264 млн. евро само за 2023 г. и цял милиард за периода от 2019 г. до миналата година - толкова инвестиции са привлекли българските стартъпи, става ясно от доклад на Българската асоциация за дялово и рисково инвестиране, изработен съвместно с Европейската инвестиционна банка и PwC.

Нека поставим тези числа в контекст. През 2023 г. само Румъния е привлякла повече инвеститорски капитал (277 млн. евро) - но тук говорим за много по-голяма икономика и почти двойно повече активни стартъпи (2300 срещу 1400 у нас).

Българските стартъпи, които привличат най-големи инвестиции

Българските стартъпи, които привличат най-големи инвестиции

ТОП 20:

В северната ни съседка темпото на растеж на инвестициите в периода 2019-2023 г. е значително по-бавно от това у нас - говорим за 1,2-кратен ръст, докато България е най-динамична в Югоизточна Европа с четирикратен скок. Преди 5 години инвестициите в български стартъпи са се оценявали на едва 65 млн. евро.

За периода 2019-2023 г. целият SEE регион е привлякъл около 4 млрд. евро инвестиции, т.е. една четвърт от тях са отишли у нас.

Лидер, при това - с голяма преднина, сме по показатели като брой стартъпи с финансиране (489), стойност на инвестицията на глава от населението (тройно над средната за региона), брой стартъпи с финансиране на милион души и брой сделки на милион души (5 пъти над средния).

Важен детайл е, че нашата страна е начело на регион, който по отношение на сделки има много по-добра динамика от останалите в Европа - докато при другите има свиване, през 2023 г. тук има 50% ръст.

Финтех, сензори и рециклиране: Това са най-добрите младежки стартъпи за 2023 г.

Финтех, сензори и рециклиране: Това са най-добрите младежки стартъпи за 2023 г.

Те бяха наградени в състезанието на Фонда на фонодвете и Стопанския факултет на СУ

49% от инвестициите в стартъпи у нас са отишли в софтуерни компании, 15% - в такива с фокус върху транспорта, 13% са в посока "Други технологии и медии", 9% са свързани с потребителски стоки, 5% - с финансови услуги, 4% - с индустрията и 3% - със здравеопазването.

В доклада се посочва, че Югоизточна Европа до момента е създала 13 "еднорога" - стартъпи, оценени на поне 1 млрд. долара.

Оказва се, че България е с най-голямо присъствие - цели 5 компании:

  • Payhawk, която се занимава с управление на корпоративните разходи и получи статута още през 2022 г.
  • Хостинг компанията SiteGround
  • Трейдинг платформата Trading212
  • Euro Games Technology, която произвежда оборудване за казина
  • Amusnet, която също е част от гейминг индустрията

Важно уточнение е, че всички освен Payhawk са еднорози на база на непотвърдена информация, подчертават авторите на доклада.

В него се посочва и че България води по инвестиционни фондове - 23 при 19 в Гърция, 17 в Румъния, 10 в Хърватия, 5 зв Словения и 6 общи за Словения и Хърватия.