От играчка до професионална техника с приложения в индустрията, креативната сфера, селското стопанство, отбраната и справянето с бедствия и аварии - дроновете претърпяха изключително бурно развитие в рамките на около десетилетие. От години даже и у нас различни компании предлагат чрез безпилотници решения, които неотдавна са били непостижими или непостижимо скъпи.

Ако в някои сфери те лесно намират пазар, в други даже и през 2024 г. срещат скептицизъм.

"Може би нашият земеделски производител не се узрял за такива дронове. Докато не отидеш на терен и не му покажеш ефективността на тази машина, той не може да повярва, че за 1 час може да напръскаш 200 декара - докато той с един трактор и един тракторист ще срещне трудности и ще изхаби много по-голям ресурс, за да постигне това за ден", обяснява пред Money.bg Стоян Йорданов - собственик и управител на магазина и сервиз на безпилотни системи Drones.bg.

Ще компенсират ли по-високите добиви на пшеница нарасналите разходи на българските земеделци

Ще компенсират ли по-високите добиви на пшеница нарасналите разходи на българските земеделци

Зърнопроизводителите в Горна Оряховица не са особено обнадеждени

По думите му агро дроновете струват поне 10 пъти по-малко от традиционната наземна механизация, но все така земеделците не вярват. Йорданов описва срещите си с тях така: "Както се изрази един: "Това нещо утре ще падне и, като падне, аз какво правя?". Добре, но утре някой тракторист ще счупи трактора и ще трябва да ги дадеш пари, за да се отремонтира - а сумата ще е много по-голяма заради по-високата себестойност".

Снимка 685098

Източник: Явор Николов

Някои земеделци се справят по-добре с математиката и този тип приложения все пак отчитат ограничен (включително - и от мащабите на сектора) растеж, но далеч не можем да говорим за масова употреба като в Германия, посочва собственикът на Drones.bg.

Става дума не само за пръскане от въздуха - специално оборудвани машини с мултиспектрални камери могат да проследяват ефективността на сеитбата и поливането. Отново говорим за огромни площи за кратко време.

Дронове за бизнес

През последните години обаче има наистина сериозен ръст на внедряването на дронове в помощ на бизнеса у нас. Йорданов дава пример с геодезията, но също минни компании, строители и даже застрахователи се оборудват с безпилотни апарати, с които се обследват строежи, правят се възстановки на инциденти, контролират се изкопни работи и т.н.

Не е случайно и че на изложението Inter Drone Expo има много решения, които са насочени именно към нуждите на различни отрасли.

Какво срина пазара на агромашини?

Какво срина пазара на агромашини?

В навечерието на жътвата - новите комбайни у нас са с близо 50% по-малко

През годините много се изписа и изговори по темата с дрон доставките като нов тип куриерска услуга. Една от най-големите вериги за доставка на пица у нас даже е правила запитване в Drones.bg, но според Стоян Йорданов подобен модел би имал проблеми от правна гледна точка, а и реално няма как пред всеки дом да кацат дронове пощальони.

За него по-добрият вариант е осигуряването по въздух на т.нар "средна миля" - това, което с по-големи дронове започва да прави българската Dronamics : "Това е много по-реалистично, защото се извършва от точка А до точка Б - има си точно определено място за излитане, което е писта. Може да се направи много по-бързо и от законодателна гледна точка, и като техническо изпълнение".

Ниското въздушно пространство - вече с правила

Когато говорим за закони, все още масовото възприятие е, че можеш да летиш почти навсякъде и по всяко време - а това не е вярно и скоро ще стане ясно за любители и професионалисти. Работи се по внедряването на европейската система за управление U-space у нас, чрез която да се сложи ред в ниското въздушно пространство, особено в градските райони.

Тя включва дигитална регистрация на дронове и пилоти, проследяване на летателните апарати в реално време с подаване на данни към РВД, автоматизирано разрешаване на полети вместо сегашния по-бавен административен процес и предупреждения за опасни зони или други дронове наблизо. Всичко ще е събрано в ново интегрирано приложение.

Преследването на нарушители пък ще стане значително по-ефективно.

"Според мен е много позитивно развитие. С такова приложение много би улеснило този, който иска да спазва законите, но не знае как. Инсталираш го и виждаш къде е зона за летене, къде можеш да летиш, къде не можеш, къде можеш да определена височина и съответно кой около теб лети, за да не си навлизате в пространството", смята Стоян Йорданов.