираните бюджети, които намалиха парите на болниците с 30-40 на сто и водят до връщане на планови случаи.

Цифрата е изумителна по няколко причини. Първо, в предишни години, когато касата плащаше далеч по-щедро и редовно, хоспитализациите нарастваха стабилно, но с по-малко. През 2006 г. НЗОК е платила за 1 300 226 хоспитализации, през 2007 г. са били 1 553 204, през 2008 г. - 1 634 399, а през 2009 г. - цели 1 769 594. Това значи, че спрямо м.г. очакваният ръст е с над 310 000, или с 19%, при положение че досега максимумът е 250 хиляди.

Второ, отново според официалните данни на касата ръстът на отчетените пари от болниците се разминава с отчетените пациенти. "През 2010 г. средномесечните средства, заявени от болниците, достигат 101 106 000 лв.", твърдят от касата. Средно през м.г. лечебниците са отчитали малко над 96 млн. лв., т.е. ръстът на отчетените пари е едва 5%, докато отчетените случаи, за които се плаща, са с 19 на сто повече.
Още от статията на „Сега"

„Спадът на БВП се оказа по-малък, индустрията се съживява", обобщава „Дневник"
Националният статистически институт (НСИ) ревизира данните си за брутния вътрешен продукт през второто тримесечие. В предварителните оценки, които бяха публикувани в сряда, той се понижава с 1.4% на годишна база, а експресните данни от август сочеха спад от 1.5%.

Противно на практиката в повечето държави от Европейския съюз в България НСИ все още не публикува официално данните за БВП спрямо предходното тримесечие. Затова и не става ясно как се движи БВП спрямо първото тримесечие. За периода януари - март по текущи цени БВП беше 14.05 млрд. лв.

В същото време обаче брутната добавена стойност през второто тримесечие бележи ръст с 0.5% на годишна база след изчисляване по съпоставими цени. Това означава, че реалното производство е по-голямо, но поради различни корективи (косвени данъци и държавни субсидии) БВП все още бележи спад.

Причина за това е нарастването на добавената стойност в индустриалния сектор и в земеделието съответно с 1.6% и 3.8%, докато добавената стойност при услугите намалява с 0.3%. Само преди месец експресните оценки сочеха, че индустрията и услугите се свиват с 0.3%, а аграрният сектор нараства наполовина по-бавно - само с 1.6%.
Още от статията на „Дневник"

„Износът ни за ЕС се увеличи със 17,4% за година", съобщава „Монитор", като се позовава на данните на НСИ
Със 17,4 процента се е увеличил износът на България за ЕС през периода януари ­ юни 2010 г. спрямо същия период на миналата година. Експортът е на стойност 8 млрд. лева, съобщиха от Националния статистически институт. Основните търговски партньори на България остават Германия, Италия, Гърция и Румъния, които формират над 61,8 процента от износа за страните ­ членки на ЕС. Експортът за Германия се е увеличил с 22,8 процента, а този за Италия ­ с 28,7 на сто.

Най-значително нарастване се наблюдава в износа за Люксембург, Естония и Словения. Износът за Дания и Чехия бележи ръст съответно с 62,6 процента и 54 процента. Най-голям спад е регистриран при стоките, изнесени за Португалия, Кипър и Малта. През юни 2010 г.експортът за страните ­ членки на ЕС, нараствас 36,2 процента спрямо същия месец на предходната година и достига 1,6 млрд. лева.

Вносът на България от ЕС за периода януари ­ юни 2010 г. се е увеличил с 2,8 процента спрямо съответния период на предходната година и възлиза на 9,9 млрд. лева. Най-голям ръст бележи вносът от Португалия ­ с 58 на сто. Вносът от Испания, Румъния и Малта нараства с над 40 процента. Най-голямо намаление се наблюдава при вноса от Естония, Швеция и Финландия.

През юни 2010 г. вносът на България от страните ­ членки на ЕС, се увеличава с 9,5 процента спрямо същия месец на предходната година и достига 1,9 млрд. лв. Външнотърговското салдо на България с ЕС за периода януари ­ юни 2010 г. е отрицателно и възлиза на 1,9 млрд. лева. През юни 2010 г. търговското салдо е отрицателно и достига 257,5 млн. лева. Търговското салдо на страната за ЕС показва, че през първите шест месеца на 2010 г. в сравнение със същия период на миналата година са изнесени повече стоки от преобладаващата част от секторите. Най-голям ръст е отбелязан в секторите "Необработени материали, негодни за консумация" и "Машини, оборудване и превозни средства". Наблюдава се спад само при износа на алкохол и безалкохолни напитки. Най-малко сме изнесли през периода машини и оборудване.
Още от статията на „Монитор"

„Евтини коли при Дядо Коледа", обобщава „Стандарт"
Новите коли са най-евтини в страната на Дядо Коледа и съседните държави. Покупката на нов автомобил в скандинавските държави може да ви спести няколко хиляди евро, съобщи "Моторвелт". Не са редки случаите, когато колата може да излезе с до 25 процента по-евтино, отколкото в Германия например. Така например ново Ауди А4 2.0 TDI струва 27 546 евро в Германия и само 20 137 евро в Швеция.

Ако предпочитате марката БМВ, също си заслужава да се разходите до Швеция, където моделът 320d излиза числом и словом 5000 евро по-евтино, отколкото ако го закупите в Германия. Почти 7000 евро пък е разликата в цената на Мерцедес C 220 CDI в Германия и в Дания.

По-ниските цени се дължат основно на различните ставки на ДДС, но също така и на различните условия на съответния пазар. Например в някои страни автомобилните производители са длъжни да правят различни видове отстъпки от цената, за да достигнат определени пазарни дялове. Можете да купите колата чрез посредник или директно от интернет, за да спестите пари от ДДС, съветват от списанието.
Още от статията на „Стандарт"

„Разрешителните и лицензионните режими - проблем за 50% от бизнеса", съобщава „Класа"
Близо 50 на сто от бизнеса или всеки втори определя големия брой разрешителни и лицензионни режими като най-съществения проблем в работата на фирмите с държавната администрация. Това показва проучване на Българската търговско-промишлена палата, проведено през август тази година. Според анкетираните корупцията и бюрокрацията може да се преодолеят най-вече чрез създаване на единни информационни системи.

Работодателската организация е попитала фирмите коя е най-голямата пречка в работата им с държавната администрация. Според председателя на палатата Цветан Симеонов за 44 на сто от фирмите големият брой на лицензионните и разрешителните режими е проблем №1. Това е половината от болката, другата половина е, че те са и доста сложни. Сигналите от страна на правителството за облекчаването им са положителни. Министерството на икономиката даже декларира колко режима са премахнати и превърнати в регистрационни, но този процес очевидно все още е недостатъчно резултатен, коментира той.

Друга една трета от фирмите смятат, че липсата на възможност за обслужване чрез интернет е най-големият проблем за бизнеса. Голяма част от анкетираните са убедени, че работата им се затруднява от неспазване на сроковете от страна на администрацията. 60 на сто от запитаните компании считат, че спешно трябва да се създадат единни централизирани информационни системи.

Според половината от участвалите в анкетата най-важната мярка трябва да бъде прекратяването на практиката на нетърсене на отговорност за неточно изпълнение, или за изцяло или частично неизпълнени задължения от страна на държавната и общинската администрация.
Още от статията на „Класа"

„Министрите трябва да говорят повече в парламента", казва в интервю за „Сега" новият му зам.-шеф Анастас Анастасов
Г-н Анастасов, на старта на новия парламентарен сезон от "Синята коалиция", БСП и ДПС поискаха да се изработи спешно реално изпълним антикризисен план. Смятат ли управляващите да включат и парламента при подготовката на такъв документ?
- Видяхте и от доклада на министър-председателя още втория ден от тази сесия, че работата предстои и определено считам, че народните представители имат един дълг към МС и към гражданите на държавата. Според мен МС започна повече да разчита на нас, а може би за тази една година придобихме и много по-голям опит. И вече помощта от наша страна към техните експерти е по-голяма, но трябва да има по-сериозна стиковка.

Политиците се оплакват, че основните документи за изход от кризата не се стиковат с тях, искат основните неща да се случват в парламента. Ще започне ли реална подготовка на такъв документ?
- Те искат едновременно да се обсъждат и стиковат тези документи в парламента и планът да бъде спешен и срочен. В момент, в който държавата се намира в тази криза, едва ли е допустим такъв лукс на губене на време. Предполагам какво ще се случи, ако започнат консултациите и в парламента по тези документи. Може би така правителството печели време, но, от друга страна, имат основание тези искания. Най-добре е когато има консенсус по дадена тема.

Защо скърца диалогът между правителството и парламента?
- Едва ли може да се каже, че нашата ПГ има такъв проблем с правителството. В началото нямахме никакъв опит като политици. Но за вътрешната комисия мога да кажа, че нямаме никакъв проблем в работата с МВР.

Обмисля ли се промяна в парламентарния контрол, така че да се намали времето за отговори в зала и да се увеличат писмените отговори на министрите?
- По сега действащия правилник ми се струва, че времето за контрол не е достатъчно. Ще дам пример. Вежди Рашидов отговаряше конкретно за някаква процедура. Времето, което му се дава - 3 минути, не е достатъчно да прочете само конкретната информация по търга - кои фирми са участвали, как е станало. Това обезсмисля самото питане като процедура и не може да се даде пълен и смислен отговор.
Още от интервюто на „Сега"

„Не може при най-евтин ток да се очаква европейско качество", казва в интервю за „Дневник" Ян Вавера, регионален мениджър на ЧЕЗ за България
В началото на миналата седмица председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) съобщи, че трите електроразпределителни дружества в България - на чешката ЧЕЗ, германската Е.ОН и австрийската ЕВН, ще бъдат глобени след направен енергиен одит. Проверката беше поръчана през април от премиера Бойко Борисов, който тогава предупреди компаниите, че може да се стигне и до разваляне на приватизационните договори с тях. В началото на тази седмица от ЧЕЗ съобщиха, че ще изплатят на държавата дължимите й 41 млн. лв. дивиденти срещу нейните 33% в компанията за последните четири години. За проблемите, които има ЧЕЗ в България, разговаряме с регионалния мениджър на дружеството за България Ян Вавера.
Г-н Вавера, какви са възраженията ви срещу доклада от одита на ДКЕВР?
- Съществува известно противоречие, което не мога да разбера. Според държавния регулатор не е добре, че сме изнесли (т.нар. аутсорсинг - бел. ред.) част от дейността си на външни фирми, а в същото време в доклади на ДКЕВР към Европейската комисия пише, че дейностите са аутсорсвани така, както би трябвало, и че всичко е наред.

Нашите действия са напълно в съответствие с евродирективите. Придобихме три дружества - "ЧЕЗ електро", "ЧЕЗ разпределение" и ТЕЦ "Варна". Обединихме и централизирахме дейностите, като сме се съобразили с европейските изисквания.

Една от забележките на ДКЕВР е не толкова, че са изнесени дейности, колкото, че разходите за тях са по-големи от пазарните?
- Мога да ви дам пример. През 2004 г., преди ЧЕЗ да влезе в дружествата, постоянните разходи са били около 100 млн. лв. Сега за 2009 г. са около 140 млн. лв. Ако пресметнете инфлацията за този период - тя е около 40%. Така че просто не разбирам защо казват, че сме увеличили разходите си. Те са се увеличили само с процента на инфлация.

Освен това през годините направихме много подобрения по отношение на качеството на обслужване, което струва пари. Затова въпросът трябва да е към регулатора, който да обясни какво има предвид, когато говори за тези неща. Такава е европейската нормална практика, така се прави в Германия, Австрия и Чехия. Правилата са същите. Освен това тези плащания са одобрени от регулатора.

Тогава за какво очаквате до две седмици, че ще бъдете глобени, както обяви председателят на ДКЕВР?
- Не мисля, че с нещо сме заслужили да ни глобяват. Но ще видим, предполагам, че ще се изненадам. За мен е важно, че има и положително отношение в доклада за действителната ни работа - пише, че правилно инвестираме и поддържаме мрежата си. В случай че има някакви административни пропуски - ще ги оправим.

Запознах се с предварителния доклад. За мен са важни две неща - едното, че нямаме сертификат за качество на управлението - ISO. Дори в Чехия нямат такива изисквания към подобните дружества. Ще го изпълним, разбира се, независимо че пак ще харчим пари. Освен това по Търговския закон трябва да има договори за управление с членовете на управителните съвети на компанията. Имаме пропуски в това отношение. Така спестявахме пари, не получавахме заплати като членове на управителните съвети, но и това ще коригираме.

Свързани ли са с компанията майка дружествата, които изпълняват външни услуги?
- Навсякъде, където се изисква, провеждаме конкурси. Разбира се, в случаите, когато става въпрос за специфични дейности, като например използването на един и същи вид софтуер, не може да се работи с различни фирми в компаниите от групата на ЧЕЗ било то в България, Чехия, Румъния или другаде. В такива случаи използваме решения, взети за цялата група.

Що се отнася до "ЧЕЗ България" - това е обслужващо дружество за "ЧЕЗ разпределение България" и "ЧЕЗ електро България" и изпълнява дейности, които иначе трябва да ги има и в двете компании - например човешки ресурси, връзки с обществеността, счетоводство, информационни технологии. Дружеството не формира печалба и е в България.
Още от интервюто на „Дневник"