Британският производител на спортни коли McLaren започва надпревара с автокрадците, тъй като изследователи твърдят, че са открили дупка в системите за сигурност, които защитават суперавтомобилите на компанията.

Учените от Университета в Льовен, Белгия се очаква тази седмица да опишат подробно как могат да бъдат хакнати безжичните ключове за McLaren и други производители на автомобили от висок клас, пише британският Telegraph.

В рамките на т.нар. "реле атаки" престъпниците измамват въпросните ключове, провокирайки ги да изпратят специален код за сигурност, който те открадват. Въпросният код после се предава на автомобила, което позволява да бъде отключен и двигателят му да бъде запален.

10-те най-мощни и бързи суперколи на Автосалона в Женева

10-те най-мощни и бързи суперколи на Автосалона в Женева

Впечатляващи постижения на автомобилната индустрия

Този метод обаче може да се използва само веднъж, т.е. автомобилите не могат да бъдат отключени или запалени отново.

Слабото място позволява безжично да се открадне и декодира алгоритъма, който генерира кодовете за сигурност за автомобили. След като ги декодира, те могат да бъдат използвани за създаване на перфектни копия на ключовете, които да се използват многократно.

Автокрадците могат бързо да сканират и декодират алгоритъма на всеки ключ в радиус от 10 метра. Ако са на дистанция от 100 метра, декодирането отнема около 100 дни. Ако разстоянието е малко, реле атаките могат да бъдат извършени за секунди.

6 суперколи от Автосалона в Женева, които трябва да видите (ГАЛЕРИЯ)

6 суперколи от Автосалона в Женева, които трябва да видите (ГАЛЕРИЯ)

Вижте ги

Оборудването, необходимо за създаване на копия на ключовете, се продава в интернет. Въпреки че са нужни специализирани познания, за да се използва, все повече хора научават за тази слабост, което вероятно ще доведе до повече подобни опити за кражби.

Изследователят Томер Ашур обявява откритието си в края на август, с думите, че "всичко е игра и забавление, докато някой използва слабостта в криптирането, за да си осигури кола за 100 000 евро".

Ашур, описващ себе си като човек, който "разучава системите, а после ги разбива" и колегите му се очаква да публикуват подробности за слабостта в академична книга. Те вече са се свързали със засегнатите автомобилни компании, както и с производителите на ключове, за да ги предупредят за откритието си.

McLaren направи за клиент две супер коли в единствен екземпляр

McLaren направи за клиент две супер коли в единствен екземпляр

Те са с уникален външен вид и интериор и по-мощен двигател

"Открихме уязвимост на сигурността в пасивната система за влизане и стартиране без ключ, използвана в някои висококачествени автомобили. Уязвимостта ни позволява да клонираме ключ за кола за няколко секунди", казва изследователят Ленерт Вутерс, специалист в безжичните системи за сигурност в Университета в Льовен.

От McLaren съобщиха, че са уведомени за заплахата и са се свързали с 16 000 свои клиенти, за да ги предупредят за опасността. Всеки от въпросните спортни суперавтомобили струва над 150 000 паунда (200 000 долара).

Макар да твърди, че нито една от колите й никога не е крадена, компанията приема заплахата сериозно и ще раздаде на клиентите си специални защитни пликове, в които да съхраняват ключовете си, за да не бъдат сканирани.

"Макар да не е доказано, че този потенциален метод оказва влияние върху нашите автомобили и се счита за нисък риск, плюс това, че нямаме никаква информация за откраднато от McLaren превозно средство по този или друг метод, въпреки това ние приемаме изключително сериозно сигурността на автомобилите ни и тревогите на клиентите ни", заяви говорител на британския автопроизводител.