Новите бензинови и дизелови автомобили трябва да изчезнат от пазара в Европа преди 2030 година, ако автомобилната индустрия иска да изиграе своята роля в спирането на промяната на климата и постигането на записаната в Парижкото споразумение цел от 1,5°C, показва нов доклад на германската German Aerospace Center. До 2035 г. пък трябва да спрат и продажбите на хибриди.
Емисиите от автомобилите почти не са се променили през последните десет години и индустрията ще "изхарчи своя въглероден бюджет" в рамките на следващите пет или десет години, освен ако не настъпи значителна промяна, се казва в доклада.
"Емисиите CO2 от автомобилите трябва да достигнат своя пик възможно най-скоро", казва проф. Хорст Фридрих, директор на института, пред Guardian.
Изследването предупреждава, че са нужни спешни мерки, включително намаляване на продажбите на конвенционални автомобили до 5 милиона през 2022 г.
Ще бъдат нужни и промени в поведението на хората - да избират по-често ходенето пеша, с колело или с градския транспорт.Скорошен доклад показа, че увеличаване на температурите с 2°C ще изложи около 10 милиона души повече от крайбрежните райони на наводнения и бури и щети по реколтата, отколкото повишение от 1,5°C.Европейската комисия предложи 30% намаляване на емисиите от автомобилите до 2030 г., а ресорни депутати настояват спадът да бъде 45%.
Редица страни, включително Германия, Ирландия, Индия и Холандия вече заявиха, че ще забранят продажбата на автомобили с двигатели с вътрешно горене до 2030 г.
dad
на 22.09.2018 в 11:30:20 #1Загрижените за случващото се глобално затопляне,причинено от парниковия ефект,готвят сериозни рестрикции в автомобилния (бензин и дизел) транспорт.Добре,нека сезнае,че при изгаряне на 1 кг.гориво се отделят 3.2-3.5 кг въглероден двуокис,а също азотни,серни окиси и финни частици и сажди.Махаме автомобилите,но решаваме само малко късче от проблема.Защото остава авио транспорта,морския транспорт,строителните и земеделски машини.Всички те използват дизел-както се смята-найголемият замърсител.Реактивните двигатели пък отделят азотни окиси и т.н.За тяхното елиминиране изобщо не става дума,може би защото няма никакъв приемлив отговор.А биологичните замърсители?Това са селскостопанските животни,дивите животни,насекомите...Някой беше изчислил,че теглото на мравките общо е по-голямо от това на човеците.А те също произвеждат фекалии,които серазлагат до метан,а той се разтваря в атмосферата.А фекалните води от бита?Как бъiтъ?